Polskie Radio
Section05

Antoni Dudek

Prof. Paczkowski: stan wojenny nie był inicjatywą Kremla

- Związek Sowiecki zgodził się na powstanie Solidarności, na porozumienia zawarte w Szczecinie i w Gdańsku, przestano mówić o interwencji jednostronnej - gościem audycji "Rzeczypospolite", w 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, był prof. Andrzej Paczkowski, autor książki "Wojna polsko-jaruzelska. Stan wojenny, czyli kontrrewolucja generałów".
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny Andrzej Paczkowski Wojciech Jaruzelski Dwójka

Spotkanie Jaruzelski-Wałęsa-Glemp przed stanem wojennym. Prof. Dudek: miało wymiar propagandowy

- Wojciech Jaruzelski już w III RP niezwykle często wracał do tego spotkania, twierdząc, że właśnie odrzucenie jego "koncyliacyjnej propozycji" powołania Rady Porozumienia Narodowego przez Lecha Wałęsę było tym momentem, który ostatecznie pchnął go do wprowadzenia stanu wojennego. Moim zdaniem nie mówił prawdy - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW, o poprzedzającym stan wojenny spotkaniu gen. Jaruzelskiego z szefem Solidarności i prymasem Józefem Glempem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL PRL stan wojenny Solidarność Robert Tekieli Wojciech Jaruzelski Lech Wałęsa Józef Glemp

Prof. Antoni Dudek: Czerwiec '56 różni się od innych protestów w PRL. Obie strony miały broń

- W jednym wymiarze Czerwiec '56 różni się od wszystkich pozostałych protestów, które były w PRL-u później. Mianowicie w trakcie tych demonstracji, tych protestów, rzeczywiście tłum zdobywa w więzieniu broń, ponad 200 sztuk broni. (...) A więc można powiedzieć, że tam obie strony były uzbrojone - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli PRL historia Polski HISTORIA historia PRL Czerwiec 1956

"Gdy trafiłem do UOP, znalazłem się w nieco innej rzeczywistości, niż sądziłem"

- Miałem przekonanie, że jest to służba tworzona od nowa i w gruncie rzeczy od strony formalnej tak było. Natomiast de facto i pomieszczenia, i sprzęt, i pewne procedury, terminologia, metodologia, i ludzie, w większości byli przeniesieni z realiów poprzedniej rzeczywistości politycznej - mówił w Dwójce płk Grzegorz Małecki, współautor książki "W cieniu. 30 lat wywiadu III RP".
Zobacz więcej na temat:  wywiad UOP służba bezpieczeństwa Dwójka HISTORIA

Prof. Dudek: "Kard. Stefan Wyszyński to Prymas Tysiąclecia"

- Miałbym problem z pokazaniem drugiego takiego prymasa, który odegrał tak istotną rolę zarówno jeśli chodzi o Kościół w Polsce, jak i jeśli chodzi w ogóle o funkcjonowanie narodu i państwa polskiego. Myślę, że tu kard. Stefan Wyszyński zasłużył na przydomek "Prymasa Tysiąclecia" - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Antoni Dudek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli społeczeństwo Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego beatyfikacja