Lekcje muzealne, śpiew i fotografia. Co planuje Muzeum Warszawy w 2025 roku?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2024 13:25
Ćwierć miliona odwiedzających, ponad osiemset wydarzeń, w tym wystaw, warsztatów i pokazów filmowych - to tylko kilka liczb obrazujących mijający rok w Muzeum Warszawy. - Kolejny rok zapowiada się równie intensywnie - zdradziła w radiowej Dwójce dyrektorka instytucji Karolina Ziębińska.
Muzeum Warszawy zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskie
Muzeum Warszawy zbiera, bada i udostępnia rzeczy warszawskieFoto: PAP/Albert Zawada

Mimo że ostatnie dwanaście miesięcy w Muzeum Warszawy upłynęło pod znakiem nieprzeciętnych projektów, rok 2025 przyniesie wiele równie ważnych wydarzeń. Wiele z nich rozpoczęło się w 2024 roku, jednak będą one kontynuowane również w nadchodzących miesiącach.


Posłuchaj
14:31 Poranek 2024_12_16-08-30-25.mp3 Karolina Ziębińska o planach Muzeum Warszawy na 2025 rok (Poranek Dwójki)

- Myślę tutaj o antologii piosenki warszawskiej, która dopiero miała swoją premierę. Jeszcze jakiś czas będziemy intensywnie wokół tego tomu tekstów działać - zdradziła Karolina Ziębińska.

Czytaj też:

Siedemdziesiąt siedem piosenek o Warszawie

Piosenki warszawskie. Antologia tekstów to siedemdziesiąt siedem piosenek, które opracowali Bartek Chaciński, Jacek Hawryluk i Jan Emil Młynarski. Utwory opowiadają - dosłownie i w przenośni - o Warszawie.

- To bardzo pięknie zilustrowana pozycja. W związku z tym zrobimy wspólne śpiewanie, albo w przestrzeniach muzeum, albo na ulicach miasta. Zapraszamy do udziału muzyków, na przykład Ferajnę Jastrzębskiego, która nauczy nas śpiewać wspólnie te piosenki. I to jest strasznie miłe - podkreśliła dyrektorka Muzeum Warszawy.

Duże wystawy i ważne publikacje

Wśród wystaw czasowych, które będzie można odwiedzać od przyszłego roku, będzie m.in. ekspozycja dotycząca dzielnicy Kamionek, a także ta opowiadająca o kuchni warszawskiej.

- Będzie też duża wystawa o tym, co się wydarzyło podczas Festiwalu Młodzieży w 1955 roku i jak zmienił on miasto. Do tego jak wyglądała rewolucja i pierwsze ruchy robotnicze na warszawskiej Woli, a także wystawa o kolekcjach, ale robiona przez mieszkańców Pragi - wyliczała Karolina Ziębińska.

Odświeżone "Rzeczy warszawskie" i muzyczne atrakcje

Stali bywalcy Muzeum Warszawy wciąż będą mogli oglądać wystawę stałą "Rzeczy warszawskie". Znajdują się w niej przedmioty, będące punktem wyjścia do opowiadania historii osób i wydarzeń, które wpłynęły na to, jak stolica Polski wygląda współcześnie.

- Do wystawy dołożyliśmy ciekawy wątek, mianowicie szereg zakupów dzieł sztuki współczesnej, które przeplatają historyczne gabinety i wchodzą w dialog z historycznymi rzeczami. Wystawa więc nieco się zmieniła. Odświeżymy również trzy gabinety, ponieważ mamy sygnał od publiczności, że czasem te ekspozycje są zbyt hermetyczne. Chcemy je otworzyć na publiczność, więc nowe odsłony będzie miał gabinet fotografii, gabinet sreber i rysunku architektonicznego.

Oprócz wystaw Muzeum Warszawy może pochwalić się licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, zaplanowanymi na przyszły rok. - Będziemy mieć takie nasze hity, czyli Noc fotografii. Będą też wspólne urodziny Starówki, z kilkudziesięcioma innymi instytucjami staromiejskimi. Zainauguruje je koncert Jana Jakuba Orlińskiego na Rynku Głównym. Będziemy mieć też ciekawe książki i wiele muzycznych rzeczy, które mogą być ciekawe dla słuchaczy Dwójki - zapowiadała Karolina Ziębińska.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Jakub Jamrozek

Gość: Karolina Ziębińska (dyrektorka Muzeum Warszawy)

Data emisji: 16.12.2024

Godz. emisji: 8.30

am/zch

Czytaj także

Melt Museum w Warszawie - pierwsze w Polsce centrum sztuki immersyjnej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2024 18:00
- Immersja to rodzaj zatopienia się w jakimś doświadczeniu. Sztuka imersyjna polega na tym, że dzieła działają w taki sposób, że możemy w nie wejść, możemy na nie wpływać, one na nas mogą reagować - wyjaśniał w Dwójce Kuba Matyka, jeden z założycieli Melt Museum w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotoalbumy 1850–1950 w Muzeum Warszawy. Kuratorka wystawy: coś, co nieczęsto jest pokazywane

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 11:52
- Mamy bardzo dużo zdjęć i albumów, które dotyczą Warszawy - samego miasta, ludzi, mieszkańców, ale nie tylko - mówiła w Dwójce Ewa Nowak-Mitura, współkuratorka wystawy "Śliczna jest młodość naszego wieku. Fotoalbumy 1850–1950" w Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń