Redakcja Polska

"Monitor Wołyński" już od 15 lat informuje i wspiera Polaków na Ukrainie

15.10.2024 08:36
"Monitor Wołyński", po ukraińsku "Волинський монітор", jest wydawany od 2009 roku. To dwujęzyczna gazeta, w której teksty ukazują się po polsku i po ukraińsku.
Audio
  • Z Natalią Denysiuk i Walerym Wakolukiem z "Monitora Wołyńskiego" rozmawiała Natalia Bryżko-Zapór [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe

Gazeta swoim zasięgiem obejmuje obwody wołyński, rówieński i tarnopolski na Ukrainie. Zespół redakcyjny przygotowuje również teksty, które ukazują się na portalu pisma "Monitor Info". 

Do głównych celów, jakie stawia sobie "Monitor Wołyński", należy promocja idei integracji europejskiej i euroatlantyckiej, relacjonowanie życia Polaków w obwodzie wołyńskim, rówieńskim i tarnopolskim, przybliżenie Polski Ukraińcom oraz Ukrainy Polakom oraz sprzyjanie dialogowi obu narodów i łamanie stereotypów.

Czytelnicy pisma to Polacy, mieszkający na Ukrainie, mieszkańcy regionu, którzy interesują się Polską, historią i współczesnym stanem stosunków polsko-ukraińskich, a także Polacy i Ukraińcy pochodzący z Wołynia.

- Obecnie czytają nas ludzie z całego świata, bo na to pozwala portal. Mamy czytelników na Ukrainie, w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a nawet w Australii i Nowej Zelandii - mówi Natalia Denysiuk, dziennikarka pisma.

- Piszą do nas polskie organizacje, które się teraz bardzo aktywizują. Na cały głos mówią: my tu jesteśmy, robimy to i to, tak działamy. To jest taki najjaśniejszy punkt naszej pracy. Szczególnie teraz, jak jest wojna w Ukrainie - dodaje Walery Wakoluk, założyciel "Monitora Wołyńskiego".

Jak udaje się pismu działać w warunkach wojennych? Kto je wspiera? Jakie tematy są najbardziej intersujące dla czytelników? Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.

Z Natalią Denysiuk i Walerym Wakolukiem, założycielem "Monitora Wołyńskiego", rozmawiała Natalia Bryżko-Zapór.

Posłuchaj
14:01 Monitor Wołyński.mp3 Z Natalią Denysiuk i Walerym Wakolukiem z "Monitora Wołyńskiego" rozmawiała Natalia Bryżko-Zapór

 

Ukraina: polska fundacja wyremontowała internat dla uchodźców wewnętrznych w Kehycziwce

05.10.2024 10:01
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), przy wsparciu rządu Tajwanu, wyremontowało dach szkolnego internatu w Kehycziwce w obwodzie charkowskim na północy Ukrainy. W budynku schronienie znalazło ponad 60 osób ewakuowanych z terenów, gdzie trwają ataki wojsk rosyjskich.

"Mimo wojny nie przestaliśmy działać". Spotkanie z Marianem Kanią z Krzemieńca

09.10.2024 11:00
O obecnej sytuacji w Krzemieńcu, a także o działalności miejscowego Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w czasie wojny, opowiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, prezes organizacji Marian Kania.

„Zagrożenie nie minęło”. Archiwa ukraińskie po ponad dwóch latach od rosyjskiej agresji

11.10.2024 11:04
W siedzibie Instytutu Pileckiego rozmawiano o ukraińskich archiwach państwowych w sytuacji obecnie trwającej tam wojny. Zagrożenie nie minęło” – debatę pod tym hasłem z udziałem dyrektorów Państwowych Archiwów Ukrainy zorganizował w Warszawie Instytut Pileckiego.

Rowerem z Warszawy do Kijowa. Zbiórka na rzecz obrońców Ukrainy

11.10.2024 13:32
Działacz społeczny Kacper Sienicki w sześć dni przejedzie rowerem 850 kilometrów. Celem akcji jest zebranie środków na rehabilitację ukraińskich jeńców wojennych.