Polskie Radio
Section05

Dwudziestolecie międzywojenne

Jan Emil Młynarski: przedwojenna Warszawa rozbrzmiewała wspaniałą muzyką

- To nie był okres jednorodny, muzyka dynamicznie się zmieniała, próbowała naśladować zachodnie trendy, prężnie rozwijały się wytwórnie fonograficzne. W latach 30. pojawiło się tango, które w polskiej muzyce rozrywkowej zmieniło wszystko. Wówczas jednym z najważniejszych liderów zespołów był Henryk Wars, doskonale wykształcony w warszawskim konserwatorium. Z tej szkoły wyszło wielu kompozytorów i artystów, którzy robili kariery na świecie - mówił w Dwójce Jan Emil Młynarski.  
Zobacz więcej na temat:  II RP Warszawa Jan Młynarski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Jakub Kukla Henryk Wars

Prawie 100 lat bez odpalania. Dodge, który dostał drugie życie

Jak zachowa się niemal stuletnie auto, które przez ponad 8 dekad nie było nawet odpalane? Warto się o tym przekonać, aby sprawdzić, z jaką dokładnością konstruowano kiedyś auta, których głównym zadaniem była przede wszystkim bezawaryjność… 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 Stany Zjednoczone USA dodge historie

"Lato z dreszczykiem". Iza Żukowska: twórczość słuchaczy jest fantastyczna

"Lato z dreszczykiem" w ramach akcji "Lato z Radiem" 2023 rozwija się z tygodnia na tydzień. Za nami już cztery odcinki, a czas na nadesłanie kolejnego upłynął w piątek (14.07) o godz. 23.59. - Twórczość i wyobraźnia naszych słuchaczy jest fantastyczna - uważa Iza Żukowska, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia i jurorka w konkursie. 
Zobacz więcej na temat:  Iza Żukowska Robert Kamyk kryminał

Obiekty sportowe międzywojennej Warszawy. Które z nich służą nam do dziś?

W międzywojennej Polsce rozwój sportu był znaczący. Zaplecze kultury fizycznej po odzyskaniu niepodległości powstawało przy aktywnym zaangażowaniu wojska, władz i społeczeństwa. Tworzono kluby, sekcje i organizacje skupiające młodych ludzi wokół stadionów, bieżni, pływalni, lodowisk, torów kolarskich i innych kompleksów sportowych. Wybudowano wówczas między innymi Tor Wyścigów Konnych Służewiec, stadiony Polonii Warszawa i Legii Warszawa oraz modernistyczny kompleks AWF na Bielanach.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska – PODCAST Katarzyna Jankowska historia Polski Warszawa

WYWIAD Dyrektor Muzeum Katyńskiego: kultywujemy pamięć o eksterminacji m.in. oficerów Wojska Polskiego

- Muzeum Katyńskie powstało za sprawą ogromnej determinacji członków Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz niezrzeszonych w tej organizacji rodzin ofiar. Środowiska, które przez lata pomimo komunistycznego zniewolenia nie chciało pogodzić się z kłamstwem katyńskim - powiedział dyrektor Muzeum Katyńskiego Sławomir Frątczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zbrodnia katyńska muzeum Wojciech Jaruzelski NKWD Związek Sowiecki Michaił Gorbaczow II wojna światowa