Polskie Radio
Section05

Beata Stylińska

Witold Rudziński. Człowiek szalenie rodzinny

- Był typowym człowiekiem Wilna, a później stał się warszawiakiem. Miał straszny "warszawski chrzest", bo przyjechał krótko przed powstaniem. Mówił o sobie: byłem ludem Warszawy i patrzyłem z przerażeniem na to, jak giną młodzi ludzie - w "Rozmowach po zmroku" gościliśmy Teresę Bochwic, która opowiadała o swoim ojcu. Witold Rudziński był kompozytorem, historykiem i teoretykiem muzyki, pedagogiem, twórcą oper, dzieł symfonicznych i kameralnych, muzyki dla teatru i telewizji oraz utworów dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Teresa Bochwic muzyka klasyczna Dwójka

Bruce Liu - nagrania z Konkursu Chopinowskiego. Premiera płyty!

- Ta produkcja, ten portret z jednej strony dodaje prestiżu zwycięzcy, a z drugiej powoduje, że Konkurs Chopinowski, jego efekt muzyczny, w sposób wręcz natychmiastowy pojawia się na całym świecie - mówił w Dwójce Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bruce Liu w nagraniach konkursowych – krążek właśnie ukazał się na polskim rynku.
Zobacz więcej na temat:  Bruce (Xiaoyu) Liu konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 płyta Dwójka Artur Szklener 85 lat Dwójki

Marek Janowski i Sinfonia Varsovia nadzwyczajnie

"Maestro jest niezwykle wymagającym dyrygentem. Mistrza chyba nie stać na to, żeby odpuszczać, żeby nie zwracać na pewne słabości uwagi. Jest bardzo szczery. To przynosi efekt, mobilizacja orkiestry jest absolutnie nadzwyczajna" - tak Janusz Marynowski zapraszał na nadzwyczajny koncert Sinfonii Varsovii w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego (11.01). Zespół wystąpił pod dyrekcją Marka Janowskiego, a koncert był transmitowany na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dyrygent Ludwig van Beethoven Johannes Brahms Sinfonia Varsovia

Leonard Mróz in memoriam. Artyści w hołdzie maestro

- Chcemy zaprezentować lirykę polską i rosyjską, ale także pomnikowe dzieło, jakim jest opera "Borys Godunow". Jej fragmenty, czyli tzw. sceny basowe – wszystko to jest związane z pewną narracją o profesorze, o jego życiu artystycznym, wyborach i wszystkim, co było dla niego ważne. On kochał muzykę, w szczególności rosyjską, dlatego tymi utworami chcemy podkreślić pierwszą rocznicę śmierci profesora - mówił prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, pomysłodawca wyjątkowego koncertu "Leonard Andrzej Mróz in memoriam".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka opera wspomnienie Jerzy Semkow KULTURA

Finał XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Czeka nas różnorodność i wielokolorowość"

- Przed nami finałowe przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. Choć specjalnych niespodzianek repertuarowych już nie będzie, ponieważ pianiści mają do wyboru tylko dwa koncerty – w tonacji e-moll i f-moll – to będzie dobra okazja, by skonfrontować swoje doświadczenie z trzech etapów z tym, co tak zróżnicowane grono laureatów zaprezentuje - mówił redaktor Dwójki Andrzej Sułek, który od kilku tygodni relacjonuje wydarzenia z Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 muzyka klasyczna Dwójka

Lidia Zielińska: istotą jest pokazanie, jak gorsze dźwięki wypierają lepsze

- W moim utworze chodzi o pustynnienie duszy. Od tego wszystko się zaczyna, bo przez to, że robimy się wydrążeni przez wydarzenia dookoła nas, wszystko wkoło też się psuje - mówiła w Dwójce Lidia Zielińska, autorka utworu "Pustynnienie", który zabrzmiał podczas finału 64. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
Zobacz więcej na temat:  koncert rozmowa muzyka współczesna Warszawska Jesień Dwójka

Wiesław Ochman: słuchanie Teresy Żylis-Gary było mistycznym przeżyciem

- To była wspaniała artystka operowa światowego formatu. Jej kariera była czymś wspaniałym, a jej niezwykła pracowitość doprowadziła do tego, że stała się niezaprzeczalną gwiazdą takich teatrów jak Metropolitan Opera, Opera Paryska i wielu innych. Jej fraza była wrażliwa, od serca, potrafiła w nutach znaleźć coś jeszcze innego, bardziej uczuciowego - tak na antenie Dwójki Teresę Żylis-Garę wspominał znakomity tenor Wiesław Ochman.
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara odeszli 2021 Dwójka

"Zanurzenie to motto tegorocznej Warszawskiej Jesieni"

- Festiwal od zawsze kojarzy się z postawą poznawczą. W tegorocznym haśle "Warszawskiej Jesieni" metaforycznie chodzi nam o wrzucenie na głęboką wodę. Także o to przeładowanie informacyjne bodźcami cywilizacyjnymi, internetem. Chciałoby się gdzieś zamknąć i niczego nie słuchać albo dokonać selekcji, a to jest próba ogarnięcia całości - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kornowicz, dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Kominek Warszawska Jesień Dwójka MUZYKA

Łukasz Borowicz: "Sāvitri" Holsta to bardziej muzyczna medytacja niż opera

- Ta przepiękna filozoficzna historia. Ta rozgrywka, którą prowadzi Sāvitri; rozgrywka dramatyczna, o śmierć i życie jej ukochanego męża. To wszystko jest szalenie ciekawe biorąc pod uwagę całą historię z "Mahabharaty", to jak Holst ją adaptuje na potrzeby opery, zostawiając to co najważniejsze; tę niesłychaną w wyrazie myśl, że wszystko jest iluzją - mówił dyrygent.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Beethovenowski opera Łukasz Borowicz Dwójka rozmowa

Rafał Siwek: Filip II to jedna z moich ukochanych ról

- To największa rola włoskiego repertuaru dla basa; rola bardzo złożona. Filip to władca, a także - w jego przeświadczeniu - zdradzony małżonek, do tego jeszcze nieszczęśliwy ojciec. To wszystko się w nim burzy, przeplata. Stworzenie pełnokrwistej postaci jest tu największą trudnością - mówił śpiewak Rafał Siwek przed nadchodzącą premierą "Don Carlosa" w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  opera premiera Giuseppe Verdi Dwójka Łódź Rafał Siwek

Jakub Józef Orliński: staram się odbiegać od powielania jednej interpretacji

- Jak ćwiczę rzeczy z zespołem Il Pomo d'Oro, z pianistą Michałem Bielem czy z kimkolwiek innym, to jednak zawsze dochodzi do tego aspekt publiczności, atmosfery, danego miejsca, danego momentu. Dlatego zmieniam jakieś małe rzeczy, interpretacyjnie też to inaczej wygląda. Zawsze się staram, żeby to były jednak unikatowe wykonania - mówił znakomity śpiewak.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Józef Orliński Dwójka śpiew płyta rozmowa

Paweł Trojak: dla Żeleńskiego tworzenie w duchu patriotycznym było misją życia

- Władysław Żeleński, mimo swoich zasług i wspaniałej twórczości, jest kompozytorem dość zapomnianym w Polsce. Może świadczyć o tym ilość nagranych pieśni, bo do tej pory pojawiły się tylko nagrania prof. Jadwigi Rappe i Urszuli Kryger. I to by było na tyle - mówił w Dwójce śpiewak Paweł Trojak.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Władysław Żeleński kompozytor Dwójka KULTURA Agata Szymczewska Zdzisław Madej