Młodość w cieniu Mussoliniego. Włochy w prozie Natalii Ginzburg

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 20:00
– Na twórczość i poglądy Natalii Ginzburg wpłynęło bardzo silnie dzieciństwo spędzone w inteligenckiej rodzinie w Turynie. To było pierwsze miasto, w którym powstawał ruch antyfaszystowski – mówiła w Dwójce Alina Pawłowska-Zampino, tłumaczka książki "Nasze dni wczorajsze".
Audio
  • Młodość w cieniu Mussoliniego. Włochy w prozie Natalii Ginzburg (Notatnik Dwójki)
Nasze dni wczorajsze Natalii Ginzburg opowiadają o epoce faszyzmu we Włoszech, gdy władzę sprawował Benito Mussolini
"Nasze dni wczorajsze" Natalii Ginzburg opowiadają o epoce faszyzmu we Włoszech, gdy władzę sprawował Benito MussoliniFoto: PAP/DPA.

Natalia Ginzburg, zaliczana do grona najznamienitszych twórców włoskich XX wieku, w naszym kraju jest właściwie nieznana. Tę sytuację może pomóc zmienić wydana w tym roku w Polsce jedna z najważniejszych książek tej wybitnej obserwatorki i komentatorki życia powojennych Włoch. "Nasze dni wczorajsze" zagłębiają się w ponury i mało chwalebny czas w historii Italii.

Kiedy bowiem mówimy "Włochy", zazwyczaj myślimy o wspaniałym renesansie, o sztuce, muzyce, boskiej Toskanii i wiecznym Rzymie. Może rzadziej o biednym mezzogiorno z groźnym cieniem mafii, a prawie nigdy o Italii Mussoliniego, o włoskim faszyzmie i o tym, jak odmienił on wizerunek tego kraju. "Nasze dni wczorajsze", które przypominają o tym dziedzictwie, przetłumaczyła Alina Pawłowska-Zampino, która była gościem "Notatnika Dwójki".

Książka Natalii Ginzburg jest w pewnym sensie książką autobiograficzną, ale stanowi dopiero wstęp do powstałej dziesięć lat później właściwej autobiografii pt. "Lessico famigliare". – Przeżycia bohaterki "Naszych dni wczorajszych" są bardzo podobne do przeżyć autorki, która urodziła się w 1916 r. w Turynie, w rodzinie inteligenckiej i mieszczańskiej, i co ważne: mieszanej, żydowsko-katolickiej, co miało ogromny wpływ na jej późniejsze życie oraz na jej twórczość. Tematyka rodzinna jest podstawą jej pisarstwa – mówiła tłumaczka.

Więcej o tym, jak historia i polityka splatała się z życiem włoskiej rodziny, w nagraniu audycji, którą prowadziła Ewa Stocka-Kalinowska.

mc/jp

Zobacz więcej na temat: faszyzm HISTORIA Włochy
Czytaj także

Benito Mussolini. Upadek włoskiego dyktatora

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 05:30
28 kwietnia 1945 roku komunistyczni partyzanci rozstrzelali w miejscowości Giulino di Mezzegra Benita Mussoliniego i jego kochankę Clarę Petacci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z bombą na Mussoliniego

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2012 06:00
- Pięćdziesiąt tysięcy karabinów znaczy więcej niż poparcie pięciu milionów wyborców – mówił Benito Mussolini.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katastrofa u wybrzeży Lampedusy. Liczba ofiar przekroczyła 300

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 20:30
Do 302 wzrosła liczba ofiar katastrofy łodzi z imigrantami w pobliżu włoskiej wyspy Lampedusa. Do zdarzenia doszło w czwartek. Trwa akcja poszukiwawcza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Neapol '44". Prawdziwy absurd wojny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:00
– Ta książka nagromadzeniem absurdu przypomina takie powieści, jak "Przygody dobrego wojaka Szwejka" albo "Paragraf 22". Tylko że tutaj wszystko zdarzyło się naprawdę – mówił w Dwójce Piotr Kofta o książce Normana Lewisa "Neapol '44".
rozwiń zwiń