Historia

W średniowiecznej wieży w Portugalii znaleziono pozostałości po templariuszach

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2024 05:40
W miejscowości Dornes w środkowej Portugalii odkryto ślady po utworzonym w XII wieku słynnym zakonie templariuszy, w tym m.in. ich nagrobki oraz monety.
Dornes w środkowej Portugalii
Dornes w środkowej Portugalii Foto: Shutterstock

Miejscem niecodziennego odkrycia była zbudowana z łupków oraz wapienia średniowieczna (pocz. XIII wieku) wieża. Za jej fundament posłużyły jednak ruiny starej rzymskiej budowli. Wieża ta, o charakterystycznej pięciokątnej strukturze, miała przede wszystkim funkcje wojskowe.

Monety i groby

Według portugalskich archeologów badających od 2023 roku wieżę w Dornes poza kilkoma kamiennymi płytami nagrobkowymi templariuszy udało się też odkopać chodnik wyłożony płytami z łupków. Był on usytuowany na głębokości jednego metra pod parterem wieży.

Bruno Gomes, burmistrz gminy Ferreira do Zezere, na terenie której leży Dornes, sprecyzował, że prowadzone na zewnątrz wieży badania pomogły też odnaleźć monety należące do templariuszy. Archeolodzy przypuszczają, że mogły one zostać zakopane w tym samym czasie, co ciała średniowiecznych rycerzy. Ich groby jednak umieszczano wewnątrz budowli.

"Liczymy, że dzięki temu odkryciu uda nam się precyzyjniej określić czas pochówków templariuszy złożonych w tutejszej wieży", dodał Gomes cytowany przez Radio Observador .

Jak powiedział, w wieży, która w XVI w. straciła swoje funkcje militarne i została zamieniona na dzwonnicę, może powstać jeszcze w 2025 roku małe muzeum.

Czytaj także:

Dornes było jednym z kilku miejsc obecności templariuszy w Portugalii. Główna siedziba portugalskich członków tego zakonu znajdowała się w Tomar, gdzie w 1162 r. wielki mistrz Gualdim Pais wybudował zamek. To właśnie z jego inicjatywy miała powstać również wieża w Dornes.

W 1320 roku templariusze odnowili w Portugalii działalność jako Zakon Rycerzy Chrystusa Króla. W kolejnych wiekach na terenie zamku w Tomar rozbudowywali m.in. znajdującą się za murami obronnymi część klasztorną.

Marcin Zatyka/PAP/jp


Czytaj także

Podróże po skarbach Europy. Aleksandra Olędzka-Frybesowa i jej opowieści

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 05:50
Francuskie i hiszpańskie średniowiecze. "Twierdza" Saint-Exupéry’ego. Bizantyńskie ikony. Filozofia Simone Weil. To tylko kilka przykładów na tematy, które można odnaleźć w biografii twórczej Aleksandry Olędzkiej-Frybesowej – znakomitej tłumaczki, eseistki i poetki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Katolicka, królowa Hiszpanii. Sensacyjna droga do tronu, inkwizycja i zwycięstwo nad islamem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 05:50
26 listopada 1504 roku zmarła Izabela Katolicka - władczyni, która zakończyła rekonkwistę i rozpoczęła tworzenie nowożytnej Hiszpanii. Jak wyglądały "gry o tron" po śmierci ojca Izabeli? Dlaczego narzeczony Izabeli musiał jechać do niej w przebraniu służącego? Przypominamy te i inne epizody z barwnego życia królowej, która na trwałe zapisała się w hiszpańskich dziejach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod portugalskim zamkiem odkryto fragmenty islamskiego domostwa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 05:45
W Almadzie, na zachodzie Portugalii, pod fundamentami średniowiecznego zamku znaleziono fragmenty islamskiego mieszkania sprzed XI wieku. Powstało ono w czasach, kiedy Półwysep Iberyjski znajdował się pod muzułmańskim panowaniem.
rozwiń zwiń