Posłać sześciolatka na uniwersytet?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2015 15:00
Jak się okazuje, kilkuletni studenci zadają naukowcom niełatwe pytania. Jak działa Uniwersytet Dzieci i czy warto w tak młodym wieku rozpoczynać przygodę z uczelnią?
Audio
  • Posłać sześciolatka na uniwersytet? Reportaż o Uniwersytecie Dzieci (Dwójka)
Z okazji Dnia Dziecka przyjrzeliśmy się w Dwójce działalności pierwszej w Polsce uczelni dla najmłodszych
Z okazji Dnia Dziecka przyjrzeliśmy się w Dwójce działalności pierwszej w Polsce uczelni dla najmłodszychFoto: Glow Images/East News

Zaczęło się w Niemczech w 2002 roku. – Na te pierwsze wykłady w Tybindze przychodziła gigantyczna liczba dzieci. To było wielkie, żywiołowe spotkanie z naukowcem – opowiadała w reportażu Dwójki Anna Grąbczewska, współzałożycielka polskiego Uniwersytetu Dzieci.

- Pomysł ten był bardzo śmiały. Było dużo wątpliwości, czy dla dzieci będzie to interesujące, a z drugiej strony: czy naukowcy poradzą sobie z takimi odbiorcami – wspominała z kolei Magdalena Cicha-Kłak z Wydawnictwa Dwie Siostry.

Jak sprawdziła się ta niecodzienna idea uczelni ze studentami w wieku od 6 do 12 lat? Program zajęć Uniwersytetu Dzieci opiera się w dużym stopniu na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania stawiane przez najmłodszych. "Czy mrówki mogą dostać kataru?" to jedno z najprostszych zagadnień.

***

Tytuł audycji: "Uniwersytety dziecięcie"

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Anna Grąbczewska (współzałożycielka Uniwersytetu Dzieci), Marta Tomaszewska (dyrektor warszawskiego oddziału uczelni), Magdalena Cicha-Kłak (Wydawnictwo Dwie Siostry) 

Data emisji: 1.06.2015

Godzina emisji: 15.00

jp/mc

 

Czytaj także

Ucz się języka razem z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 14:47
Rodzice powinni umieć odpowiednio zmotywować i zachęcić swoje pociechy do nauki języka, a nie tylko płacić za dodatkowe godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małe dzieci a płciowość

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 09:17
U małego dziecka seksualność przejawia się najczęściej w ciekawości. Dlatego tak chętnie i niewinnie bawią się w lekarza i pacjenta lub w mamę i tatę. To po prostu fascynacja płciowością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

E-podręczniki przyszłością polskiej szkoły?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 12:37
Jak najlepiej przygotować młodzież do wejścia na rynek pracy? - to temat przewodni konferencji "Kształcenie Zawodowe - diagnoza, wyzwania, inspiracje".
rozwiń zwiń