Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: Polska - Włochy. Biało-czerwoni nie dali szans groźnym rywalom

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 09:00
Polscy siatkarze pokonali Włochy 3:0 w swoim drugim występie na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni odnieśli pierwsze zwycięstwo w turnieju.
Polscy siatkarze podczas meczu z Włochami
Polscy siatkarze podczas meczu z Włochami Foto: Forum/Reuters/VALENTYN OGIRENKO
  • Dla polskich siatkarzy to pierwsza wygrana w turnieju. Na inaugurację podopieczni Vitala Heynena ulegli Iranowi 2:3
  • W środę biało-czerwoni zagrają z Wenezuelą
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

Biało-czerwoni w pierwszym meczu przegrali po tie-breaku z Iranem i w poniedziałek chcieli poprawić nastroje sobie oraz polskim kibicom. Włosi z kolei rozpoczęli turniej od pięciosetowego meczu z Kanadą, który ostatecznie udało im się wygrać.

Świetny początek

Podopieczni Vitala Heynena świetnie zaczęli pierwszą partię. Po atomowym ataku Wilfredo Leona, szybko wyszli na trzypunktowe prowadzenie (6:3). Po ataku Mateusza Bieńka, różnica nawet jeszcze wzrosła (11:7). Włosi złapali na chwilę oddech i zbliżyli się na dwa punkty, gdy kontrę wykończył Iwan Zajcew (12:10).

Mistrzowie świata kontrolowali jednak sytuację. Leon czasami mylił się w ataku, ale potrafił też zaserwować asa (17:13). Punktową zagrywką w bardzo ważnym momencie popisał się tez Bieniek (23:18). Set dobiegł końca po skutecznym ataku Leona (25:20).

Na przewagi też byli lepsi

Najbardziej wyrównany był drugi set. Początek należał do Polaków - po kontrataku Bartosza Kurka prowadzili trzema punktami (5:2). "Azzurri" szybko złapali jednak kontakt. Mocny atak Alessandro Michieletto dał im wyrównanie (7:7). W kolejnych minutach wynik oscylował wokół remisu.

Raz jedna, a raz druga ekipa wychodziła na jednopunktowe prowadzenie, lecz nie potrafiła odskoczyć rywalom. Wydawało się, że kluczowym momentem seta będą zagrywki Kurka. Polski atakujący raz posłał asa, a dwukrotnie utrudnił rywalom przyjęcie. Po ataku Aleksandra Śliwki nasi reprezentanci mieli już o trzy punkty więcej (21:18).

Niestety, Włosi wrócili do gry. Wyrównali po bloku na Śliwce (23:23). Doszło do gry na przewagi. W niej jednak biało-czerwoni szybko pokazali swoją wyższość, a seta zakończył Kurek (26:24).

Dokończyli dzieła

Trzecia partia okazała się być ostatnią. Włosi prowadzili tylko na jej początku (6:7). Później do głosu doszli biało-czerwoni. Gdy techniczny błąd w odbiciu popełnił Michieletto, nasi reprezentanci odskoczyli na trzy punkty (12:9). Włosi zaczęli się irytować, a ich trener Gianlorenzo Blengini szukał kolejnych zmian w składzie.

Rywalom nie pomagały kolejne przerwy na żądanie. Bardzo słabo radził sobie Zajcew, który po kilku błędach został zdjęty z boiska (18:12). Gdy Leon na pojedynczym bloku zatrzymał jego zmiennika Lukę Vettoriego, różnica wynosiła już siedem punktów (20:13).

W końcówce seta na parkiecie pojawił się narzekający na uraz Michał Kubiak. Włoscy rezerwowi walczyli ambitnie, ale nie dali rady zagrozić biało-czerwonym. Mecz dobiegł końca po ataku Piotra Nowakowskiego (25:20).

Teraz Wenezuela

Biało-czerwoni odnieśli pierwsze zwycięstwo w olimpijskim turnieju. W środę zagrają z Wenezuelą w kolejnym meczu. Początek spotkania zaplanowano na godzinę 9:25 czasu polskiego.

We wcześniejszym spotkaniu grupy A, Irańczycy nie dali szans Wenezueli, zwyciężając 3:0. Persowie mają na koncie dwie wygrane.

Jesteśmy jedną drużyną Jesteśmy jedną drużyną

Polska - Włochy 3:0 (25:20, 26:24, 25:20)

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Łukasz Kaczmarek, Michał Kubiak.

Włochy: Osmany Juantorena, Iwan Zajcew, Gianluca Galassi, Ricardo Sbertoli, Simone Anzani, Alessandro Michieletto, Massimo Colaci (libero) oraz Jiri Kovar, Matteo Piano, Luca Vettori, Daniele Lavia.

/empe

Na antenie radiowej Jedynki mecz komentował Cezary Gurjew:

06:23 Polscy siatkarze prowadzą w Włochami 1:0 - relacja Cezarego Gurjewa z Tokio Polscy siatkarze prowadzą w Włochami 1:0 - relacja Cezarego Gurjewa z Tokio

11:51 Polscy siatkarze wygrywają z Włochami 3:0 - relacja Cezarego Gurjewa z Tokio Polscy siatkarze wygrywają z Włochami 3:0 - relacja Cezarego Gurjewa z Tokio

Zapis relacji na żywo:

08:59

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i już zapraszamy na środowe spotkanie z Wenezuelą!

08:57

25:20 - MAMY TO! PIOTR NOWAKOWSKI ATAKUJE ZE ŚRODKA I WYGRYWAMY Z WŁOCHAMI 3:0!

08:57

24:20 - Znowu Michieletto. Teraz obił polski blok.

08:56

24:19 - Michieletto jeszcze przedłuża ten mecz.

08:56

24:18 - Atak Wilfredo Leona daje biało-czerwonym piłkę meczową!

08:55

23:18 - Było blisko udanego bloku, ale ostatecznie Lavia zdobył punkt.

08:55

23:17 - Mamy kolejny punkt. Kurek radzi sobie w ataku.

Kaczmarek pojawia się na boisku, by podwyższyć blok.

08:54

22:17 - Leon źle przyjmuje zagrywkę Sbertolego.

08:54

22:16 - Lavia dobrze wprowadził się na parkiet.

08:52

22:15 - Lavia przepchnął się przez polski blok.

08:50

22:14 - Nowakowski popisuje się w bloku!

Na boisko wchodzi natomiast Michał Kubiak!

08:49

21:14 - Bombowy atak Leona. Włosi mogli tylko obserwować, jak piłka opada na ziemię.

08:49

20:14 - Lavia ładnie atakuje z lewego skrzydła.

08:48

20:13 - Polski blok funkcjonuje! Leon zatrzymał Vettoriego.

08:48

19:13 - Techniczna kiwka Kochanowskiego ląduje w boisku.

08:47

18:13 - Michieletto skutecznie z lewego skrzydła. Przewaga wciąż jest jednak bardzo wyraźna.

08:46

18:12 - Kolejny błąd Zajcewa - tym razem zaatakował w siatkę.

Gwiazdor Włochów zostaje zmieniony. W miejscu Zajcewa wchodzi Vettori.

08:46

17:12 - Zajcew pomylił się w ataku i przewaga biało-czerwonych urosła do 5 punktów.

08:45

16:12 - Zajcew psuje zagrywkę.

08:44

15:12 - Śliwka zaatakował w aut.

08:44

15:11 - Michieletto tym razem bez błędu.

08:43

15:10 - Leon obronił atak Piano. Piłka za sprawą Drzyzgi trafia na włoską stronę i.. ląduje w polu!

Czas dla Gianlorenzo Blenginiego.

08:42

14:10 - Anzani popsuł zagrywkę.

Kochanowski zmienia natomiast Bieńka.

08:42

13:10 - Anzani poradził sobie w ataku ze środka.

Tymczasem Piano zmienia Galassiego.

08:41

13:9 - Leon ustrzelił Juantorenę zagrywką!

Blengini reaguje zmianą: Daniele Lavia za Juantorenę na przyjęcie.

08:39

12:9 - Błąd Michieletto w odbiciu. Odskakujemy rywalom!

Przerwa na żądanie włoskiego trenera. Podopieczni Gianlorenzo Blenginiego są wściekli na arbitrów.

08:39

11:9 - Kurek znowu świetnie w ataku!

08:38

10:9 - Juantorena kończy kolejny atak.

08:37

10:8 - Za pierwszym podejściem Włosi obronili atak Leona, ale poprawka pochodzącego z Kuby przyjmującego była już dużo lepsza!

08:36

9:8 - Juantorena zrehabilitował się w ataku.

08:36

9:7 - Bieniek serwuje asa! Piłka po taśmie wpadła w pole, Juantorena nie dał rady jej przyjąć!

08:35

8:7 - Cudowny atak Kurka z sytuacyjnej piłki! Włosi nie mieli szans na obronę.

08:34

7:7 - Tym razem Galassi nie popisał się w polu serwisowym. Piłka zatrzymała się na siatce.

08:34

6:7 - Efektowny atak Galassiego.

08:33

6:6 - Śliwka za drugim podejściem zdołał skończyć atak. Wyrównujemy.

08:33

5:6 - Minimalny aut po zagrywce Drzyzgi.

08:32

5:5 - Italia miała kontrę. Na szczęście, Michieletto zaatakował w aut.

08:32

4:5 - Zajcew poradził sobie w ataku i za chwilę będzie serwował.

08:31

4:4 - Świetny, techniczny atak Śliwki ląduje w boisku.

08:31

3:4 - Mocna, ale niecelna zagrywka Leona.

08:28

2:1 - Śliwka znowu skutecznie z drugiej linii.

08:28

1:1 - Juantorena sobie poradził, mimo bloku Nowakowskiego.

08:28

1:0 - Trzeci set rozpoczęty od popsutej zagrywki Galassiego.

08:24

26:24 - Kurek kończy seta efektownym atakiem! Prowadzimy już 2:0!

08:23

25:24 - Kolejny setbol dla biało-czerwonych po autowej zagrywce Galassiego.

Na zagrywkę wchodzi Łukasz Kaczmarek, który zmienia Śliwkę.

08:22

24:24 - Gramy na przewagi. Świetny atak Galassiego ze środka.

08:22

24:23 - Śliwka teraz się poprawił i mamy piłkę setową!

08:21

23:23 - Śliwka zatrzymany... Będą emocje w końcówce tego seta.

08:21

23:22 - Świetna akcja Italii. Juantorena bez problemu zaatakował na wyczyszczonej siatce.

08:20

23:21 - Ależ mocny atak Kurka! Włosi nie mieli prawa tego podbić.

Kamil Semeniuk melduje się na boisku. Ma pomóc w bloku.

08:19

22:21 - Błąd Nowakowskiego w ataku.

Vital Heynen reaguje zmianą: Kochanowski zastępuje doświadczonego środkowego.

08:17

22:20 - Galassi skutecznie atakuje z przesuniętej krótkiej.

Vital Heynen po raz pierwszy w tym meczu poprosił o przerwę.

08:17

22:19 - Vettori nie pomógł Italii. Piłka po jego zagrywce wylądowała na aucie.

08:16

21:19 - Kurek zaserwował mocno, ale piłka po siatce wyszła na aut.

Zmiana u Włochów: Luca Vettori wchodzi na zagrywkę.

08:15

21:18 - Bardzo długa akcja zakończona świetnym atakiem Śliwki z drugiej linii!

Odskakujemy rywalom, których szkoleniowiec bierze kolejną przerwę.

08:14

20:18 - Przerwa nie zdekoncentrowała Kurka. Potężna zagrywka przynosi nam punkt!

Colaci nie dał rady w przyjęciu.

08:13

19:18 - I jeszcze raz Leon! Włosi nie przyjęli zagrywki Kurka, piłka wróciła na naszą stronę, a przyjmujący popisał się kolejnym mocnym atakiem.

Gianlorenzo Blengini reaguje, prosząc o przerwę.

08:12

18:18 - Leon odpowiedział prawdziwą bombą z lewego skrzydła.

08:11

17:18 - Pewny atak Juantoreny z prawego skrzydła.

08:11

17:17 - Kurek poradził sobie z blokiem Juantoreny.

08:10

16:17 - Zajcew nie trafił z prawego ataku, jednak challenge wykazał, że skaczący do bloku Bieniek dotknął piłki.

08:09

16:16 - Wyraźny aut po zagrywce Michieletto.

08:08

15:16 - Włosi blokują Kurka i wracają na prowadzenie.

08:08

15:15 - Błąd Bieńka w zagrywce.

08:08

15:14 - Śliwka coraz skuteczniejszy! Kolejny udany atak naszego przyjmującego.

08:07

14:14 - Michieletto popisał się ładnym atakiem w linię.

08:07

14:13 - Bardzo mocny atak Kurka. Michieletto skakał do bloku, ale nie miał szans.

08:06

13:13 - Niestety, druga zagrywka naszego przyjmującego ląduje na siatce.

08:06

13:12 - Leon zdobywa punkt zagrywką! Zajcew nie dał rady w przyjęciu.

08:05

12:12 - Efektowny pipe Śliwki.

08:05

08:04

11:12 - Obie drużyny miały swoje szanse na zdobycie punktu.

Leon atakował trzykrotnie. Niestety, za trzecim razem trafił w aut.

08:03

11:11 - Zajcew wpada w siatkę i wyrównujemy.

08:03

10:11 - Kurek nie skończył ataku. Kontra Anzaniego przyniosła rywalom punkt na wagę prowadzenia.

08:02

10:10 - Biało-czerwoni nie zdołali podbić mocnego ataku Zajcewa.

08:01

10:9 - Sbertoli po raz drugi w tym secie popsuł zagrywkę.

08:01

9:9 - Skuteczna kiwka Juantoreny.

08:00

9:8 - Śliwka na prawym skrzydle kończy atak.

08:00

8:8 - Błąd Drzyzgi w polu serwisowym. Nasz rozgrywający przekroczył linię dziewiątego metra.

07:59

8:7 - Michieletto popsuł zagrywkę.

07:59

7:7 - Mocny atak Michieletto.

Nowakowski zdołał podbić piłkę w obronie, ale żaden z kolegów do niej nie ruszył.

07:58

7:6 - Piłka po zagrywce Zajcewa najpierw trafiła w taśmę, a potem wyszła w aut.

07:58

6:6 - Długa wymiana zakończona autowym atakiem Śliwki.

Vital Heynen sprawdził sytuację w systemie challenge. Niestety, arbitrzy mieli rację.

07:57

6:5 - Michieletto sprytnie obił ręce biało-czerwonych skaczących do bloku.

07:56

6:4 - Mocna, aczkolwiek minimalnie autowa zagrywka Leona.

07:56

6:3 - Wow! Co za atak Leona! Włosi bez szans na obronę.

07:55

5:3 - Tym razem Zajcew się poprawił i zdobył punkt.

07:54

5:2 - Najpierw Zatorski podbił w obronie kiwkę Zajcewa, a potem Kurek skończył kontrę!

Odskakujemy "Azzurrim"!

07:54

4:2 - Kurek bez problemów skończył akcję biało-czerwonych.

07:53

3:2 - Anzani atakuje skutecznie ze środka.

07:52

3:1 - Leon radzi sobie z blokiem!

07:52

2:1 - Znowu prowadzimy. Sbertoli posłał zagrywkę w siatkę.

07:51

1:1 - Anzani wyrównuje, dzięki atakowi ze środka.

07:51

1:0 - Drugi set rozpoczęty od dobrej zagrywki Śliwki Michieletto nie zdołał przyjąć - prowadzimy!

07:47

25:20 - PROWADZIMY W MECZU! Wilfredo Leon mocnym atakiem zakończył pierwszego seta!

07:46

24:20 - Jeszcze pogramy w tym secie. Galassi przedłuża nadzieje Włochów.

07:46

24:19 - Pewny atak Nowakowskiego daje nam piłkę setową!

Jakub Kochanowski na boisku. Taktyczna zmiana za Drzyzgę. Zmienia rozgrywającego Sbergolego.

07:45

23:19 - Michieletto zmniejsza stratę Italii.

Trener Blengini na podwyższenie bloku wprowadza środkowego Matteo Piano.

07:44

23:18 - As serwisowy Bieńka!

U Włochów zmiana na przyjęciu: Jiri Kovar za Juantorenę, który nie radził sobie z polskimi serwisami.

07:44

22:18 - Kurek zaatakował idealnie w linię.

07:43

21:18 - Zajcew za drugim podejściem zdołał wykończyć atak.

07:42

21:17 - Pojedynczy blok Leona na Zajcewie!

07:42

20:17 - Juantorena zagrywał, ale trafił w taśmę.

07:42

19:17 - Mimo podwójnego bloku, Juantorena sobie poradził.

07:41

19:16 - Łatwo nie było, ale Bieniek przechytrzył przy siatce Zajcewa i przepchnął piłkę.

07:41

18:16 - Zagrywka Nowakowskiego zatrzymuje się na siatce.

07:40

18:15 - Kurek skutecznie z prawego skrzydła.

07:40

17:15 - Juantorena na kontrze potężnie obił ręce biało-czerwonych.

07:39

17:14 - Tym razem Leon popsuł zagrywkę.

07:38

17:13 - As serwisowy Wilfredo Leona!

Kolejna przerwa dla Italii.

07:37

16:13 - Włosi obronili atak Kurka, ale przy próbie Leona nie mieli szans.

07:37

15:13 - Leon kiwał, ale przekombinował. Piłka wylądowała na wyraźnym aucie.

07:36

15:12 - Michieletto, mimo trudnej pozycji, poradził sobie z blokiem.

07:36

15:11 - Pewny atak Nowakowskiego ze środka.

07:35

14:11 - Plasowany serwis Bieńka wylądował na siatce.

07:34

14:10 - Michieletto zatrzymany przez Nowakowskiego!

07:34

13:10 - Anzani psuje zagrywkę.

07:34

12:10 - Italia odrobiła część strat po skutecznym kontrataku Zajcewa.

07:33

12:9 - Juantorena kończy włoską akcję.

07:33

12:8 - Bieniek radzi sobie z blokiem rywali.

07:32

11:8 - Zajcew poradził sobie w ataku.

07:32

11:7 - W odpowiedzi nasz środkowy też zdobył punkt. Techniczne zagranie Bieńka.

07:31

10:7 - Anzani ładnie ze środka.

07:31

10:6 - Galassi z zagrywki w aut.

07:30

9:6 - Biało-czerwoni mieli kolejną kontrę w górze, jednak Kurek został zablokowany...

07:30

9:5 - Kolejny świetny atak Leona.

07:29

8:5 - Michieletto przełamał włoski impas.

07:28

8:4 - Kurek radzi sobie z potrójnym blokiem Italii!

Odskakujemy na cztery punkty, a Gianlorenzo Blengini prosi o czas!

07:27

7:4 - Kolejny znakomity serwis Kurka!

Colaci ustrzelony, Zajcew pobiegł w trybuny, ale nie zdołał podbić piłki.

07:27

6:4 - Juantorena nie przyjął dobrze zagrywki Kurka. Piłka wróciła na naszą stronę, lecz Kurek mocno uderzył w aut.

Na szczęście, włoscy blokujący wpadli w siatkę i nasza przewaga rośnie!

07:26

5:4 - Tym razem Leon był skuteczniejszy! Nasz przyjmujący wbił prawdziwego "gwoździa" z lewego skrzydła.

07:25

4:4 - Popsuta zagrywka Zajcewa.

07:25

3:4 - Nie wykorzystujemy kontry. Leon uderzył w aut.

07:24

3:3 - Długo nie mogliśmy skończyć ataku. W końcu udało się to Leonowi.

07:23

2:3 - Autowy atak Śliwki...

07:23

2:2 - Włosi skuteczniejsi w wymianie. Drzyzga nie dał rady podbić w obronie uderzenia Michieletto.

07:22

2:1 - Juantorena przebił się przez polski blok.

07:21

2:0 - Mocny, ale autowy atak Zajcewa. Prowadzimy dwoma punktami!

07:21

1:0 - Skuteczny atak Leona z pipe'a.

07:20

07. 20 - ZACZYNAMY!

07:19

07.19- Znamy składy!

Polska: Piotr Nowakowski, Bartosz Kurek, Wilfredo Leon, Fabian Drzyzga, Aleksander Śliwka, Mateusz Bieniek - Paweł Zatorski (libero)

Włochy: Osmany Juantorena, Iwan Zajcew, Gianluca Galassi, Ricardo Sbertoli, Simone Anzani, Alessandro Michieletto - Massimo Colaci (libero)

W naszym składzie brakuje Kubiaka, z kolei Włosi rozpoczynają bez swojego znakomitego rozgrywającego Simone Giannellego.

07:16

07.17 - Za chwilę poznamy składy, na jakie zdecydowali się selekcjonerzy: Vital Heynen i Gianlorenzo Blengini.

Wątpliwy pozostaje występ kapitana reprezentacji Polski Michała Kubiaka.

07:15

07.15 - Obie drużyny kończą powoli rozgrywkę w Ariake Arenie.

07:14

07.14 - Podopieczni Vitala Heynena ulegli na inaugurację Iranowi 3:2.

"Azzurri" też mieli kłopoty, ale zdołali wygrać z Kanadą w pięciu setach.

07:13

07.12 - Witamy i zapraszamy do śledzenia naszej relacji z kolejnego meczu polskich siatkarzy na igrzyskach olimpijskich.

Po niespodziewanej porażce z Iranem, biało-czerwoni zmierzą się z Włochami.

Partnerzy

Partner

Tokio 2020: Fabian Drzyzga uspokaja po porażce. "Skupiamy się na tym, by forma szła w górę"

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 23:12
Fabian Drzyzga - odnosząc się do porażki z Iranem 2:3 na otwarcie igrzysk w Tokio - przekonywał, że polscy siatkarze zazwyczaj rozkręcają się w trakcie turniejów. - Nie róbmy z tego tragedii w tym momencie, że coś się stało - zaznaczył rozgrywający.