Andrzej Panufnik kameralnie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 08:50
Festiwal "Chopin i jego Europa" nie zapomniał o 100. rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika. Choć znany przede wszystkim jako twórca muzyki symfonicznej, w swoim dorobku posiada też niebagatelne dzieła kameralne – jak choćby prezentowany sekstet "Train of Thoughts”.
Andrzej i Camilla Panufnikowie oraz ich dzieci: Roxanna i Jeremy, 1979
Andrzej i Camilla Panufnikowie oraz ich dzieci: Roxanna i Jeremy, 1979Foto: Archiwa rodzinne Panufników (panufnik.com). Dziękujemy za zgodę

Na festiwalu przedstawiono w sumie 16 utworów tego wybitnego polskiego kompozytora XX w. Melomani – jako pierwszy – usłyszeli właśnie jego sekstet "Train of Thoughts”, dla którego inspiracją była wspomniana w tytule podróż pociągiem, stąd powtarzający się w kompozycji jednostajny rytm przypominający jego stukot.
Po ucieczce przez kompozytora z PRL-u, w proteście przeciwko komunistycznemu ustrojowi, nazwisko i twórczość Andrzeja Panufnika zniknęły na ponad dwie dekady z krajowego życia muzycznego. W tym czasie tworzył on na Wyspach Brytyjskich, a jego dzieła wykonywane były przez najwybitniejszych muzyków, dyrygentów i orkiestry. Powróciwszy do kraju w 1990 r., po ponad trzydziestoletniej nieobecności, Panufnik zmarł niespełna rok później. Chociaż zyskał sobie sławę i uznanie zagranicą, jego muzyka wciąż jest w Polsce mało znana.
Podczas retransmisji koncertu z 10. edycji festiwalu "Chopin i jego Europa" oprócz jego sekstetu, usłyszymy też dwa oktety: fortepianowy d-moll op. 6 Józefa Krogulskiego i sławne dzieło Franciszka Schuberta F-dur op. 166, D. 803.
Wykonawcy: Nelson Goerner - fortepian, Lena Neudauer - skrzypce, Erzhan Kulibaev -skrzypce, Katarzyna Budnik-Gałązka- altówka, Artur Rozmysłowicz - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela, Sławomir Rozlach -  kontrabas, Jan Krzeszowiec - flet, Radosław Soroka - klarnet, Leszek Wachnik  - fagot, Tomasz Bińkowski – waltornia
8 września (poniedziałek), godz. 19.30 – 22.45

pp/bch

Czytaj także

Łukasz Borowicz: Mozart kluczem do twórczości Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 11:30
- Mozart był ulubionym kompozytorem Andrzeja Panufnika i to widać w jego partyturach - mówił w Dwójce Łukasz Borowicz, dyrygent, który z Polską Orkiestrą Radiową i Orkiestrą Konzerthaus nagrał wszystkie dzieła symfoniczne polskiego kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci Andrzeja Panufnika

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 17:20
W kolejnej audycji z cyklu "Stulecie Panufnika" spotkaliśmy się z Roxanną i Jeremym Panufnikami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie znał Beatlesów, uwielbiał Gershwina i Davisa. Andrzej Panufnik w oczach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 16:00
On w młodości przesiadywał w klubach nocnych; ona woli wódkę od zupy szczawiowej mamy. On został cenionym DJ-em i grafikiem, ona - kompozytorką. Jaki wpływ wywarł Andrzej Panufnik na Jeremiego i Roxannę? Z dziećmi wybitnego twórcy rozmawialiśmy w audycji z cyklu "Stulecie Panufnika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panufnik i kuchnia polska

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 10:00
W czwartkowy wieczór – kolejna audycja z cyklu "W poszukiwaniu harmonii – dzieła Andrzeja Panufnika". W tajemnice twórczości kompozytora, którego setną rocznicę urodzin świętujemy w roku 2014, wprowadza Państwa Marek Zwyrzykowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Olejniczak: jubileusz Letniej Filharmonii AUKSO to czas wzruszeń

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 12:00
XV Letnia Filharmonia AUKSO, jak przystało na edycję jubileuszową, zachwyci rozmachem. Wydarzenie odbędzie się nie tylko w Suwałkach, ale zawędruje też w Pieniny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin i Panufnik w Europie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:51
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat 10. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i Jego Europa", który rozpocznie się w piątek 15 sierpnia pod hasłem "Od Chopina i Griega do Panufnika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadwrażliwość Panufnika i zdyscyplinowanie Argerich. Jacek Kaspszyk o wybitnych muzykach

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:00
- Do każdego koncertu podchodzi jak do pierwszego i najważniejszego. Rutyna z nią jest praktycznie niemożliwa - mówił Jacek Kaspszyk o wielkiej nieobecnej Festiwalu "Chopin i jego Eruopa". Andrzej Panufnik z kolei nigdy nie przychodził na próby...
rozwiń zwiń