Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: sensacyjna wygrana Polaka. Dawid Tomala mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 02:42
Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. Polak pokonał dystans w 3.50,08. Srebro zdobył Niemiec Jonathan Hilbert, a brąz Kanadyjczyk Evan Dunfee. Polscy lekkoatleci zdobyli na igrzyskach w Tokio już cztery złote medale.
Dawid Tomala
Dawid TomalaFoto: PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA
  • Igrzyska w Tokio potrwają do 8 sierpnia
  • Impreza w stolicy Japonii pierwotnie miała się odbyć rok temu, ale została przełożona z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 
Czytaj także:
serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

 >>> SPRAWDŹ TABELĘ MEDALOWĄ <<<

Dawid Tomala od samego początku rywalizacji szedł w czołowej grupie. Prowadził ją przez wiele kilometrów, a w okolicach 30. kilometra postanowił zaatakować.

Z każdym okrążeniem o długości 2000 metrów rosła jego przewaga, która na sześć kilometrów przed metą wynosiła nawet ponad trzy minuty. Wtedy stało się jasne, że nikt nie doścignie Polaka. Słabł na ostatnich okrążeniu, ale stał się autorem jednej z największych sensacji tegorocznych igrzysk.

Ostatecznie Polak wyprzedził Niemca Hilberta i Kanadyjczyka Dunfee'go o kilkadziesiąt sekund. Jego triumf nie był jednak ani przez chwilę zagrożony. Ostatnie metry przemierzał z biało-czerwoną flagą w rękach, a po przejściu mety na jego twarzy pojawił się nieśmiały uśmiech.

Posłuchaj
07:53 _PR1_AAC 2021_08_06-02-13-19 (2).mp3 Dawid Tomala został w Sapporo mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km. Wyścig relacjonował Rafał Bała.
Posłuchaj
03:00 Po zakończeniu rywalizacji z Dawidem Tomalą rozmawiał Rafał Bała.mp3 "Mówiłem, że będę czarnym koniem tych zawodów i nie kłamałem" - powiedział mistrz olimpijski. Po zakończeniu rywalizacji z Dawidem Tomalą rozmawiał Rafał Bała (PR1)
 

Czytaj także:

Kariera sportowa

Czytaj także:
Lekkoatletyka Justyna Święty-Ersetic 1200F.jpg
Tokio 2020: "Aniołki Matusińskiego" w finale. Polska sztafeta 4x400 m błysnęła w eliminacjach

Do tej pory zawodnik AZS KU Politechniki Opolskiej Opole startował podczas seniorskich imprez na dystansie 20 km. W igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku zajął 19. miejsce. W 2013 roku w mistrzostwach świata w Moskwie nie ukończył rywalizacji. Dwa lata temu w Dausze, gdzie warunki były równie ciężkie jak w Japonii, zajął na dystansie 20 km dopiero 32. miejsce.

Karierę sportową zaczął w klubie UKS Maraton Korzeniowski w Bieruniu. Jego trenerem jest ojciec Grzegorz.

- Do chodu sportowego namówił mnie ojciec. Sam kiedyś biegał sprinty, trenuje biegaczy i biegaczki. Ja zawsze lubiłem biegać. Pochodzimy z miejscowości Bojszowy – to mała wioska w okolicach Tychów. Tata namówił mnie na przejście do klubu w sąsiedniej miejscowości – w Bieruniu, który słynął z dobrej szkoły chodu. Wtedy wyjazd na mistrzostwa Śląska był w sferze marzeń, a ludzie stamtąd startowali w mistrzostwach Polski - mówił kilka lat temu w wywiadzie dla PZLA chodziarz.

Polak poleci teraz do Tokio, gdzie na Stadionie Olimpijskim odbędzie się ceremonia dekoracji. Tam właśnie odbierze złoty medal i wysłucha Mazurka Dąbrowskiego.

Czytaj także:
PKOl.jpg
Tokio 2020: złota sztafeta w pełni ozłocona. Cała siódemka mistrzów ma już medale

Korzeniowski: czekałem 17 lat na taki sukces

Robert Korzeniowski, który komentował zmagania w chodzie sportowym w Eurosporcie, nie krył wzruszenia. - Jestem niezwykle szczęśliwy i podekscytowany tym, co się stało. Czekałem 17 lat na taki sukces polskiego chodu - podkreślił.

Trener koordynator kadry chodziarzy, który opiekuje się reprezentantami Polski w Japonii, Krzysztof Augustyn nie krył podziwu dla 31-letniego zawodnika.

- Cała Polska dzisiaj wstając, myślę, że będzie miała dużo, dużo szczęścia. Po mistrzowsku rozpracował ten wyścig, a także kwestię nawadniania i chłodzenia. Bałem się troszeczkę, że za wcześnie zaatakował, ale nie. Wyszło na jego. Wiedział, co robi. Wielkie gratulacje dla jego taty - powiedział Augustyn w wywiadzie dla TVP Sport.

Jak Korzeniowski i Fortuna 

Złoto Tomali jest czwartym polskim złotym medalem igrzysk olimpijskich w chodzie na królewskim dystansie. Wcześniej - trzy razy z rzędu - triumfował Robert Korzeniowski, który został mistrzem olimpijskim w Atlancie, Sydney i Atenach.

Czytaj także:
Fajdek Nowicki 1200 forum.jpg
Tokio 2020: wielki konkurs Polaków. Wojciech Nowicki mistrzem olimpijskim, Paweł Fajdek brązowym medalistą

Dawid Tomala, zostając w Sapporo mistrzem olimpijskim w chodzie sportowym na 50 km, nawiązał do sukcesów Roberta Korzeniowskiego i Wojciecha Fortuny.

Korzeniowski na tym dystansie triumfował trzykrotnie z rzędu w Atlancie (1996), Sydney (2000) i Atenach (2004), a łącznie zdobył cztery złote medale, gdyż w Australii był także najszybszy na 20 km. Z kolei w Sapporo w 1972 roku pierwszy polski złoty medal igrzysk zimowych zdobył w skokach narciarskich Wojciech Fortuna.

Tomala przejdzie do historii, bo dystans 50 km w chodzie sportowym był podczas igrzysk w Tokio rozgrywany po raz ostatni. Najprawdopodobniej za trzy lata w Paryżu zastąpi go rywalizacja na 35 km.

Wyniki chodu na 50 km:

1. Dawid Tomala (Polska) 3:50.08
2. Jonathan Hilbert (Niemcy) 3:50.44
3. Evan Dunfee (Kanada) 3:50.59
4. Marc Tur (Hiszpania) 3:51.08
5. Joao Vieiria (Portugalia) 3:51.28
6. Masatora Kawano (Japonia) 3:51.56
7. Tongda Bian (Chiny) 3:52.01
8. Rhydian Cowlej (Australia) 3:52.01
...
12. Artur Brzozowski (Polska) 3:54.08
Rafał Augustyn - nie ukończył

***

Igrzyska w Tokio potrwają do 8 sierpnia. 

Zawody w stolicy Japonii pierwotnie miały się odbyć rok temu, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.  

Polskie Radio - Oficjalny Nadawca Radiowy Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 - przekaże 120 godzin transmisji, relacji i serwisów z Japonii. Dodatkowo portal PolskieRadio24.pl specjalnie na to wielkie święto sportu przygotował specjalny serwis. 

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Olimpijskiego

jbt

Partnerzy

Partner

Czytaj także

Tokio 2020: Wiesiołek poza strefą medalową w dziesięcioboju. Złoty Warner z rekordem olimpijskim

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 15:02
Paweł Wiesiołek zajął ostatecznie 12. miejsce w klasyfikacji generalnej po finałowej rywalizacji w biegu na 1500 metrów zamykającej lekkoatletyczny dziesięciobój na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W ostatniej dyscyplinie 29-latek zajął 4. miejsce z czasem 4:30.02 sekundy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tokio 2020: Sułek daleko w siedmioboju. Belgijka Thiam z drugim złotem z rzędu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 14:45
Adrianna Sułek zajęła 16. miejsce w siedmioboju w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Wygrała - podobnie jak pięć lat temu w Rio de Janeiro - Belgijka Nafissatou Thiam.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tokio 2020: kiepski początek nie przeszkodził faworytce. Katie Nageotte ze złotem w tyczce

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 14:54
Amerykanka Katie Nageotte skoczyła o tyczce 4,90 m i zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio. Srebro wywalczyła reprezentantka Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Anżelika Sidorowa - 4,85, a brąz Brytyjka Holly Bradshaw - również 4,85. Polki nie startowały.
rozwiń zwiń