Polskie Radio
Section05

Bułgaria

Hologram zamiast pacjenta. Czy to przyszłość chirurgii?

Stworzona przez naszych rodaków technologia oparta na hologramie została niedawno wykorzystana do przeprowadzenia operacji wszczepienia stengraftu do aorty brzusznej. Zabieg miał miejsce w oddalonej o ok. 1000 km Sofii, stolicy Bułgarii. – Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebują naszej pomocy – powiedział dr hab. Marek Iłżecki ze Szpitala Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Ciechański STYL ŻYCIA Lublin Sofia szpital Uniwersytet Medyczny w Lublinie nowoczesne technologie medycyna

TYLKO U NAS GRU i sześć eksplozji w składach broni i amunicji w Bułgarii. "Agenci Rosji byli wtedy obecni w tym kraju"

W związku z ujawnieniem, że za eksplozjami w składzie amunicji w Czechach w 2014 roku stoi jednostka sił specjalnych Rosji GRU, w Bułgarii podniosły się głosy o potrzebie zbadania przyczyn sześciu wybuchów, do których doszło w tym kraju w latach 2014-2015 w różnych zakładach, gdzie produkowana jest broń i amunicja - pisze bułgarska redakcja Radia Wolna Europa. Dziennikarze ustalili, że w czasie bliskim do tych eksplozji w Bułgarii przebywali agenci GRU - w tym osoby z jednostki odpowiadającej za wybuchy w Czechach.
Zobacz więcej na temat:  Rosja służby specjalne dziennikarstwo Rosja Władimir Putin Czechy TYLKO U NAS

Wybory w Bułgarii. Analitycy: zwycięstwo partii rządzącej, ale o stabilną większość będzie trudno

W swoich pierwszych komentarzach, na podstawie sondaży przeprowadzonych tuż przed zamknięciem lokali wyborczych, analitycy podkreślają, że powołanie rządu, do czego potrzebna jest większość co najmniej 121 deputowanych, będzie wyjątkowo trudne. - Mamy wyniki, lecz nie mamy rozwiązania – stwierdził komentator Petko Georgiew.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wybory demokracja polityka

"Oparte na starych kadrach służby są wierne Rosji". Dr Targalski o aferze szpiegowskiej w Bułgarii

- Zdjęcie siatki szpiegowskiej jest sprawą ciekawą, dotychczas takich akcji w Bułgarii nie było. Przyczyniły się do tego zarówno naciski państw NATO, jak i nadchodzące wybory. Premier Bojko Borysow chciał pokazać, że Bułgaria jest lojalnym członkiem Sojuszu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Targalski, historyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Rosja Gruzja szpieg

Polska – wróg numer jeden Łukaszenki?

- Polacy w propagandzie Łukaszenki funkcjonują jako piąta kolumna, separatyści dążący do oderwania zachodniej części kraju od Białorusi. Ta narracja ma uzasadnić, dlaczego reżim tak ostro postępuje z Polakami, mniejszością polską, czy też z opozycją, która jest łączona z tym rzekomym polskim separatyzmem – wyjaśnia Zbigniew Parafianowicz z działu zagranicznego "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Parafianowicz Agnieszka Bryc Michał Żakowski Trójka Białoruś Benjamin Netanjahu Izrael transport handel Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut

"Efekt braku rozliczenia z przeszłością". Ekspert o działaniach rosyjskiego wywiadu w Bułgarii

- Bułgaria w sytuacji problemów z Turcją, czy agresją Rosji na Morzu Czarnym, staje się bardzo ważnym elementem wschodniej flanki NATO, stąd zainteresowanie tym krajem głównych członków sojuszu i chęć rozwiania wszelkich obaw o infiltrację przez Rosjan, którzy do niedawna poczynali sobie tu bardzo zuchwale - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich Warsaw Institute.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Rosja Gruzja Michał Rachoń szpieg

Europa nie ustaje w walce z pandemią. Wiele krajów zaostrza restrykcje

Wiele krajów Europy przedłuża wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa ograniczenia. Kwarantanna w Niemczech potrwa do 7 marca, w Holandii do 2 marca, w Czechach do 1 marca. Niektóre państwa, wśród nich Włochy i Austria, złagodziły część obostrzeń.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 epidemia pandemia Niemcy Czechy Włochy Austria Holandia Grecja Litwa Francja Portugalia Wielka Brytania infografika ŚWIAT