Redakcja Polska

Wkrótce uroczystości sprowadzenia szczątków trzech polskich prezydentów na uchodźstwie

30.10.2022 16:00
Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Audio
  • Za tydzień zaczną się uroczystości sprowadzenia szczątków trzech polskich prezydentów [posłuchaj]
Popiersie Władysława Raczkiewicza
Popiersie Władysława Raczkiewicza PLinGEORGIA/Twitter

6 listopada odbędzie się pożegnalna uroczystość na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii, a 12 listopada - pochówek w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka podkreśla, że rola rządu londyńskiego dla utrzymania ciągłości państwowej i obecności sprawy polskiej w polityce międzynarodowej była niezmiernie istotna:

Wanda Zwinogrodzka dodaje, że parę dni temu odsłonięto pomnik prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza w Kutaisi w Gruzji, gdzie polityk się urodził. 

Pomnik Władysława Raczkiewicza przedstawia popiersie z brązu posadowione na granitowym postumencie, na którym umieszczony został napis po polsku i gruzińsku: "Władysław Raczkiewicz 1885-1947, urodzony w Kutaisi, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Z wdzięcznością mieszkańcy Wolnej Polski 2021". Autorem projektu jest profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Grzegorz Witek.

Sprowadzone szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczną w Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej.

Zostaną tam też przeniesione szczątki ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i jego małżonki, które spoczywają teraz w innej części krypt pod Świątynią.

Obok nich znajdą się także symboliczne groby pozostałych prezydentów: Kazimierza Sabbata, pochowanego na cmentarzu Gunnersbury w Londynie oraz Edwarda Raczyńskiego, spoczywającego w rodowym mauzoleum w Rogalinie.

Instytut Pamięci Narodowej ma zorganizować na terenie Świątyni specjalną Izbę Pamięci poświęconą rządowi na emigracji.

 

IAR/ks

 

Z Polski na Litwę dotarło wsparcie finansowe dla pierwszoklasistów i maturzystów

28.10.2022 16:51
Na Litwę dotarło wsparcie finansowe dla uczniów klas pierwszych i maturzystów ze szkół polskich. Zostało ono przekazane przez kancelarię premiera za pośrednictwem Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Ambasador RP w Rosji oddał hołd ofiarom stalinowskich represji

29.10.2022 09:48
Ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski wraz z pracownikami i współpracownikami „Memoriału” oddał hołd ofiarom stalinowskich represji.

Dyplomaci z Ambasady RP w Berlinie odwiedzają groby zasłużonych Polaków

29.10.2022 12:23
Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych Ambasada RP zainaugurowała, na Parkfriedhof Marzahn, odwiedziny grobów zasłużonych Polaków i ofiar niemieckiej III Rzeszy - poinformował wicekonsul Adam Borkowski.

98 lat temu urodził się Zbigniew Herbert, jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku

29.10.2022 20:27
29 października 1924 roku urodził się we Lwowie Zbigniew Herbert. Nazywany "kronikarzem XX wieku", wydał zbiory poezji: "Pan Cogito”, "Struna światła”, "Hermes, pies i gwiazdy”, "Studium przedmiotu”, "Raport z oblężonego miasta i inne wiersze” oraz szkice "Barbarzyńca w ogrodzie”. Zmarł 28 lipca 1998 roku.