Historia

Hiszpania. Prawdopodobnie odkryto szczątki uczestników bitwy pod Samosierrą

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 05:40
W środkowej Hiszpanii archeolodzy odkryli szczątki 38 żołnierzy napoleońskich, którzy prawdopodobnie zginęli w bitwie pod Somosierrą na początku XIX wieku. W starciu ważną rolę odegrali polscy szwoleżerowie.
Bitwa pod Samosierrą autorstwa Januarego Suchodolskiego, 1860 r.
"Bitwa pod Samosierrą" autorstwa Januarego Suchodolskiego, 1860 r.Foto: Wikimedia commons/dp

Według badaczy, cytowanych przez dziennik "ABC", kości znalezione na terenie zamku w Buitrago del Lozoya w środkowej Hiszpanii należą do młodych żołnierzy w wieku od 25 do 30 lat. W dokładnej datacji odkrytych szczątków pomogły znalezione kawałki ubrań, pierścieni czy guzików, na których były wygrawerowane numery pułków.

Również liczba pochowanych osób sugeruje, że żołnierze ponieśli śmierć w bitwie pod Somosierrą, która 30 listopada 1808 roku otworzyła cesarzowi Francuzów Napoleonowi Bonaparte drogę do zdobycia Madrytu. Kluczowa w bitwie była kilkuminutowa, brawurowa szarża polskiej kawalerii na przełęcz Somosierra.

***

***

Przyjmowane są też inne scenariusze śmierci żołnierzy, których szczątki odnaleziono.  aktywnych wówczas na tych terenach hiszpańskich partyzantów.

- Myślę, że szczątki są bardziej związane z bitwą pod Somosierrą lub z jakąś inną potyczką, która miała miejsce po bitwie – powiedział "ABC" archeolog Juan Jose Cano.

PAP/Marcin Furdyna/th

Czytaj także

Jan Kozietulski. Dowódca słynnej szarży pod Somosierrą

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2024 05:40
- Komendę nad szwadronem mającym tego dnia służbę przy cesarzu sprawował właśnie Kozietulski. To właśnie jemu przypadł w udziale zaszczyt poprowadzenie jednej z najgłośniejszych szarż w całej historii wojen w Europie – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Andrzej Notkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Stargardzie odkryto kolejny masowy grób na terenie po byłym obozie jenieckim

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2024 05:40
Szczątki ponad stu ofiar niemieckiego obozu jenieckiego odnaleźli badacze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na terenie byłego obozu Stalag II D w Stargardzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trup jako broń biologiczna? Właśnie potwierdzono historię z norweskiej sagi

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 05:50
Nowa analiza wskazuje, że szczątki ludzkie znalezione w studni w Norwegii pochodzą najprawdopodobniej z 1197 roku. Bardzo prawdopodobne jest, że stanowią one potwierdzenie historii zawartej w jednej z norweskich sag o zastosowaniu broni biologicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na cmentarzu wojskowym w Białymstoku IPN odnalazł szkielet kolejnej osoby

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2024 05:30
Szczątki odkryto podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Na białostockim cmentarzu znajdują się jamy grobowe ze zbiorowymi pochówkami, prawdopodobnie ofiar terroru komunistycznego. Znaleziono dotąd kości 10 osób.
rozwiń zwiń