Polskie Radio
Section05

Belgia

Chmury nad Waterloo. Czy Napoleon przegrał z wulkanem?

Jedna z najsłynniejszych porażek w dziejach Europy była wynikiem nie tylko błędów z przeszłości i złych decyzji podjętych w godzinie bitwy, lecz także kilku fatalnych zbiegów okoliczności. Napoleon być może wygrałby 18 czerwca 1815 roku, gdyby nie to, co zdarzyło się dwa miesiące wcześniej 11 tysięcy kilometrów od Waterloo.
Zobacz więcej na temat:  Waterloo Napoleon Bonaparte HISTORIA Francja Anglia Wellington katastrofa klęska żywiołowa deszcz klimat pogoda burze burza chmura erupcja wulkanu wybuch

ANALIZA Wstrząsy po eurowyborach. Szok we Francji, w wielu krajach zwrot na prawo

Wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosły potężny wstrząs w tzw. europejskim silniku, tandemie Francja - Niemcy. W  związku z sukcesem narodowców Francuzi idą do urn już 30 czerwca. Alternatywa dla Niemiec też domaga się wyborów: ma drugi wynik w kraju. Także w kilku innych krajach doszło do przechyłu w prawo - w Austrii, Holandii. Parlament Europejski pozostanie jednak w dużej mierze taki, jak był - głosy z całej UE ustaliły podobny układ polityczny jak w minionej kadencji. W tle eurowyborów jest też dymisja rządu w Belgii i zmiany preferencji politycznych w innych krajach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Komisja Europejska Ursula von der Leyen Europa Unia Europejska Niemcy Francja Holandia Słowacja

Belgia. Kampania dezinformacji przed wyborami do PE

Kampania dezinformacji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego dotarła także do Belgii. W mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że wybory będą sfałszowane. To - jak zauważa brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - wpisuje się w strategię manipulacji i dezinformacji ze strony Rosji, która nasiliła się przed europejskimi wyborami w unijnych krajach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja dezinformacja wojna hybrydowa Parlament Europejski Bruksela Beata Płomecka

Podróże Czejarka. O czym myślą eurourzędnicy? Czyli Bruksela od kulis

W dwóch ostatnich podcastach było już o różnych sekretach Belgii i Brukseli. Czas na finał wyprawy czyli rozmowę o eurourzędnikach. Dlaczego dla jednych Bruksela to prawie kryształowy ideał do naśladowania, a dla innych to grono oderwanych od życia ludzi wymyślających przepisy komplikujące życie? Kto ma rację i gdzie jest prawda? Dlaczego nie rozumiemy niektórych decyzji? Poważnych pytań też tu nie braknie. Podróże Czejarka odcinek nr 152. Video zawsze pod adresem: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery podcastów audio w środy, premiery video w niedziele.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Bruksela turystyka podróże Europarlament Unia Europejska

Skandal tuż przed finałem. Holandia wykluczona z Eurowizji

Joost Klein nie zaśpiewa "Europapa" w finale Eurowizji 2024. Europejska Unia Nadawców przekazała to wokaliście na kilka godzin przed koncertem wieńczącym 68. Konkurs Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo. Reprezentant Holandii miał dopuścić się przemocowych zachowań wobec jednej z pracownic obsługi konkursu. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Szwecja Holandia Izrael Eurowizja Eurowizja 2024 MUZYKA konkurs EBU koncert TVP koncerty Polskie Radio Joost Klein

Eurowizja 2024. Kto zaśpiewa w finale? Komentarze i protesty

26 państw miało rywalizować o wygraną 68. Konkursu Piosenki Eurowizji. Do rozgrywki przed dwoma półfinałami ustawiło się w sumie 37 krajów, ale 9 z nich odpadło po półfinałowych koncertach we wtorek i czwartek. Tuż przed finałem zdyskwalifikowano reprezentanta Holandii. W rozgrywce nie ma już także Polski, która nie zajęła miejsca w pierwszej dziesiątce (z 15 kandydatów) w pierwszym półfinale Eurowizji 2024. 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Eurowizja 2024 EBU TVP Polskie Radio MUZYKA koncerty konkurs Izrael ABBA Szwecja Irlandia Chorwacja