To nie pierwsze odkrycie zespołu. W 2006 roku Japończycy ogłosili odkrycie 100 geoglifów – wówczas były to jednak głównie figury geometryczne. Tym razem badacze odkryli rysunki, które mogą być ludzką głową i jakimś zwierzęciem. Tak twierdzi kierujący grupą profesor Masato Sakai z Uniwersytetu Yamagata.
Małe wprawki przed wielkim dziełem?
Nowe glify znajduja się 10 km na północ od obszaru, gdzie wyryto niegdyś wiele rysunków, przedstawiających zwierzęta. W pobliżu glifów dawni Indianie zbudowali świątynię. – Geoglify przedstawiające żyjące stworzenia, położone w takim miejscu plateau to coś niezwykłego – komentuje Yoichi Watanabe, członek ekipy badawczej.
Nowo odkryte geoglify nie są duże i zapewne dlatego nie odkryto ich wcześniej, podczas lotniczej prospekcji rejonu. Są po prostu zbyt małe, aby dostrzec je z powietrza.
To, co ma być ludzką głową, mierzy 4x3 metry. Naukowcy potwierdzili obecność czegoś, co może byc oczami i ustami. Znalezione w glifie fragmenty ceramiki sugerują, że powstał on w czasie kultury Nazca (a zatem pomiędzy 200 r.p.n.e – 600 r.n.e.) lub nawet wcześniej. Drugi geoglif, zwierzęcy, mierzy 3x7 metrów. W jego przypadku niemożliwe jest ustalenie daty powstania. Może były to tylko wprawki przed większymi glifami, które powstały bardziej na południe?
Nazca od wielu lat wpisana jest na listę UNESCO. Znajduje się około 400 km na południe od Limy. Słynne geoglify powstały pomiędzy 500 rokiem p.n.e. a 500 rokiem n.e. Są jedną z największych zgadek archeologii – nie wiadomo ani po co powstały, ani jak je wykonano. Największe pokrywają nawet 450 km kwadratowych i są widoczne jedynie z powietrza.
Nazca to nie wyjątek!
Tymczasem takich miejsc jak Nazca może być więcej. W październiku zeszłego roku informowaliśmy o odkryciach włoskiej badaczki, Amelii Caroliny Sparavigny. Podczas badań prowadzonych z ramienia Cornell University odkryła ona w rejonie jeziora Titicaca kompleks rysunków, widzianych tylko z powietrza. Badaczka wykorzystała w tym celu zdjęcia satelitarne (przeczytaj więcej >>>).
W widoczne z powietrza struktury swoje prace ziemne formowali także Indianie z boliwijskiej Amazonii i rejonu Acre w Brazylii (przeczytaj więcej>>>).
Antropolog Clark Erickson z Uniwersytetu Pensylwanii nie jest tym zdziwiony: - Dawne cywilizacje Andów i Amazonii kładły duży nacisk na odpowiedni porządek, estetykę nałożoną na naturę poprzez inżynieryjny zamysł. Dlatego tworzyli skomplikowany system dróg, pól, kanałów i osad.
Jeżeli mieszkańcy okolic płaskowyżu Nazca potrafili wykonywac olbrzymie geoglify, bardzo prawdopodobne jest to, że umiejętnośc tę opanowali także ich sąsiedzi. Jeśli tak, możemy odnaleźć jeszcze wiele rejonów tak spektakularnych jak Nazca. Ameryka Południowa z pewnoscią skrywa jeszcze wiele tajemnic!
(ew/JapanToday/polskieradio.pl)