Historia

W Stargardzie odkryto kolejny masowy grób na terenie po byłym obozie jenieckim

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 05:40
Szczątki ponad stu ofiar niemieckiego obozu jenieckiego odnaleźli badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na terenie byłego obozu Stalag II D w Stargardzie.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

To czwarty sezon badań - tym razem naukowcy odkryli zbiorową mogiłę z początku istnienia obozu

- Szokujące jest to, że ten grób jest tak naprawdę grobem z kilku dni grudnia 1941 roku. Dziennie w tym okresie umierało od kilkunastu do kilkudziesięciu jeńców wojennych. To jest przerażające - mówił profesor Andrzej Ossowski z Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.


Posłuchaj
00:12 13271113_2.mp3 "To jest przerażające" - mówił prof. Andrzej Ossowski z Katedry Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (IAR, 21.10.2024)

 

"Umieralność była ogromna"

W badanej mogile pochowano głównie jeńców sowieckich. Osadzeni w Stalagu byli wykorzystywani między innymi przy budowie dróg w regionie. Przyczyną ich śmierci w tak krótkim czasie mogła być epidemia tyfusu - dodaje archeolog Filip Popek.


German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-spo eczny

- Stworzono im takie warunki, w których umieralność była ogromna. I tu najważniejszym zadaniem w tamtym czasie było pozbycie się ciał, zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się epidemii. Chociażby, żeby się nie wydostała też z tego obozu, czego się panicznie bano - tłumaczył Filip Popek.


Posłuchaj
00:14 13271113_1.mp3 "Stworzono im takie warunki, w których umieralność była ogromna" - mówił archeolog Filip Popek (IAR, 21.10.2024)

 

***

***

Naukowcy z PUM prowadzą badania w miejscu pochówku ofiar Stalagu od 2021 roku. Do tej pory odnaleziono szczątki kilkuset ofiar.

IAR/Elżbieta Bielecka/th

Czytaj także

IPN najprawdopodobniej odnalazł szczątki Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 05:30
Starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz był jednym z najważniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego. Wraz z odziałem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego do wiosny 1951 roku działał na północnym Mazowszu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczątki ludzkie i łuski z karabinu odkryli na Westerplatte archeolodzy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 05:40
Archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej odnaleźli na terenie Westerplatte ludzkie szczątki i łuskę od karabinu systemu Mauser. Znajdowały się one nieopodal stanowiska armaty polowej, gdzie pod koniec września odnaleziono trzy inne szkielety ludzkie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na białostockim cmentarzu IPN odkrył pochówki ofiar terroru komunistycznego

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2024 05:40
Jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN odkryło na cmentarzu wojskowym w Białymstoku w ramach prac sondażowych. Pion śledczy Instytutu wszczął śledztwo w tej sprawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamordowali je żołdacy z Armii Czerwonej. Wyznaczono datę beatyfikacji warmińskich sióstr katarzynek

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2024 05:40
16 Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny zamordowanych przez radzieckich żołnierzy w 1945 roku zostanie włączonych do grona błogosławionych. Uroczystości odbędą się 31 maja 2025 roku w Braniewie przy kościele św. Katarzyny - podało Zgromadzenie.
rozwiń zwiń