Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Urząd Miasta Krakowa organizują konsultacje społeczne, dotyczące projektu przebudowy dawnego Hotelu Cracovia do funkcji instytucji kultury, a konkretnie Muzeum Designu i Architektury. Uwagi i opinie mieszkańców będą zbierane do 20 grudnia.
21:09 W2 2024_11_28-17-09-14.mp3 Prof. Andrzej Szczerski o projekcie Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowe Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych (Wybieram Dwójkę)
Hotel Cracovia instytucją kultury
Temat renowacji modernistycznego budynku powraca po wielu miesiącach. Hotel, zaprojektowany przez uznanego architekta Witolda Cęckiewicza, ma za sobą burzliwe losy. Jednak rozpoczęte konsultacje oznaczają, że wizja powstania nowej instytucji kultury nabiera realnego kształtu.
- Jest to kolejny ważny etap. Warto przypomnieć, że są to już drugie konsultacje społeczne, ponieważ pierwsze odbyły się wkrótce po zakupie hotelu. Wtedy dotyczyły wstępnych planów, co z nim zrobić. Konsultacje, które odbywamy w tym roku, dotyczą już konkretnych planów muzeum i konkretnego projektu architektonicznego. Dotyczą m.in. konkretnych działań, które chcemy podejmować w muzeum, bo w ciągu tych lat opracowaliśmy bardzo precyzyjny program merytoryczny działalności tego oddziału - wyjaśnił prof. Andrzej Szczerski.
Czytaj też:
Muzeum w kontekście całego miasta
Muzeum Designu i Architektury ma być częścią Muzeum Narodowego w Krakowie. Budynek znajduje się w centralnej części Alei Trzech Wieszczów, nieopodal m.in. Biblioteki Jagiellońskiej, wspomnianego Muzeum Narodowego, a także Akademii Górniczo-Hutniczej. Dlatego mieszkańcy będą mogli zastanowić się, jak widzą funkcjonowanie tego budynku w kontekście całego miasta.
- To ma być realne muzeum bez ścian w tym sensie, że będzie to muzeum otwarte na interakcje z otoczeniem, bardzo różnie definiowane. Bo tu chodzi i o mieszkańców Krakowa, i tych, którzy do Krakowa przyjeżdżają, czy też w ogóle o osoby związane ze środowiskiem designu i architektury - twórców z całego świata, którzy mają w sobie w tym miejscu znaleźć to pole do działania - tłumaczył dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Design od Młodej Polski do współczesności
Muzeum Designu i Architektury to instytucja, której brakuje w pejzażu nie tylko Krakowa, ale i całego kraju. Design jest bowiem mało zauważalną dziedziną sztuki.
- Design to dziedzina, w której Polska ma wielkie osiągnięcia, jednak są zbyt mało obecne w polskich muzeach. To jest pewna oczywista potrzeba, abyśmy zdali sobie sprawę z tego fragmentu osiągnięć kultury polskiej. Chcemy się skoncentrować na pokazaniu designu od przełomu XIX i XX wieku po współczesność, bo to jest ten najbardziej twórczy fragment historii.
Na ekspozycjach poświęconych designowi można będzie podziwiać twórczość od Młodej Polski – Wyspiański i Mehoffer, modernistyczny XX wiek, a także sztukę po transformacji roku 1989. - Od pięknych druków i projektów graficznych przez modę, projekty wnętrz, samochodów, społeczne projekty związane z architekturą w miejscu publicznym, aż po gry komputerowe w których Polska jest jednym z liderów na świecie. Wspaniałe meble, szkło, ceramika. To będzie taki sezam, pokazujący skalę i bogactwo polskiego designu - mówił prof. Andrzej Szczerski.
***
Rozmawiała: Katarzyna Sanocka
Gość: prof. Andrzej Szczerski (historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 28.11.2024
Godzina emisji: 17.10
Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".
am