Redakcja Polska

Prezentacja książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu

28.09.2023 09:15
Jan Sehn jako tropiciel nazistów oraz porównanie sytuacji prawnej w Polsce, Niemczech i Austrii po II wojnie światowej były głównymi tematami dyskusji towarzyszącej prezentacji książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów”, która odbyła się w Instytucie Polskim w Wiedniu w dniu 26 września.
Prezentacja książki Filipa Gańczaka Jan Sehn. Tropiciel nazistów i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu
Prezentacja książki Filipa Gańczaka „Jan Sehn. Tropiciel nazistów” i dyskusja w Instytucie Polskim w Wiedniu Foto: Twitter/PLInst_Wien

Niemieckie tłumaczenie książki ukazało się w Wallstein Verlag w 2022. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy Instytutu Polskiego oraz wiedeńskiego Instytutu Studiów nad Holokaustem im. Wiesenthala i Centrum Dokumentacyjnego Austriackiego Ruchu Oporu.

Autor zaprezentował sylwetkę Jana Sehna, który nie był więźniem obozów koncentracyjnych i nie doświadczył osobiście niemieckich represji. A jednak to właśnie on, potomek niemieckich kolonistów osiadłych w Galicji, po roku 1945 stał się wybitnym ekspertem od Auschwitz i motorem polskich rozliczeń z brutalną okupacją. Jako przewodniczący Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przesłuchiwał czołowych zbrodniarzy nazistowskich wydanych Polsce: Amona Götha, Rudolfa Hössa, Marię Mandl (czyli zbrodniarzy pochodzących m.in. z Austrii). W niekonwencjonalny sposób zbierał obciążające materiały, szukał świadków, którzy przeżyli obozy koncentracyjne i negocjował z władzami komunistycznymi RP, amerykańskimi wojskowymi i prokuratorami z Republiki Federalnej Niemiec. We frankfurckim procesie Auschwitz Sehn odegrał ważną rolę, ponieważ za jego pośrednictwem odbyła się wizyta w Oświęcimiu, a delegacja sądowa mogła udać się na miejsce zbrodni – zdumiewające w klimacie politycznym zimnej wojny.

Filip Gańczak w pasjonujący sposób przedstawił wątki austriackie w działalności Sehna, co zostało pogłębione w dyskusji.  Pojawiły się także odniesienia do sytuacji Polski pod niemiecką okupacją. Uczestnikami debaty byli: Jochen Böhler, dyrektor wiedeńskiego Instytutu Studiów nad Holokaustem Wiesenthala, Claudia Kuretsidis-Haider i Filip Gańczak (Oddział IPN w Warszawie), moderacja Andreas Kranebitter, dyrektor naukowy Centrum Dokumentacyjnego Austriackiego Ruchu Oporu. Po dyskusji publiczność zadawala autorowi książki pytania związane, m.in. z austriackim kontekstem działalności Jana Sehna.

Filip Gańczak jest doktorem nauk politycznych, wiele lat pracował w dziale zagranicznym Newsweek Polska. Pracuje w Biura Rzecznika Prasowego IPN. Jest autorem książek Filmowcy w matni bezpieki (2011), Polski nie oddamy. Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980–1981 (2017), Gryf, młot i cyrkiel. Szczecin w polityce władz NRD 1970–1990 (2022) i in.

Instytut Polski w Wiedniu

Zapomniany portret Chopina odnaleziony w magazynach londyńskiego muzeum Tate Britain

25.09.2023 15:00
W magazynach muzeum Tate Britain w Londynie znajduje się obraz przedstawiający Chopina jako dziecko, w otoczeniu rówieśników. Dzieło to prawdopodobnie nigdy nie było wystawiane pomimo, że znajduje się w magazynach muzealnych od 1894 roku, czyli 129 lat.

Polski design z sukcesem prezentowany w ramach Vienna Design Week

26.09.2023 17:32
Podczas tegorocznego Vienna Design Week polska obecność pozostaje szczególnie widoczna. W programie tego uznanego festiwalu znalazły się aż trzy wystawy prezentujące polskich projektantów.

"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem". W PE wystawa poświęcona polskiemu astronomowi

27.09.2023 09:22
"Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" - to tytuł wystawy otwartej w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Zaprezentowano na niej kopię dzieła Jana Matejki z 1873 roku, będącego hołdem złożonym wielkiemu polskiemu astronomowi.