Redakcja Polska

Pokaz „Księgi - Objawienia wizji św. Jana” w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

29.06.2022 11:55
Pokazowi bezcennego dzieła z XVI wieku towarzyszą trzy cykle drzeworytów Albrechta Dürera: „Żywot Maryi”, „Wielka Pasja” oraz „Apokalipsa”. Były one źródłem inspiracji dla wielu twórców.
Audio
  • Drzeworyty Dürera w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Drzeworyty Drera w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Drzeworyty Dürera w Muzeum Archidiecezji WarszawskiejFoto: materiały prasowe

Okładka "Księgi" z kilkudziesięcioma drzeworytami została wykonana z drewna obciągniętego skórą z tłoczonymi i złoconymi napisami. Albrecht Dürer - niemiecki malarz, grafik i rysownik, uważany jest za najwybitniejszego artystę niemieckiego renesansu. Rzecznik Muzeum Archidiecezji Warszawskiej Iwona Gąsiorek zaznacza, że „Księgi” należą do najcenniejszych eksponatów muzeum.

Impulsem do pracy nad ilustracjami do „Księgi - Objawienia wizji św. Jana” były wydarzenia historyczne: wojny i dżuma oraz przekonanie o zbliżającym się końcu świata. Najstarszy cykl - „Apokalipsa” - składa się z 16 rycin. Cykl „Wielka Pasja”, zawierający 12 drzeworytów, był pierwszym cyklem pasyjnym Dürera. Z kolei cykl „Żywot Maryi” to 20 scen - wydarzeń z życia Maryi w realiach znanych autorowi - jak stroje, architektura i przedmioty życia codziennego.

Dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej Piotr Kopszak podkreśla, że drzeworyty Dürera ze względów konserwatorskich pokazywane są okazjonalnie. Ryciny są prezentowane w formie reprodukcji – wyjaśnia kustosz Ewa Korpysz, pomysłodawczyni wystawy

Cykle drzeworytnicze Albrechta Dürera funkcjonują w dzisiejszej świadomości jako autonomiczne działa sztuki. Pierwotnie zaprojektowane były z należącymi do nich łacińskimi tekstami i wydane w formie książki. Obrazy są uzupełnione łacińskimi tekstami Benedikta Schwalbego - zakonnika, humanisty i poety.  Wkład w rozwój drzeworytnictwa i miedziorytnictwa to jedna z największych zasług Dürera. Doprowadził je do perfekcji, nadając im rangę samodzielnej sztuki.

Wystawę w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można oglądać od 28 czerwca do 4 września.

IAR/ep

Jacek Malczewski w odsłonie romantycznej - na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie

18.02.2022 11:00
Młodopolski malarz inspirowany motywami romantycznymi - taki obraz jednego z najbardziej znanych polskich twórców wyłania się z ekspozycji przygotowanej przez krakowskie muzeum. "To Malczewski trochę z off-u, nieodstępny w kolekcjach publicznych" - uważa dyrektor Andrzej Szczerski.

Wernisaż wystawy dzieł Józefa Czapskiego w warszawskiej Kordegardzie

29.04.2022 12:48
Znakomite obrazy i rysunki można oglądać w warszawskiej Kordegardzie, na nowej wystawie "Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych”.

Otwarcie wystawy plenerowej „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)” w Wiedniu

27.06.2022 13:44
Na wiedeńskim Yppenplatz, Instytut Polski w Wiedniu, zorganizował 22 czerwca plenerowy wernisaż wystawy „Kolumny pamięci: Bruno Schulz (1892–1942)”. Wystawa jest częścią trwającego od 2008 roku projektu pt. „Kolumny pamięci”, którego celem jest ukazywanie sylwetek twórców represjonowanych przez reżim III Rzeszy.