Polscy naukowcy zajmują się tymi średniowiecznymi malowidłami od lat 60. XX wieku. Wtedy zespół pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego wziął udział w międzynarodowej akcji ratowania zabytków z terenów, które czekało zalanie spowodowane budową Wielkiej Tamy w Asuanie. Tamto odkrycie dało początek studiom, które są polską domeną do dziś.
19:03 Poranek Dwójki łaptaś 2.01.2024.mp3 Rozmowa z dr Magdaleną Łaptaś, archeolożką zajmującą się dziełami sztuki z Katedry w Faras (Poranek Dwójki)
Katedra zamiast świątyni
- Prof. Michałowski, który był już sławą w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej, zaproponował stanowisko Faras w Sudanie, tuż przy granicy z Egiptem. Jak wieść głosi, szef polskiej misji archeologicznej prawdopodobnie jechał tam znaleźć świątynię Totmesa. Nie spodziewał się odkryć katedry chrześcijańskiej - tłumaczyła dr Magdalena Łaptaś, która zajmuje się dziełami sztuki z Katedry w Faras.
Czytaj także:
Prasa międzynarodowa okrzyknęła to odkrycie "cudem z Faras". - Był to zespół pięknie zachowanych ponad 150 malowideł, przy czym część z nich była zachowana w dobrym stanie i nadawała się do zabezpieczenia i zdjęcia ze ściany. Te malowidła podzielono mniej więcej na pół. Jedna część trafiła do Muzeum Narodowego w Chartumie, a druga do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie powstała piękna Galeria Faras - podkreślała archeolożka i historyczka sztuki.
Kogo przedstawiają malowidła z Faras?
Prezentowane w Muzeum Narodowym w Warszawie malowidła to unikatowa w skali światowej kolekcja chrześcijańskiej sztuki średniowiecznej z terenów Afryki. W ostatnich tygodniach dr Magdalena Łaptaś zaproponowała nową interpretację dwóch z nich. Jej zdaniem oba obiekty przedstawiają sceny z dzieciństwa Maryi, a nie apostołów lub Chrystusa, jak dotychczas sądzono...
***
Tytuł audycji: Poranek Dwójki
Prowadzenie: Katarzyna Sanocka
Gość: dr Magdalena Łaptaś (archeolożka i historyczka sztuki, Instytut Historii Sztuki UKSW w Warszawie)
Data emisji: 2.01.2025
Godz. emisji: 8.30
am/pg/dz