Śląskie tradycje na nowo na albumie „Skoko wróbel po desce”

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2024 10:00
Skąd w sercach Ślązaków tyle miłości do zwierząt? Dlaczego właśnie na Śląsku powstały kopalnie? Jakie ptaki znajdziemy na dachach tamtejszych domów? Na te wszystkie pytania odpowiadamy płytą „Skoko wróbel po desce”! Zapraszamy całe rodziny – dzieci, rodziców, ciocie i wujków, babcie i dziadków – do odkrywania tajemniczych, wciągających i niezwykle barwnych śląskich tradycji.
Audio
  • Płyta "Skoko wróbel po desce" od NCK i RCKL (Dwójka/Poranek Dwójki)
Zapraszamy do odkrywania piękna śląskiej kultury Nowy album Skoko wróbel po desce składa się z płyty CD z tradycyjnymi piosenkami, melodiami i opowieściami dla dzieci oraz towarzyszącej jej książeczki edukacyjnej pełnej ciekawostek o śląskiej tradycji.
Zapraszamy do odkrywania piękna śląskiej kultury! Nowy album „Skoko wróbel po desce” składa się z płyty CD z tradycyjnymi piosenkami, melodiami i opowieściami dla dzieci oraz towarzyszącej jej książeczki edukacyjnej pełnej ciekawostek o śląskiej tradycji.Foto: mat. pras.

Nowa płyta w serii „Źródełko” – „Skoko wróbel po desce” to album, na którym śląskie tradycje wybrzmiewają na nowo. Za sprawą pięknych, dziewczęcych głosów możemy się cieszyć opowieściami i melodiami – zupełnie dla nas nowymi lub przeciwnie, przywołującymi ciepłe, dziecięce wspomnienia. Wydawnictwo składa się z płyty CD ze śląskimi piosenkami, melodiami i opowieściami dla dzieci i książeczki edukacyjnej. Hania Kocan, Berenika Saługa, Marta Szeja, Kalina Szewczyk i Zuzia Siwy, a wraz z nimi śląskie artystki Kasia Dudziak i Karo Przewłoka, zachęcą Słuchaczy do wspólnego muzykowania, obracania się w tańcu i zabaw na podwórku, gdzie czeka cały zwierzyniec! Wraz z żabką wybierzemy się na spacer nad rzeką, z zajączkiem pobiegniemy przez pola kapusty, wróbel pokaże, jak szyć buty, a wkoło wesoło zaśpiewają kokotki, jaskólinki, liseczki i gołombecki. Wszystkie te brzmienia wywodzą się ze śląskich ludowych melodii i oparte są na śląskiej godce, której podstaw również się nauczymy. Dowiemy się, czym jest tytka, klara, rapitołza, kachlok i bajtel.

O płycie w folkowym „Poranku Dwójki” opowiadają Hanna Szczęśniak i współtwórczynie płyty – Kasia Dudziak i Karo Przewłoka.

Ponadto w audycji:

  • Przygotowania do obchodów Bożego Narodzenia i Nowego Roku przywołały w pamięci Wojciecha Ossowskiego wspomnienie o Świętach spędzanych w Irlandii w towarzystwie członków muzykanckiej rodziny The Sands. Stąd już tylko krok do wspomnień o Irlandczykach i ich wpływie na nasz rodzimy folk! Eleanor McEvoy w najnowszym odcinku Historii Polskiego Folku.
Posłuchaj
07:05 Dwojka 2024_12_28-07-46-01 (1).mp3 HPF: Eleonor McEvoy i irlandzkie inspiracje

 


drogi orkiestra galicja.jpg
  • Premiera płyty „Drogi” Orkiestry Galicja. Orkiestra Galicja to żywa muzyka grana na dwoje skrzypiec, basy, bęben, cymbały do śpiewu i do tańca, zebrana podczas ekspedycji terenowych, odsłuchana z archiwalnych nagrań, zagrana z zapisów Oskara Kolberga. Członkowie kapeli to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski i Ukrainy. Premiera albumu dzisiaj, a uroczysty koncert premierowy – na żywo i do tańca – 12 stycznia w Ośrodku Kultury Ochoty OKO w Warszawie. Z muzykami rozmawiała Aleksandra Tykarska.
Posłuchaj
08:07 Dwojka 2024_12_28-08-13-21.mp3 Orkiestra Galicja z płytą "Drogi" (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

  • „On the way” taki tytuł nosi nowa płyta Łukasza Dembińskiego – podróżnika, perkusjonisty. Swoją muzyką artysta zabiera nas w podróż przez świat pełen dźwięków orientu i afrykańskich rytmów. To właśnie motyw podróży stanowi dla niego największą inspirację do tworzenia. O tym jak powstawał ten album i co na nim usłyszymy opowiedział Marcie Hoppe.
Posłuchaj
08:55 Dwojka 2024_12_28-08-36-11.mp3 "On the way" Łukasza Dembińskiego (Dwójka/Poranek Dwójki)

 


Książka Tomasza Janasa „Maciej Rychły. Sztuka wymaga czułości” Książka Tomasza Janasa „Maciej Rychły. Sztuka wymaga czułości”

 

Mowa o multiinstrumentaliście, badaczu, wielokrotnie nagradzanym twórcy, jednym z pionierów polskiej sceny muzyki etnicznej. Książka „Sztuka wymaga czułości” to zapis wywiadu-rzeki z Maciejem Rychłym. Dziś w Poranku Dwójki porozmawiamy z Tomaszem Janasem, autorem tej książki, doskonale znanym z naszej anteny dziennikarzem muzycznym. Jakie mało znane elementy życiorysu założyciela Kwartetu Jorgi odkryto w trakcie przygotowań do rozmów z książki?  

Posłuchaj
09:03 Dwojka 2024_12_28-09-11-20.mp3 Tomasz Janas o wywiadzie-rzece z Maciejem Rychłym i książce "Sztuka wymaga czułości" (Dwójka/Poranek Dwójki)

 

Słuchaliśmy:

7.09 Antonio Vivaldi Cztery pory roku – koncert skrzypcowy f-moll, op. 8, nr 4, RV 297, Zima, II. Largo, Giuliano Carmignola Venice Baroque Orchestra (1:47)

7.13 Adam Strug Rodzi się w Betlejem dziecię (4:50)

7.23 Super Mama Djombo Dissan Na M’bera (5:11)

7.29 Dziczka Boh Predwiecznyj Narodywsja (3:11)

7.35 Henry Purcell Ground Lavinia Meijer (3:01)

7.43 Gustav Holst In the Bleak Midwinter Voces8 (5:06)

7.51 Eleonor McEvoy Take A Little Look (3.22)

7.54 Ismaël Lô Tadieu Bone (4:21)

8.02 W.A.Mozart, Koncert fortepianowy nr 20 d-moll KV 466 cz III Khatia Buniatishvili (p) + Academy Of St Martin In The Fields (7:03)

8.09 Kaja i Janusz Prusinowscy Muzykancka Kompania Dziecięca Weselcie się ludzie (3:17)

8.19 Orkiestra Galicja Kołomyjki Pawło Humeniuka (4:36)

8.24 Carl Philipp Emanuel Bach Koncert wiolonczelowy A-dur, III. Allegro assai Andreas Brantelid, Concerto Copenhagen, Lars Urlik Mortensen (5:08)

8.30 Karo Przewłoka Kasia Dudziak Gołąbek (2:34)

8.40 Johannes Brahms Intermezzo b-moll op. 117 nr 2 Radu Lupu (4:55)

8.54 Georgs Pelecis Fiori Musicali: Kosmejas skumjas Gidon Kremer, Andrei Pushkarev, Kremerata Baltica (4:16)

9.08 Lambert Time Out (3:03)

9.21 Kwartet Jorgi Tańce irlandzkie (2:01)

9.28 Karo Przewłoka Kasia Dudziak Kureczki (2:06)

.38 Karo Przewłoka Kasia Dudziak Kozerydy (2:08)

9.48 Karo Przewłoka Kasia Dudziak Piekła baba chlyb (2:32)

9.52 Arooj Aftab Bolo Na (6:12)

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 28.12.2024

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Folklor jest rave'em

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2024 13:00
Ukraińskie środowisko skupiające się wokół kultury tradycyjnej bardzo się rozrosło w ostatnich latach. Pałeczkę w promowaniu tradycji przejęli młodzi ludzie, z nowymi pomysłami na opowiadanie o dziedzictwie. Jakimi? O tym mówili Zakhar Davydenko i Polya Zapolska – reprezentanci kijowskiego nurtu trad-folkowego (i nie tylko!).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Rychły. Sztuka wymaga czułości

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 13:00
Pewnego dnia Maciej Rychły porzucił karierę akademika i "ruszył w drogę, szukając spotkań i brzmień". Przemierzył łuk Karpat, Egipt czy Grecję, zanurzał się w bezkresach dźwięków. O swojej drodze i spostrzeżeniach artysta opowiadał w "Zapiskach ze współczesności".
rozwiń zwiń