22 września w galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu otwarta została wystawa EXPLORERS. DISCOVERIS IN DESIGN, która została przygotowana we współpracy z Instytutem Wzornictwa Przemysłowego i której kuratorem jest dr Joanna Jurga ze School of Form w Warszawie. W jej ramach przedstawiono najciekawsze projekty laureatów konkursu Young Design, który od 16 już lat wyłania najciekawsze koncepcje i prezentuje najbardziej obiecujących twórców z zakresu wzornictwa.
Wystawa przedstawia, jak młodzi polscy projektanci na przestrzeni lat przewidywali trendy i wyprzedzali swój czas, zwracając uwagę na ważne problemy zarówno społeczne, jak i środowiskowe. Część z prezentowanych twórców to dziś uznani projektanci, wykładowcy i badacze designu, robiący karierę w Polsce i za granicą.
Fot.: Instytut Polski w Wiedniu
Rok 2023 dedykowany jest największemu polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Jego interdyscyplinarne podejście do zrozumienia, jak funkcjonuje świat, stało się inspiracją do stworzenia tej prezentującej działalność polskich projektantów wystawy. Wystawa w galerii IP prezentowana będzie do 20 października. Wystawa stara się odpowiedzieć na pytania, czym jest odkrywczość w XXI wieku, kogo można nazwać odkrywcą na miarę Kopernika, czy mamy w dziedzinie designu osoby, które "wstrzymują Słońce i poruszają Ziemię?".
Równolegle w Collegium Hungaricum w Wiedniu prezentowana jest wystawa "Design without borders". Ten międzynarodowy projekt prezentuje wybór prac z wystawy "Design without borders" (DWB), która od 19 lat corocznie odbywa się w Budapeszcie. Prezentowane są prace projektantów mebli, tekstyliów, szkła i biżuterii z 14 krajów, w tym z Polski.
Z Polski na wystawie prezentowani są tacy projektanci, jak Marek Błażucki, Anna Siedlecka, Radek Achramowicz, Izabela Sroka, Julia Cybis, Oskar Zięta, Jolanta Gazda, Sara Gackowska, saragackowska.com, Katarzyna Gemborys i Luiza Mężyńska. Wystawa jest do zobaczenia do 5 października.
Instytut Polski w Wiedniu
Z kolei w centrum festiwalowym Vienna Design Week znalazła się wystawa Re-Hemptation przygotowana przez Husarska Design Studio, która opowiada o potencjale konopi, lnu oraz innych roślin jednorocznych jako alternatyw dla tradycyjnych materiałów. Po raz pierwszy wystawa była prezentowana podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festiwal.
Wydarzeniem towarzyszącym był Hemp Evening – dyskusja i degustacja w Instytucie Polskim w Wiedniu 25 września. Wieczór rozpoczął się od krótkich prelekcji oraz panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział m.in. Jadwiga Husarska-Sobina, CEO studia Husarska Design, Jacek Kramarz, członek Rady Dyrektorów European Industrial Hemp Association, wiceprezes spółki Green Lanes oraz założyciel Hempeat oraz Michał Piernikowski z Łodź Design Festival. Po panelu odbyła się degustacja przekąsek przygotowanych przez bistro Piotrowski na bazie Hempeat.
Instytut Polski w Wiedniu