- Nie sądzę, żeby pisał on swoje powieści z intencją stania się świadkiem XX wieku. Niemniej tak się stało. Został pisarzem, w którym przeglądamy się wszyscy od dobrych stu lat. Odnajdujemy w nim: poczucie lęku egzystencjonalnego, niepewności, wykluczenia, samotności. Te obrazy nic nie straciły ze swej ostrości - mówił Łukasz Musiał.
Jak dodawał inny gośc audycji, Piotr Paziński, wobec Kafki "jesteśmy samotni, jak samotny jest człowiek przed prawem w jego utworach". - Jeśli istnieje wspólnota jego czytelników, to i tak każdy stoi osobno. Jest to pewna kondycja egzystencjalna - bycia sam na sam z jego tekstem. Na czytelnika nie czeka żaden happy end - podkreślał.
Czy zatem do końca bezpieczne jest czytać Kafkę – autora, który potrafi nieustannie precyzować obraz katastrofy, czynić go jeszcze zawrotniejszym?
***
Tytuł audycji: Strefa literatury
Prowadzi: Dorota Gacek
Goście: Łukasz Musiał - literaturoznawca, tłumacz, eseista, autor książki "Kafka. W poszukiwaniu utraconej rzeczywistości", współredaktor tomu "Nienasycenie. Filozofowie o Kafce", Piotr Paziński - pisarz, filozof, tłumacz, redaktor naczelny pisma "Midrasz", Adam Lipszyc - filozof, eseista, tłumacz.
Data emisji: 03.07.2016
Godzina emisji: 19.00
ob/jp