Redakcja Polska

Polskie organizacje na Litwie apelują do władz kraju o powstrzymanie nagonki na szkoły mniejszości

09.01.2024 17:08
Przedstawiciele polskiej mniejszości na Litwie zaapelowały do władz kraju o powstrzymanie nagonki na szkoły mniejszości narodowych w tym kraju. To reakcja na propozycję litewskiego ministerstwa oświaty, aby zrezygnować z nauczania w języku rosyjskim. W kraju miałyby pozostać jedynie szkoły mniejszości, w których nauczanie miałoby się odbywać między innymi w języku państw Unii Europejskiej.
Audio
  • Polskie organizacje na Litwie apelują do władz kraju o powtrzymanie nagonki na szkoły mniejszości. Materiał Kamila Zalewskiego
Uczniowie gimnazjum podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego
Uczniowie gimnazjum podczas uroczystej inauguracji roku szkolnegoFoto: Źródło: Twitter/PL in Lithuania @PLinLithuania

Szef resortu Gintautas Jaksztas w zeszłym tygodniu poinformował, że ministerstwo przygotowuje plan stopniowego wycofywania rosyjskich szkół z litewskiego systemu oświaty. Polskie organizacje - Stowarzyszenie Nauczycieli Szkół Polskich na Litwie "Macierz Szkolna" oraz Związek Polaków na Litwie - w apelu do premier Ingridy Szimonyte oraz mera Wilna Valdasa Benkunskasa, przypomniały, że "pomysł skrajnego reformowania szkół mniejszości narodowych krąży nie od dziś", a kolejne działania pośrednio lub bezpośrednio uderzają w szkoły tych wspólnot.


Posłuchaj
00:51 12750619_1.mp3 Polskie organizacje na Litwie apelują do władz kraju o powtrzymanie nagonki na szkoły mniejszości. Materiał Kamila Zalewskiego

 

W piśmie wskazano też, że obecnie na celowniku znalazły się szkoły z rosyjskim językiem nauczania, ale niedawno podobne próby dotyczyły zamykania szkół polskich w rejonie trockim. Organizacje zwróciły też uwagę, że Litwa ratyfikowała w 2000 roku Konwencję Ramową o Ochronie Mniejszości w kraju europejskim. W myśl tamtego dokumentu każda tradycyjna mniejszość narodowa ma prawo do ochrony i kultywowania tożsamości, języka ojczystego, kultury oraz tradycji.

Do sprawy odniosła się dzisiaj w wileńskiej rozgłośni "Żiniu Radijas" Asta Skaisgiryte, doradczyni prezydenta Gitanasa Nausedy. W jej opinii szkoły mniejszości narodowych są sowiecką spuścizną, ale "nie powinniśmy myśleć jak je zlikwidować, tylko w jaki sposób zintegrować dzieci i młodzież ze społeczeństwem litewskim". Eksperci i niektórzy politycy wskazują, że zamknięcie rosyjskich szkół byłoby błędem i niekoniecznie wpłynęłoby na integrowanie się litewskich Rosjan.


IAR/dad

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia obejmie patronatem białoruskiego więźnia politycznego

09.01.2024 14:46
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska poinformowała, że marszałek Sejmu Szymon Hołownia zgodził się objąć patronatem białoruskiego więźnia politycznego. To akcja mająca na celu przypomnienie o istnieniu więźniów białoruskiego reżimu, w której biorą udział parlamentarzyści z całej Europy.

Estonia: pierwsze w historii kraju ćwiczenia z ochrony dóbr kultury

09.01.2024 15:31
W Estonii rozpoczęły się dziś pierwsze w historii kraju ćwiczenia z ochrony dóbr kultury w czasie wojny - podaje estońskie ministerstwo obrony. Szkolenie potrwa do czwartku.

130. rocznica urodzin Henryka Stażewskiego – legendy polskiej awangardy

09.01.2024 15:00
Henryk Stażewski, jeden z najwybitniejszych polskich artystów był prekursorem polskiej i europejskiej awangardy lat 20. i 30. XX wieku. Zwany wówczas „papieżem awangardy”, również w powojennej Polsce rozwijał swoją karierę, która trwała ponad czterdzieści lat. 9 stycznia przypada 130. rocznica urodzin artysty.