Polskie Radio
Section05

Bałtyk

Rekordowy postęp prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. W działania zaangażowano Port Elbląg

Prace przy przekopie Mierzei Wiślanej minęły już półmetek i idą zgodnie z harmonogramem. Coraz bliżej jest do zamknięcia obwodu sztucznej wyspy. Wkrótce zaczną się tam roboty narzutowe. Potrzebny do tego kamień hydrotechniczny przypłynie z Elbląga – poinformował Urząd Morski w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura Mierzeja Wiślana inwestycje budownictwo Elbląg

Jedziemy nad morze!

Za sprawą trasy szybkiego ruchu S3 stała się nieco zapomniana. Korzystamy z niej głównie latem, gdy próbujemy dostać się nad nasz ukochany Bałtyk. Dlaczego jest tak ważna? Co może zaoferować turystom? Czy jest gotowa na wzmożony ruch? Przekonajmy się! Jedziemy na DW 102!
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo regiony zachodniopomorskie pomorskie Wolin Kołobrzeg Międzyzdroje podróże drogi motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy rower natura parki narodowe wakacje Morze Bałtyckie

Broń chemiczna i konwencjonalna na dnie Bałtyku. Europosłowie domagają się od KE pilnych działań

Europosłowie domagają się od Komisji Europejskiej pilnych działań w sprawie neutralizacji i likwidacji niewybuchów i broni chemicznej, które zalegają na dnie Bałtyku. Z inicjatywy europosłanki Anny Fotygi list w tej sprawie został wysłany do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Parlament Europejski Komisja Europejska broń chemiczna broń morza Morze Bałtyckie

Port w Gdańsku zarobił w 2020 roku 65 mln zł. W styczniu awansował na trzecie miejsce nad Bałtykiem

Rok 2020 zakończył się w Porcie Gdańsk wolumenem przeładunków na poziomie 48 mln ton, co przełożyło się na zysk na poziomie 65 mln zł. Blisko 8-proc. spadek przeładunków w stosunku do roku 2019 jest jednym z mniejszych wśród bałtyckich portów i pokazuje, że spółka dobrze radziła sobie w czasie pandemii.
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk handel eksport import GOSPODARKA infrastruktura

Kościół w Trzęsaczu. Prosta historia i aż dwie legendy

2 marca 1874 roku – 147 lat temu – odbyło się ostanie nabożeństwo w jednym z najokazalszych pomorskich kościołów gotyckich, pod wezwaniem św. Mikołaja. Po tej ostatniej mszy zdecydowano się zamknąć świątynię z uwagi na ogromne niebezpieczeństwo katastrofy. Wtedy odległość od systematycznie osuwającego się klifu wynosiła zaledwie jeden metr.
Zobacz więcej na temat:  budowle Kościół zabytki architektura gotyk

Niemieckie wraki na Bałtyku grożą katastrofą ekologiczną. Jest komentarz MSZ RFN

"Rząd federalny zdaje sobie sprawę z problemu zanieczyszczenia ekosystemów morskich m.in. przez wraki statków z II wojny światowej" - odpowiedziało niemieckie MSZ na pytanie, czy podejmie się oczyszczania polskiego morza z zagrażających bezpieczeństwu niemieckich wraków wojennych. Chodzi tu o statki jak np. rdzewiejący w wodzie "Franken", czyli niemiecki tankowiec pełen paliwa.
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie Niemcy II wojna światowa ekologia

Polska ma szansę stać się potentatem w produkcji prądu z morskich farm

- Do czerwca 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki wyda decyzje na budowę pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku. Ustawa w tej sprawie będzie obowiązywać od stycznia 2021 roku, a od marca będzie można składać wnioski o pozwolenie na budowę elektrowni wiatrowych. URE wyda zgodę na takie koncesje do końca czerwca przyszłego roku - powiedział Ireneusz Zyska wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  OZE klimat energia odnawialna GOSPODARKA wiatr energia elektryczna inwestycje

Wiceminister klimatu: do poniedziałku przedstawimy rozwiązania prawne dot. budowy farm wiatrowych na Bałtyku

- Wszystko jest w jak najlepszym porządku. Niedługo będziemy mieć dla opinii publicznej dobry komunikat. Być może za kilka godzin, a najpóźniej w poniedziałek - powiedział w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, na temat rozwiązań prawnych dotyczących budowy farm wiatrowych na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Antoni Trzmiel ministerstwo klimatu klimat środowisko odnawialne źródła energii wiatr energetyka energia energia odnawialna OZE

"Jest zero-emisyjna i produkuje cały czas". Ekspert o zaletach elektrowni atomowych

- Na pewno potrzebujemy zero-emisyjnej energii. Ona oczywiście będzie rywalizowała z kilkoma trendami. Trendami, które są w Unii Europejskiej, czyli raczej zazielenienie energii przez odnawialne źródła energii, czyli wiatr i słońce, wsparte przez gaz - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, komentując plan rozwoju energii atomowej w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa energia atomowa USA energetyka POLSKA Antoni Trzmiel