Polskie Radio
Section05

Holokaust

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Reduta Dobrego Imienia ruszyła z akcją informacyjną

Właściwym określeniem dotyczącym niemieckich obozów utworzonych na terenach okupowanej Polski jest sformułowanie: "niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny (zagłady, śmierci)" - podkreśla Reduta Dobrego Imienia w liście przesłanym ponad 67 tysiącom dziennikarzy na świecie.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne pamięć historia Polski Niemcy Auschwitz POLSKA społeczeństwo

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Szefowa MSZ Niemiec: wstyd mi z powodu wzrostu antysemityzmu

- Dziś w Niemczech żyje [...] 200 tys. Żydów - a społeczność żydowska jest integralną częścią naszego społeczeństwa. Jednak daleko jest do ideału - stwierdziła Annalena Baerbock podczas wirtualnego wydarzenia zorganizowanego przez żydowską organizację B'nai B'rith International w Waszyngtonie z okazji dnia pamięci o ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa antysemityzm Żydzi społeczeństwo wiara Annalena Baerbock Izrael

Stanisław Zabiełło jak Grupa Ładosia. Izraelskie media: tysiące Żydów zawdzięczają mu życie

Przedstawiciel rządu RP na uchodźstwie we Francji Vichy, Stanisław Zabiełło, był jednym z anonimowych bohaterów II wojny światowej, prowadził jedną z najodważniejszych akcji zainicjowanych przez polskich dyplomatów na rzecz ratowania Żydów i setki, a może tysiące osób, zawdzięczają życie jemu i jego ludziom - pisze izraelski dziennik "Israel Hajom".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Francja Izrael Żydzi

Historycy odkryli, co stało się z zaginionym komendantem niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi

Historycy Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu odkryli nieznane losy zaginionego po wojnie komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego dla polskich dzieci w Łodzi. Sturmbannführer SS Camillo Ehrlich został po wojnie schwytany przez Rosjan, skazany na dożywocie, ale ostatecznie władze NRD wypuściły go na wolność, a w RFN uznano wyrok za bezpodstawny.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne POLSKA totalitaryzm społeczeństwo Niemcy

"Zatraciliśmy świadomość o ogromie zbrodni niemieckich". Prezes RDI o projekcie "Warstwy Pamięci"

- Przez lata komunizmu i postkomunizmu zatraciliśmy świadomość, jaka była skala zbrodni niemieckich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Fundacji Reduta Dobrego Imienia Maciej Świrski. Jak zaznaczył "praktycznie w każdej gminie w Polsce są miejsca, w których coś strasznego się wydarzyło". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maciej Świrski Reduta Dobrego Imienia pamięć HISTORIA historia Polski II wojna światowa zbrodnie wojenne okupacja niemiecka

"Chaim" oznacza "życie". Grupa Ładosia i jej historia [POSŁUCHAJ]

Dobiega końca rok 2021, który Sejm ogłosił rokiem pamięci o grupie Aleksandra Ładosia. W czasie drugiej wojny światowej tzw. Grupa Ładosia (znana także jako grupa berneńska) zajmowała się masowym fałszowaniem paszportów dla Żydów próbujących wydostać się z okupowanej Europy. Dzięki nim unikali oni wywózek do niemieckich obozów zagłady. Jednym z członków tej grupy był Chaim Eiss. 22 listopada w Ustrzykach Dolnych w dawnej synagodze odsłonięto upamiętniającą go tablicę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż społeczeństwo Żydzi Szwajcaria II wojna światowa historia Polski

"Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Trzy polskie rodziny odznaczone przez Yad Vashem

Izraelski Instytut Yad Vashem uhonorował tytułem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata" Janinę i Walentego Cynków, Mariannę i Stanisława Sarnowskich oraz ich syna Kazimierza, a także Anastazję i Stanisława Zamorskich. To kolejne polskie rodziny odznaczone za pomoc Żydom, skazanym przez Niemców na zagładę w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa Izrael Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata Yad Vashem

"Nie zniżajmy się do takiego poziomu debaty". Premier o transparencie "Szczepienie czyni wolnym"

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by z szacunku dla ofiar niemieckich zbrodni polscy politycy nie zniżali się do używania symboliki związanej z obozem zagłady Auschwitz. Szef rządu odniósł się w ten sposób do transparentu z napisem "Szczepienie czyni wolnym", pod którym członkowie Konfederacji pojawili się na manifestacji przeciwko obostrzeniom sanitarnym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka szczepienia Auschwitz II wojna światowa historia Polski Konfederacja protest obostrzenia premier Mateusz Morawiecki