Polskie Radio
Section05

Afryka

Grupa Wagnera rozszerza wpływy w Afryce. Szuka uzbrojenia na wojnę z Ukrainą

Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera jest siłą destabilizującą państwa Afryki - poszukuje uzbrojenia, by nielegalnie wysłać je z tego kontynentu na wojnę przeciwko Ukrainę, dostarczyła też pociski ziemia-powietrze sudańskim Siłom Szybkiego Wsparcia (RSF), jednej ze stron toczącego się w tym kraju konfliktu - informuje amerykański rząd.
Zobacz więcej na temat:  Sudan Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT broń

Początki niemieckiego "przemysłu śmierci". Ludobójstwo w Afryce i pierwsze obozy koncentracyjne

Powstania Herero i Nama przeciwko Niemcom w Afryce Południowo-Zachodniej zostały brutalnie stłumione. Ocalałych stłoczono w obozach. Najgorszy znajdował się na półwyspie zwanym "Wyspą Rekinów" lub "Wyspą Śmierci". W ciągu sześciu miesięcy 80 procent więźniów zginęło. Sprawę opisują niemieckie media, a przodkowie ofiar mówią, że "kolejne pokolenie Niemców w Auschwitz i innych miejscach potwornie udoskonaliło to co robili na Wyspie Śmierci".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy ludobójstwo Namibia Tanzania nazizm

PR24 Zaangażowanie państw afrykańskich w wojnę na Ukrainie. Jan Krzysztof Kulig wyjaśnia motywy

Przywódcy sześciu afrykańskich krajów - RPA, Egiptu, Ugandy, Konga, Senegalu oraz Zambii - planują udać się "tak szybko, jak to będzie możliwe" do Rosji i Ukrainy z misją pokojową. Zapowiedział to prezydent RPA Cyril Ramaphosa, który rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim oraz z Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT RPA wojna na Ukrainie

Rafał Iwański i organiczna muzyka elektroakustyczna [ZOBACZ WIDEO]

Tym razem w "Miejscówce z Dwójką" Rafał Iwański zaprezentował nowy projekt dźwiękowy, eksplorujący eksperymentalne podejście do instrumentów etnicznych pochodzenia afrykańskiego, takich jak zanza czy kalimba. Transmisja koncertu odbywała się na antenie PR2 oraz - w formie wideo - na stronach internetowych Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Dwójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką etno muzyka elektroniczna koncert pr poleca

Zwrot skradzionych dzieł przez Niemcy kończy się "fiaskiem". Wielka kolekcja zamiast do narodu trafi w prywatne ręce

W grudniu szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock uroczyście zwróciła pierwsze tzw. brązy z Beninu do Nigerii. Podlkreślała, że skradzione niegdyś dzieła sztuki zostaną tam publicznie wystawione. Teraz prezydent Nigerii zapowiedział, że rzeźby zostaną przekazane głowie dawnej rodziny królewskiej Beninu, do prywatnej kolekcji. Niektórzy komentatorzy uważają, że "pospieszny zwrot" kończy się "fiaskiem".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Nigeria dzieła sztuki