Kolejne książki i seriale mniej lub bardziej wprost nawiązujące do historii Auschwitz zyskują ogromną popularność. Można wręcz odnieść wrażenie, że nazwa obozu staje się gwarancją sprzedażowego i/lub frekwencyjnego sukcesu.
29:21 Wybieram Dwójkę rozmowy po zmroku 30.01.2025.mp3 Auschwitz vs. popkultura (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Groźny "Tatuażysta z Auschwitz"
Tymczasem w przypadku materii tak delikatnej jak Zagłada nie wystarczy dobry pomysł i w miarę sprawna realizacja. Bardzo łatwo popełnić błędy, które bywają bolesne, a nawet – niebezpieczne. Książka i serial "Tatuażysta z Auschwitz" są tego najlepszym dowodem.
- W obu przypadkach roi się od błędów i przekłamań różnego rodzaju. Od poziomu podstawowej faktografii po budowanie całościowego obrazu Auschwitz, zupełnie oderwanego od realiów historycznych - podkreślała dr Wanda Witek-Malicka.
Udawana literatura faktu
Powieść Heather Morris o tatuażyście z Auschwitz, czyli autentycznej postaci, jaką był Lale Sokołow, ukazała się w 2017 roku. Szybko stała się światowym bestsellerem...
Czytaj także:
- Książka ta bardzo dobrze udaje publikację nurtu literatury faktu. Tymczasem została wydana wiele lat po śmierci głównego bohatera. Możliwość, że została ona faktycznie przez niego autoryzowana, jest właściwie żadna. Nie wiemy, czy Lale Sokołow w ogóle widział książkę w ostatecznym kształcie i czy ją zaakceptował - tłumaczyła przedstawicielka Muzeum Auschwitz-Birkenau.
Niestety lista tytułów filmów, seriali czy książek, które są osadzone w rzeczywistości obozowej, ale pokazują ją w zniekształcony sposób i przy okazji zakłamują historię, jest znacznie dłuższa...
***
Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku
Prowadzenie: Jakub Kukla
Gość: dr Wanda Witek-Malicka (Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau)
Data emisji: 24.01.2025
Godz. emisji: 22.30
pg