Duda Paiva: marzę, by zaprosić lalkarstwo do mainstreamu

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 16:40
Duda Paiva jest jednym z najbardziej znany lalkarzy świata. To pochodzący z Brazylii performer i tancerz, dziś przede wszystkim artysta lalkarz, choreograf i reżyser. Stworzył kilkadziesiąt prac teatralnych, a w swoich spektaklach łączy fizyczność z tym, co ulotne. 
Duda Paiva jest jednym z najbardziej znany lalkarzy świata. To pochodzący z Brazylii performer i tancerz, dziś przede wszystkim artysta lalkarz, choreograf i reżyser
Duda Paiva jest jednym z najbardziej znany lalkarzy świata. To pochodzący z Brazylii performer i tancerz, dziś przede wszystkim artysta lalkarz, choreograf i reżyserFoto: Maria Czok/PR2

- Zaczynałem moją karierę zawodową jako tancerz. Uczyłem się tańca w Brazylii, skąd pochodzę. Ale także w Japonii, gdzie pojechałem się kształcić. Dopiero kiedy miałem 24 lata przyjechałem do Europy, żeby robić karierę w dziedzinie tańca współczesnego - mówił w Dwójce Duda Paiva, jeden z najbardziej znanych lalkarzy świata.

Posłuchaj
05:10 _PR2 (mp3) 2024_11_21-08-22-00.mp3 Duda Paiva: Marzę, by zaprosić lalkarstwo do mainstreamu (Poranek Dwójki)

 

Spotkanie z lalką teatralną

- Byłem wtedy w Amsterdamie i to tam pierwszy raz spotkałem się z lalką teatralną, przez przypadek. Mój choreograf zaprosił grupę lalkarzy, by z nami współpracowali. To był mój pierwszy kontakt z tą dziedziną teatru, chyba w 1999, a może 98 roku… Doświadczyłem więc lalkarstwa poprzez pracę z ciałem. Dopiero wtedy zacząłem się uczyć sztuki dawania życia lalce - opowiadał.

Czytaj także:

"Marzę, by zaprosić lalkarstwo do mainstreamu"

Duda Paiva zdradził także swoje marzenie. - Marzę, by zaprosić lalkarstwo do mainstreamu i żeby nie kojarzyło się z teatrem dla dzieci. Myślę, że jeśli szukamy czegoś świeżego we współczesnym teatrze, odnajdziemy to w lalkarstwie. Szczególnie że jako ludzkość zabieramy: naturze, innym - nigdy nie oddając. Właśnie za to płacimy. Ci po nas będą cierpieć jeszcze bardziej. Oddawanie siebie lalce wydaje mi się bardzo skromnym ćwiczeniem, by dawać życie, zamiast stawiać siebie na pierwszym miejscu - podsumował w rozmowie. 

***

Przygotowała: Maria Czok

Data emisji: 21.11.2024

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

maria czok/zch

Czytaj także

"La Bohème" - premiera w Operze Bałtyckiej. "To dzieło utkane symbolami"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 09:42
- Mamy tutaj do czynienia z dziełem, które jest właściwie utkane symbolami. Nie ma tu sprawy, rzeczy czy osoby, która by nie była symboliczna. Wystarczy spojrzeć na czterech głównych bohaterów-przyjaciół. To poeta, malarz, muzyk i filozof. Gdybyśmy przecież mieli się zastanowić, czym jest teatr, to jest właśnie poezją, obrazem, muzyką i filozofią - mówił w Dwójce Romuald Wicza-Pokojski, reżyser "La Bohème" w Operze Bałtyckiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Sobociński – operator filmów, które powstają przy świecach

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 11:17
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE jak co roku zgromadził setki wybitnych twórców kina z całego świata. Jednym z nich jest znakomity operator filmowy Piotr Sobociński, który stoi za takimi obrazami, jak m.in. "Cicha noc", "Bogowie", a także "Kos", który był kręcony niemal wyłącznie przy... świecach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biografia Henryka Arctowskiego. Monumentalne dzieło o życiu i działalności badacza

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2024 16:56
Nikt wcześniej nie podjął się wyzwania napisania pełnej biografii Henryka Arctowskiego – wybitnego meteorologa, geofizyka, podróżnika i uczestnika ekspedycji u boku takich odkrywców jak Roald Amundsen. Autorki Dagmara Bożek i Katarzyna Dąbkowska po latach zbierania materiałów z różnych zakątków świata stworzyły monumentalne dzieło, które wnika głęboko w życie i działalność tego fascynującego badacza.
rozwiń zwiń