Polskie Radio
Section05
Edward Gierek

Polacy do dziś kochają Gierka? Dmitrowicz: on i jego ekipa to ekonomiczni dyletanci, zadłużyli Polskę

- Pierwsze dwa, trzy lata jego rządów rzeczywiście podniosły standard życia Polaków. Natomiast Gierek i cała jego ekipa to byli ekonomiczni dyletanci. Truizmem jest powiedzenie, że kredyty mają to do siebie, że trzeba je w pewnym momencie zacząć spłacać - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz POLSKA

Od zimy stulecia do porozumień sierpniowych, czyli od 1979 do września 1980 roku

Styczeń 1979 roku przyniósł rekordowo niskie temperatury i opady śniegu, jakby rozpoczynając kolejne miesiące katastrof. "Zima stulecia" sparaliżowała kraj, a kwietniowe powodzie wyrządziły duże szkody w rolnictwie. Z kolei w lutym zginęło 49 osób w wyniku wybuchu gazu w warszawskiej rotundzie PKO.
Zobacz więcej na temat:  Stocznia Gdańska porozumienia sierpniowe prof. Andrzej Nowak historia Polski

Lata 1975-76: początek końca dekady Gierka?

Polska roku 1975. Powstało 49 województw w miejsce dotychczasowych 17, wprowadzono dwustopniowy podział, zostały gminy, a zniesiono powiaty. Krystian Zimmermann wygrał Konkurs Chopinowski. Oddano do użytku Dworzec Centralny w Warszawie. Miały miejsce premiery: nominowanego do Oskara filmu "Ziemia obiecana" w reżyserii Andrzeja Wajdy, spektaklu "Umarła klasa" Tadeusza Kantora, a także prapremiera sztuki Sławomira Mrożka "Emigranci". Zorganizowano pierwszy po wojnie Tydzień Kultury Chrześcijańskiej i II Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.Ale był to też rok przełomowy w dekadzie Edwarda Gierka.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak PRL

Rok 1971. Gierek do stoczniowców: "Pomożecie?"

20 stycznia 1971 roku nowa władza - ekipa Edwarda Gierka - zdecydowała o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Po wydarzeniach grudnia 1970 roku i odsunięciu Władysława Gomułki od władzy, doszło do ponownego wzrostu napięcia na Wybrzeżu. W końcu miesiąca Gierek odwiedził stoczniowców gdańskich i zwrócił się z sukcesem ze słynnym apelem "Pomożecie?". 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak prof. Andrzej Nowak historia PRL 1971

Grudzień '70. Rocznica krwawych pacyfikacji robotniczych

17 grudnia 1970 r. w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników. Zginęło wówczas 45 osób, a blisko 1200 odniosło rany. - Gdy Stanisław Kociołek wzywa do podjęcia pracy, strajkujący dość grzecznie wracają do stoczni. I wtedy tych ludzi się rozstrzeliwuje. To jest masakra - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stan wojenny Solidarność Grudzień 1970 Stanisław Kociołek Władysław Gomułka