Historia

Niezwykłe odkrycie w Norwegii. Odnaleziono najstarszy na świecie kamień z pismem runicznym

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 05:40
Norwescy naukowcy poinformowali o odkryciu najstarszego na świecie kamienia runicznego, mogącego mieć nawet 2000 lat. Według archeologów nagrobny piaskowiec z inskrypcją, o wymiarach 31 na 32 cm, powstał kilkaset lat wcześniej niż inne znane tego rodzaju obiekty.
Najstarszy kamień runiczny na świecie odkryty został przez zespół Kristel Zilmer
Najstarszy kamień runiczny na świecie odkryty został przez zespół Kristel ZilmerFoto: Shutterstock (auralaura)/Twitter

Jak podało Muzeum Historii Kultury w Oslo, datowanie radiowęglowe pokazuje, że znajdujący się na północny zachód od stolicy Norwegii grób w Hole z kamieniem runicznym pochodzi z lat 1-250 n.e.

- Sądziliśmy, że pierwsze kamienie runiczne pojawiły się w Norwegii i Szwecji w IV lub V stuleciu n.e., ale teraz okazuje się, że mogą być starsze i mogły powstać w czasach Jezusa Chrystusa - podkreśla prof. Kristel Zilmer z Muzeum Historii Kultury.

Nagrobek Idibery

Według ekspertki odkrycie "daje nowy wgląd w rozwój pisma runicznego i jego użycia we wczesnej epoce żelaza". Na kamieniu widoczny jest napis "idiberug".

- Tekst prawdopodobnie odnosi się do kobiety zwanej Idibera, a inskrypcja może oznaczać "za Idiberę" - uważa prof. Zilmer.

Pochówek z głazem runicznym odkryto w Hole jesienią 2021 roku podczas prac archeologicznych na cmentarzysku z epoki żelaza, prowadzonych w związku z rozbudową infrastruktury kolejowo-drogowej. Od tego czasu trwało datowanie znaleziska.

Czytaj także: 

W Skandynawii zachowało się kilka tysięcy głazów z inskrypcjami runicznymi, ale głównie z epoki wikingów. W Norwegii znaleziono tylko ok. 30 kamieni runicznych z okresu rzymskiego i wędrówki ludów (do ok. 550 roku).

Pismo runiczne używane było przez ludy germańskie. Do tej pory najstarszymi znanymi obiektami, które pokryte były pismem runicznym, były przedmioty (m.in. miecze, groty, sprzączki) odnalezione na duńskiej wyspie Fionia. Datowano je na II w. n.e. 

Najstarszy na świecie kamień runiczny, nazwany od miejsca odnalezienia Svingerudsteinen, zostanie udostępniony zwiedzającym Muzeum Historii Kultury w Oslo od 21 stycznia.

PAP/bm


Czytaj także

Attyla zaatakował imperium rzymskie, bo jego ludziom doskwierała susza - twierdzą naukowcy

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2022 05:50
Węgry doświadczyły w 2022 roku najsuchszego lata w historii pomiarów. Archeolodzy sugerują, że podobna klęska klimatyczna przyczyniła się do tego, że Hunowie zamieszkujący te tereny w V w. n.e. zmienili się z pasterzy w brutalnych najeźdźców zagrażających Rzymowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grecja. Zamiast metra starożytne miasto. Wyjątkowe odkrycie w Salonikach

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2023 05:45
Podczas budowy metra w greckich Salonikach archeolodzy natrafili na pozostałości starych zabudowań miejskich. Naukowcy poinformowali, że odkryli 130 tysięcy artefaktów, a najstarsze z nich pochodzą z czasów starożytnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
rozwiń zwiń