Redakcja Polska

Litwa: Polacy oddali hołd zamordowanym w Ponarach podczas II wojny światowej

25.09.2024 16:34
W Kwaterze Polskiej w podwileńskich Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego. W lesie ponarskim podczas drugiej wojny światowej Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali około stu tysięcy osób, w tym wielu Polaków.Do Ponar przyjechali m.in. przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie, kombatanci oraz uczniowie z wileńskich szkół. Nie brakowało również Polaków, którzy przyjechali z kraju specjalnie na tę uroczystość.
Audio
  • W Kwaterze Polskiej w podwileńskich Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Uroczystość upamiętnienia ofiar Zbrodni Ponarskiej w polskiej kwaterze w Ponarach. Podczas II wojny światowej Niemcy, wspomagani przez oddziały kolaboranckiej policji litewskiej, wymordowali w Lesie Ponarskim 100 tys. ludzi, w tym ok. 60-70 tys. Żydów.
Uroczystość upamiętnienia ofiar Zbrodni Ponarskiej w polskiej kwaterze w Ponarach. Podczas II wojny światowej Niemcy, wspomagani przez oddziały kolaboranckiej policji litewskiej, wymordowali w Lesie Ponarskim 100 tys. ludzi, w tym ok. 60-70 tys. Żydów.PAP/Valdemar Doveiko

- (...) o zbrodni katyńskiej wie każdy Polak, a o zbrodni ponarskiej wie bardzo mało osób. Dlatego niezwykle istotne jest, żebyśmy przypominali o tym, co tutaj się wydarzyło, żebyśmy przypominali o kaźni przedwojennych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, o zamordowanych tu Żydach, Polakach, Romach, ale także Litwinach - powiedział Lech Parell w rozmowie z dziennikarzami w Ponarach.


Posłuchaj
00:24 13223548_1.mp3 W uroczystości wziął udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell. Jak mówił Polskiemu Radiu Zbrodnia Ponarska wciąż jest mało znana

 

Podczas II wojny światowej las w podwileńskich Ponarach stał się miejscem masowych mordów. Niemcy, wspomagani przez ochotnicze oddziały litewskie, wymordowali tu ok. 100 tys. ludzi, w tym ok. 60-70 tys. Żydów. Mordowali też Polaków, Litwinów, Romów, Rosjan.

Oficjalnie uważa się, że w Ponarach zginęło kilka tysięcy Polaków, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska przekonuje, że w rzeczywistości było to ok. 20 tys.

Od dziewięciu lat organizacja ta, której celem jest upowszechnianie wiedzy o zbrodni ponarskiej, pod koniec września, przy okazji udziału w uroczystościach w rocznicę likwidacji wileńskiego getta 23 września 1943 r. organizuje własne obchody w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

- Każdego roku staramy się uczestniczyć w tych głównych uroczystościach w Ponarach upamiętniających zagładę Żydów. Zależy nam na tym, żeby Litwini i Żydzi z całego świata uświadomili sobie, że Ponary to nie tylko miejsce Holokaustu, ale też miejsce mordowania Polaków, którzy ginęli tu za swój patriotyzm, miłość do ojczyzny - podkreśliła prezeska Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Maria Wieloch.


Posłuchaj
00:44 13223590_1.mp3 Uczestnicy Uroczystości Ponarskich w Wilnie o zbrodni ponarskiej. Materiał przygotował Kamil Zalewski

 

W środowych uroczystościach mających charakter państwowy, z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, uczestniczy delegacja UdSKiOR, Stowarzyszenia Rodzina Ponarska oraz przedstawiciele społeczności polskiej na czele ze Związkiem Polaków na Litwie i młodzież szkolna. W kwaterze polskiej została odprawiona msza święta, odbył się Apel Pamięci; złożono też wieńce i zapalono znicze.

W ramach tegorocznych sześciodniowych Uroczystości Ponarskich, które na Wileńszczyźnie rozpoczęły się w niedzielę, odprawiane są msze święte, w miejscach pamięci narodowej składane są kwiaty, a w Domu Kultury Polskiej w Wilnie w środę odbyła się Konferencja Ponarska.

IAR/PAP/dad

Instytut Polski w Paryżu obchodzi 45-lecie działalności

25.09.2024 10:52
Instytut Polski w Paryżu świętuje we wrześniu 45-lecie działalności. Jubileuszowe spotkanie we wtorek wieczorem odbyło się poza siedzibą Instytutu, która jest w trakcie remontu. Mimo tych prac, zaplanowanych na dwa lata, placówka jest aktywna na mapie kulturalnej Paryża.

Najciekawsze kino naszych sąsiadów - nadchodzi Ukraina! 9. Festiwal Filmowy

25.09.2024 12:44
Już 21 października w Warszawie rusza Ukraina! 9. Festiwal Filmowy – jedyne wydarzenie w Polsce w pełni poświęcone kinematografii ukraińskiej. Pokazy potrwają do 27 października i odbędą się w Kinotece, kinie Atlantic oraz w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Od października do grudnia Festiwal odwiedzi także inne miasta w Polsce, a w dniach 1-17 listopada 2024 roku festiwalowe filmy będzie można obejrzeć online na platformie MEGOGO.PL.

Ostre słowa Sikorskiego o Rosji w ONZ. Porównał prześladowanie Ukraińców do metod nazistów

25.09.2024 15:52
Stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ mają być strażnikami pokoju, a nie toczyć własne wojny, wykorzystując do tego cudze dzieci - powiedział Radosław Sikorski podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, której jednym ze stałych członków jest Rosja.