Zlokalizowany jest zaledwie 40 minut drogi od Krakowa. Ojcowski Park Narodowy to rozciągające się zielone lasy, nad którymi górują jurajskie formacje skalne.
Utworzony w 1956 r. Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym spośród wszystkich parków narodowych w Polsce - obecnie jego powierzchnia wynosi 2145,62 ha. OPN leży na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w strefie podmiejskiej Krakowa. Do jego najpopularniejszych obiektów turystycznych należą m.in. zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale, jaskinie Łokietka i Ciemna, "Kaplica na Wodzie" pw. św. Józefa Robotnika. Przez Park biegnie kilka szlaków turystycznych o łącznej długości 46,6 km.
Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego zinwentaryzowano prawie 700 jaskiń, a w całym dorzeczu Prądnika 757. Rozwinęły się one głównie w skalistej odmianie wapienia jurajskiego. Najdłuższą jaskinią w Parku jest Jaskinia Łokietka (320 m), znajdująca się w masywie Góry Chełmowej.
Najbardziej kojarzoną z Ojcowskim Parkiem Narodowym grupą zwierząt są nietoperze. Stylizowaną sylwetkę nietoperza umieszczono w godle Parku. Spośród 26 gatunków nietoperzy żyjących w Polsce, na terenie OPN stwierdzono 21, w tym zimujących 19.
Urozmaicona rzeźba, zróżnicowana ekspozycja terenu i duża zmienność mikroklimatu przyczyniły się do niezwykłego bogactwa flory Ojcowskiego Parku Narodowego. Składa się ono z ok. 1000 gatunków roślin naczyniowych, skupionych w 60 zespołach roślinnych (trzecie miejsce w Polsce po Tatrach i Pieninach pod względem liczebności gatunków), ponad 311 gatunków mszaków, ponad 1200 gatunków grzybów i blisko 200 gatunków porostów.
Ojcowski Park Narodowy można zwiedzać pieszo, rowerem, jest tam też mnóstwo tras dla biegaczy!
Na wyjątkową wyprawę zaprasza Alicja Fischer kierowniczka Działu ds. Udostępniania Ojcowskiego Parku Narodowego. Rozmawiała z nią Katarzyna Semaan.