Historia

Podkarpacie. Odnaleziono ukryty przed Niemcami dzwon

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 05:50
Miłośnicy historii związani Prywatnym Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie odkopali dzwon ukryty tu w czasie okupacji niemieckiej w 1941 roku.
Panorama Dukli na tle dzwonnic sanktuarium.
Panorama Dukli na tle dzwonnic sanktuarium. Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Ważący 150 kg dzwon ze znajdującego się w tym miejscu kościółka "na puszczy" ufundowany był w dwusetną rocznicę beatyfikacji zakonnika - w 1933 roku - przez Ślązaków i Wielkopolan. 

Jak mówi założyciel muzeum i organizator akcji poszukiwawczej Lesław Wilk, informację o dzwonie uzyskał od mieszkańca Dukielszczyzny, świadka rozmowy zakonnika, który ukrył dzwon z jego ojcem, pomagającym mu w pracach w puszczy. Zakonnik bez powodzenia szukał dzwonu w latach 50. Historia pokrywała się z tą, którą o dzwonie posiadała mieszkanka pobliskiej Lipowicy Ewa Ciuła.


Posłuchaj
00:14 dzwon beskid 1.mp3 - Historię o dzwonie usłyszałam od ojca, który z kolei znał ją, przysłuchując się rozmowie swojego ojca z zakonnikiem - mówi Ewa Ciuła (IAR)

 

Dzwon ukryty był w ziemi około 10 metrów od dzwonnicy. Jego serce znajdowało się na terenie Pustelni św. Jana z Dukli na wzgórzu Zaśpit w Beskidzie Niskim. Po odkopaniu zabrzmiał, wywołując wzruszenie poszukiwaczy.

Posłuchaj
00:12 dzwon beskid 2.mp3 - Zakonnik uderzył trzy razy. Dzwon wydał przepiękny dźwięk - mówi Lesław Wilk (IAR)

 

Przy kościółku były trzy dzwony - teraz jest jeden, drugi właśnie odkopano, a miłośnicy historii planują odtworzenie trzeciego i renowację dzwonnicy - by w komplecie i harmonii usłyszeć ich brzmienie na Przełęczy Dukielskiej.

Święty Jan z Dukli żył w XV wieku - to patron Polski, Litwy, Rusi, Lwowa, archidiecezji przemyskiej i rycerstwa polskiego. Został kanonizowany przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymki do Polski w 1997 roku.

bm

Czytaj także

Katedra na Wawelu – historia Polski zapisana w kamieniu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 05:50
– Mam zawsze świadomość, że wchodzę do sanktuarium narodu, że wchodzę do pierwszego kościoła Rzeczypospolitej, że to jest świętość najwyższej rangi – mówił wieloletni kustosz i proboszcz wawelskiej katedry, ks. prałat Janusz Bielański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nauka hartu ducha i ofiarności". Dziś Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 06:50
W przypadającą 29 kwietnia rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau obchodzony jest w Kościele Ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. - Kapłani mogą się uczyć hartu ducha i ofiarności, jaką miało ówczesne duchowieństwo - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Paradoksalnie historia Kościoła wcale nie jest dobrze znana". Prof. Roszkowski o swojej najnowszej publikacji

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 14:40
Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Wojciech Roszkowski, historyk, który mówił m.in. o swoim skrywanym latami zamiłowaniu do historii Kościoła, a także o najnowszej publikacji, w której poświęca uwagę temu tematowi.
rozwiń zwiń