Historia

W Wenezueli odkryto tajemnicze malowidła sprzed ponad 4 tys. lat. "Ich autorzy są nieznani nauce"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2024 05:40
Zespół archeologów z Uniwersytetu im. Simona Bolivara w Caracas rozpoczął badania malowideł naskalnych i petroglifów znalezionych w Parku Narodowym Canaima, w południowo-wschodniej Wenezueli. Zdaniem naukowców dzieła te mają ponad cztery tysiące lat.
Tajemnicze malowidła odkryto w Parku Narodowym Canaima w Wenezueli
Tajemnicze malowidła odkryto w Parku Narodowym Canaima w WenezueliFoto: Shutterstock

Jak poinformował zespół badawczy z uniwersytetu w Caracas, do połowy września 2024 roku w tym usytuowanym w stanie Bolivar parku przyrody udało się znaleźć dwadzieścia miejsc ze skalnymi ścianami, na których znajdowały się malowidła.

Symbole X w formie gwiazd

Archeolodzy z Caracas ustalili, że choć najnowsze znaleziska trochę przypominają pratwórczość opisaną już na terenie Ameryki Południowej, to jednak trudno przypisać ich autorstwo jakiejkolwiek kulturze znanej nauce.

Większość rysunków stanowią piktogramy zawierające figury geometryczne, linie utworzone z namalowanych punktów, a także symbole X. Zazwyczaj symbole te są zgrupowane w formę gwiazd.

Inne odnalezione w Parku Narodowym Canaima malowidła naskalne zawierają również wizerunki ludzi oraz liści. Rysunki te archeolodzy znaleźli zarówno na terenie jaskiń, jak i na niektórych skałach.

***

Czytaj także:

***

Pytanie o pradawne rytuały

Kierujący zespołem archeologów ze stołecznego uniwersytetu Jose Perez-Gomez potwierdził, że na niektórych skałach natrafiono też na obrazy wykonane poprzez nacinanie kamienia, czyli petroglify.

Zaznaczył, że wśród rysunków tych dominują geometryczne wzory. Dodał, że zarówno petroglify, jak i malowidła naskalne mogły pełnić jakąś rolę podczas rytuałów przeprowadzanych przez lud zamieszkujący park Canaima.

Według badacza, twórczość ta mogła powstawać na przykład z okazji narodzin dzieci, rytuałów związanych z modlitwami o urodzaj lub o dobre polowanie. Jose Perez-Gomez przypomniał przy tym, że podobne dzieła sztuki praczłowieka znaleziono w przeszłości na terenie Brazylii i Kolumbii. Wykluczył jednak, by twórcy dzieł z parku Canaima mogli należeć do tej samej kultury.

Podczas poszukiwań malowideł i petroglifów kierowany przez Jose Perez-Gomeza zespół natrafił też na kamienie, które służyły do wykonania dzieł sztuki, a także fragmenty ceramiki. Odkryte przedmioty, jak oszacowano, mogą liczyć ponad 4 tys. lat.

PAP/jp

Czytaj także

Lascaux. Prehistoryczna galeria sztuki, którą otworzył pies

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2024 05:45
Przez grotę w Lascaux przewinęło się wiele pokoleń artystów, zanim została zapomniana na 17 tysięcy lat. 12 września 1940 roku została odkryta przez grupę akwitańskiej młodzieży. Być może malowidła wciąż znajdowałyby się pod ziemią, gdyby nie pewien francuski piesek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mamy bardzo rzadki zabytek". Na Mazowszu odkryto unikatowy celtycki hełm sprzed 2300 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2024 05:45
Około 300 zabytków, m.in. żelazne siekiery i nożyce odnaleźli archeolodzy na stanowisku "Łysa Góra" na północnym Mazowszu. Wśród artefaktów znajdował się wyjątkowy hełm celtycki z IV w. p.n.e. To najstarsze tego typu znalezisko na ziemiach polskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lublin. Odkryto kolejne szczątki na Górkach Czechowskich

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 05:40
Dwie zbiorowe mogiły – prawdopodobnie ofiar terroru niemieckiego z okresu II wojny światowej – odnalazł IPN podczas badań prowadzonych na Górkach Czechowskich w Lublinie. Ekshumowano szczątki ośmiu osób z jednego z grobów. To kolejne odkrycie na tym terenie w ostatnich latach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Notre Dame prawdopodobnie odkryto szczątki poety Joachima du Bellay. Co łączy go z Polską?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 05:30
Joachim du Bellay został z dużą dozą pewności zidentyfikowany w trumnie odnalezionej podczas prac archeologicznych w katedrze Notre Dame. Ten francuski poeta dobry renesansu mógł mieć istotny wpływ na rozwój polskiej kultury.
rozwiń zwiń