Jarosław Kilian, reżyser teatralny i operowy gościem Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 20:26
Przygotowywany przez Jarosława Kiliana spektakl pt. "Wòla Bòskô" będzie miał swoją premierę 13 grudnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Ze sceny popłynie język kaszubski, który - jak czytamy w zapowiedzi - "(...) jest w muzyce poważnej zupełnym ewenementem".
W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej trwają przygotowania do spektaklu pt. Wla Bsk - premiera 13 grudnia.
W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej trwają przygotowania do spektaklu pt. "Wòla Bòskô" - premiera 13 grudnia. Foto: Shutterstock

Język kaszubski został wykorzystany w cyklu pieśni "Wòlô Bòskô" na baryton i fortepian autorstwa współczesnego kompozytora Łukasza Godyli. "Wyboru tekstów i melodii tradycyjnych pieśni kaszubskich, na których oparty jest utwór, dokonał śpiewak Damian Wilma, który pochodzi z regionu i zafascynowany jest jego kulturą" - podają organizatorzy.

"Wòlô Bòskô" 

Spektakl opowiada historię nieszczęśliwej miłości Hanuszki i Jaśka, którym na drodze do szczęścia staje wola boska... Duże znaczenie w tej opowieści ma wymiar metafizyczny - kwestia przeznaczenia i śmierci. "Wòlô Bòskô może zainteresować zarówno tych melomanów, którzy cenią sobie tradycję, jak i tych poszukujących nowości. Inspiracja muzyki poważnej pieśniami ludowymi wpisuje się w nurt romantycznych poszukiwań artystycznych, przedstawiona w pieśniach historia miłosna przypomina zaś Piękną młynarkę, słynny cykl Franza Schuberta na podstawie wierszy Wilhelma Müllera. Jednocześnie jednak kompozytorzy współcześni niezbyt często wykorzystują w swoich dziełach folklor i język kaszubski, będzie to zatem okazja, by przekonać się, że harmonijne połączenie tych dwóch elementów jest jak najbardziej możliwe". 

Na rozmowę z Jarosławem Kilianem, zapraszamy o godz. 16.30. 

Gościem "Wybieram Dwójkę" będzie także Katarzyna Haber, kuratorka wystawy "Władysław Strzemiński. Podwójna jednorodność" w warszawskiej galerii Kordegarda. 

Poza tym w audycji: 

  • recenzja spektakli: "Separatka" w Teatrze Polskim w Warszawie i "Cud, że jeszcze żyjemy" w Teatrze Współczesnym w Warszawie,
  • wystawa prac Dymitra Grozdewa "Portrety i Satyry" na Uniwersytecie w Białymstoku,
  • premiera "Opowieści wigilijnej" w Teatrze Polskim w Warszawie,
  • wystawa malarstwa Ivana Marchuka "Spojrzenie w nieskończoność" w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku,
  • kolejny odcinek z cyklu Wolne słowo - Wolna Europa.

*** 

Na audycję Wybieram Dwójkę w czwartek (12.12) w godz. 16.00-18.00 zaprasza Monika Zając.

zch/pg

Czytaj także

Arcydzieła z Ukrainy na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2024 18:42
Prawie czterdzieści dzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie trafiło na nową wystawę w Zamku Królewskim w Warszawie. Obok dzieł europejskich mistrzów na ekspozycji znalazły się polonika, a także dwa obrazy z kolekcji ostatniego króla, do niedawna uznawane za zaginione.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowe, kameralne, edukacyjne. Andrzej Ciepliński o koncertach "Z klasyką przez Polskę"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2024 18:30
Reprezentant Polskiego Radia, laureat wielu konkursów oraz muzyk młodego pokolenia. Klarnecista Andrzej Ciepliński kontynuuje działalność swojego dziadka, legendarnego polskiego puzonisty Juliusza Pietrachowicza. Muzyk wraz z pianistą Tymoteuszem Biesem będą bohaterami najbliższego koncertu z cyklu "Z klasyką przez Polskę". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piosenki warszawskie. Antologia tekstów". Wspólny mianownik tekstów przedwojennych i hip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 17:56
Na rynku ukazała się książka "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów". Choć sklasyfikowano w niej utwory, które dzieli nawet kilkaset lat, to wiele z nich ma wspólny mianownik. - Warszawa pokazuje się jako miasto, które ma swój koloryt piosenkowy w postaci np. opowieści o imprezach - zdradził w Dwójce Bartek Chaciński, współautor tego dzieła.
rozwiń zwiń