Kraków kiedyś był Trójmiastem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 17:10
Jak wyglądał Kraków, zanim zyskał prawa miejskie, a jak w epoce Wita Stwosza - o tym przekonać się można odwiedzając wystawę "Cyberteka. Kraków czas i przestrzeń".
Audio
  • Piotr Hapanowicz o wystawie "Cyberteka. Kraków czas i przestrzeń" (Magazyn Europejski/Dwójka)
Współczesny Kraków powstał z połączenia trzech miast: Krakowa, Kazimierza i Kleparza. Na zdjęciu XVII-wieczna panorama Krakowa
Współczesny Kraków powstał z połączenia trzech miast: Krakowa, Kazimierza i Kleparza. Na zdjęciu XVII-wieczna panorama KrakowaFoto: Wikipedia/Peter Schenk/domena publiczna

Ekspozycja została otworzona w krakowskim Muzeum Historycznym. Umożliwia ona obejrzenie sześciu okresów z dziejów Krakowa, począwszy od czasów sprzed lokacji miasta w 1257 roku, skończywszy na współczesności. - Dzięki nowoczesnym rekonstrukcjom możemy np. przejść się ulicami Krakowa z XVII wieku - zachęcał Piotr Hapanowicz z Muzeum.

Wystawa wpisuje się w szerszy projekt modernizacji siedziby Pałacu Krzysztofory. Realizacja została sfinansowana z "Funduszów Europejskich dla Małopolski" na lata 2007-2013 i jest jednym z pierwszych etapów tego przedsięwzięcia. O tym co można znaleźć na wystawie oraz jakie znaczenie dla Krakowa mają "Krzysztofory" - w nagraniu audycji.

***

Przygotował: Dawid Dziedziczak
Goście: Piotr Hapanowicz z Muzeum Historycznego m. Krakowa

Data emisji: 8.11.2014
Godzina emisji: 13.30
Materiał został wyemitowany w audycji "Magazyn europejski"

Zobacz więcej na temat: architektura Kraków
Czytaj także

Konserwatorzy kontra inwestorzy. Co się dzieje z zabytkami w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 22:30
Nasze miasta ciągle się zmieniają, znikają kamienice (czasem opuszczone), a budowane są na ich miejscu wieżowce. Zmian nie zatrzymamy, ale trzeba działać z głową. Co ratować ze śladów dawnych miast, a czego nie warto?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katedra na Wawelu – historia Polski zapisana w kamieniu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 05:50
– Mam zawsze świadomość, że wchodzę do sanktuarium narodu, że wchodzę do pierwszego kościoła Rzeczypospolitej, że to jest świętość najwyższej rangi – mówił wieloletni kustosz i proboszcz wawelskiej katedry, ks. prałat Janusz Bielański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Tadeusz Kantor polubiłby Cricotekę?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 17:00
- Sięgnęliśmy po charakterystyczne cechy osobowości Kantora i, inspirując się jego twórczością, przełożyliśmy je na język architektury. Chodziło o zanegowanie stabilności otoczenia przez nieustanną kreatywność - mówił na otwarciu nowej siedziby Cricoteki jej współarchitekt Stanisław Deńko. Czy ten zamiar się powiódł?
rozwiń zwiń