W ramach projektu "Dotknij kultury ludowej" w olsztyneckim muzeum etnograficznym zostanie odtworzone charakterystyczne dla dawnej Warmii wnętrze wiejskiej chałupy z XIX i początku XX wieku. Na wystawie znajdą się repliki ludowych mebli, sprzętów gospodarstwa domowego i przedmiotów codziennego użytku.
- Ekspozycja pomyślana jest w taki sposób, by osoby z dysfunkcją wzroku mogły poczuć się pełnoprawnymi uczestnikami zwiedzania. Zadowoleni powinni być również wszyscy, którzy nie lubią stosować się do obowiązującej w muzeach zasady, że nie wolno dotykać eksponatów - powiedziała dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku Ewa Wrochna.
Zdaniem dyrektorki na wystawie przeznaczonej do zwiedzania "przez dotyk" znajdą się głównie przedmioty, w których "ważny jest detal", np. bogato rzeźbione skrzynie posagowe.
Ekspozycja będzie prezentowana w oryginalnej XIX-wiecznej chałupie ze wsi Chojnik na Powiślu. Pełne wyposażenie izby gościnnej, kuchni, komory, bawialni dla dzieci i innych pomieszczeń ma być gotowe do połowy grudnia.
Wystawa będzie miała charakter stały. Dla osób niewidomych i słabowidzących muzeum przygotowuje przewodnik dźwiękowy oraz katalog w alfabecie Braille'a.
Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na 18 grudnia. Realizacja projektu "Dotknij kultury ludowej" jest możliwa dzięki blisko 80 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wystawę dofinansował też Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski.
PAP/AD