Urodzony w Syrii, niepokorny i troskliwy. Święty Mikołaj z mniej znanej strony

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2024 13:41
- Był niezwykłym pasterzem, człowiekiem absolutnie oddanym ludziom, który wcielił w życie przykazanie miłości. Swoim wiernym dawał to, czego człowiek chyba najbardziej potrzebuje, a więc miłość i troskę. Dlatego postać świętego Mikołaja wyrosła na najbardziej ukochanego świętego, do którego ludzie zwracali się z każdą, nawet najmniejszą prośbą - mówił w Dwójce Vitali Mikhalchuk z Wydziału "Artes Liberales" UW.
Święty Mikołaj, najbardziej zapracowany święty. Patron panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, rolników
Święty Mikołaj, najbardziej zapracowany święty. Patron panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, rolników…Foto: Shutterstock

Święty Mikołaj to najbardziej zapracowany święty. Patron panien na wydaniu, piekarzy, żeglarzy, mieszczan, ubogich, dzieci, uczniów, rolników… Co wiemy o jego historii? 

Posłuchaj
15:47 Dwójka kwadrans 6.12.2024.mp3 Najbardziej zapracowany święty. Co wiemy o Świętym Mikołaju? (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)

Element żywiołu syryjskiego

- Najprawdopodobniej był pochodzenia syryjskiego, bo to był ten czas, kiedy w Imperium Rzymski, zwłaszcza w jego wschodniej części, element syryjski był bardzo mocny. To Syryjczycy byli najwybitniejszymi poetami, teologami i tak dalej. W pewnym sensie w żywiole syryjskim wytworzyła się cała specyfika tego, co później nazwiemy kulturą bizantyjską - tłumaczył Vitali Mikhalchuk.

Popularny Święty Mikołaj

Święty Mikołaj był biskupem Myry w Licji (obecnie Turcja). Pełniąc swój urząd wykazywał się niepokornością wobec władzy państwowej. - W jego żywocie jest taki motyw związany ze statkami zboża, które miały płynąć z Aleksandrii do Konstantynopola. Był to jeden z głównych motorów polityki Imperium Rzymskiego, bo jeżeli brakowało chleba od razu podnosił się bunt. Wobec tego dostawy zboża egipskiego były czymś niesłychanie ważnym. Św. Mikołaj posyłał do cesarza listy o panującym w Myrze głodzie i statki zamiast do Konstantynopola popłynęły właśnie tam - opowiadał gość Dwójki.

Czytaj także:

W XI wieku Normanowie przewieźli relikwie św. Mikołaja do Bari we Włoszech. Do dziś jest on świętym czczonym zarówno przez prawosławnych, jak i chrześcijan na zachodzie, o czym świadczą liczne kościoły pod jego wezwaniem.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowała: Katarzyna Sanocka

Gość: Vitali Mikhalchuk  (Wydział "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 6.12.2024

Godz. emisji: 11.00

zch/pg/dz

Czytaj także

Schron na poddaszu. Z wizytą w pracowni Rajmunda Ziemskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2024 13:25
- Ziemski dzielił swoje życie pomiędzy tą pracownią a pracownią w Akademii Sztuk Pięknych. A ponieważ był bardzo pracowity, bardzo skoncentrowany na malowaniu, które było absolutnie jego największą pasją, to z tej pracowni praktycznie nie wychodził - mówiła w Dwójce Katarzyna Ziemska, opiekunka Historycznej Warszawskiej Pracowni Artystycznej Rajmunda Ziemskiego, przez samego artystę nazywanej schronem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedziba Instytutu Polskiego w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2024 06:39
Od ponad 30 lat w Rzymie działa Instytut Polski. Polska placówka kulturalna w stolicy Włoch mieści się w Palazzo Blumenstihl – zabytkowym budynku w dzielnicy Prati.
rozwiń zwiń
Czytaj także

30 lat Muzeum Manggha. Krystyna Zachwatowicz: to pomnik dla Feliksa Jasieńskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 11:00
Wszystko zaczęło się od wizyty Andrzeja Wajdy na wystawie prac z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego w krakowskich Sukiennicach w 1944 roku. Dziewiętnastoletni artysta zachwycił się wtedy sztuką japońską zgromadzoną przez wybitnego kolekcjonera.
rozwiń zwiń