Polskie Radio
Section05

II wojna światowa

Zapomniane bohaterstwo polskich dyplomatów

– Polska dyplomacja od samego początku wojny uzyskiwała paragwajskie paszporty in blanco i wystawiała je dla polskich Żydów, którzy w ten sposób mogli uciec ze Związku Sowieckiego przez Japonię. Gdy wybuchła wojna sowiecko-niemiecka, okazało się, że tych paszportów można również używać i w ten sposób ocalono pewną niewielką liczbę osób. Gdy zaczęła się pełna eksterminacja Żydów, uznano, że należy rozpocząć masową produkcję tych dokumentów – opisuje działalność tzw. Grupy Berneńskiej ambasador RP w Szwajcarii Jakub Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Grzegorz Górny historia Polski Szwajcaria sprawiedliwi wśród narodów świata

Ogólnopolskie spotkanie kobiet więźniarek politycznych 1944–1989

- To był zjazd kobiet uwięzionych, internowanych, działaczek opozycji antykomunistycznej. Od 30 lat mieliśmy spotkania kobiet, żon czy partnerek wojowników, ale to było pierwsze spotkanie kobiet - wojowniczek - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, publicystka i pisarka, działaczka opozycji antykomunistycznej w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman stan wojenny

Andrzej Rafał Potocki o debacie w prawyborach w PO: przypominała podwójny odczyt

- Nie była to debata kandydatów, którzy walczą na śmierć i życie o fotel prezydenta. Trudno jest porównać Małgorzatę Kidawę-Błońską i Jacka Jaśkowiaka, ale wydaje mi się, że wyścig wygra pani Kidawa-Błońska - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci". Gośćmi audycji byli również Przemysław Harczuk z "Super Expressu" i Sławomir Jastrzębowski, publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Platforma Obywatelska sądownictwo reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Jacek Jaśkowiak Małgorzata Kidawa-Błońska Angela Merkel Mateusz Morawiecki Auschwitz historia Polski Tadeusz Płużański

Historyk: słowa Angeli Merkel ukłonem w stronę Polski

- Niemiecka propaganda historyczna weszła głęboko w narrację mówiącą o polskim obozie Auschwitz. Do dzisiaj wielu Niemców nie potrafi zrozumieć o co Polakom chodzi. W tej sytuacji głos Angeli Merkel jest bardzo ważny. Zastanawiam się jednak czy będzie miało to długofalowe oddziaływanie - powiedział prof. Bogdan Musiał, historyk i ekspert ds. polsko-niemieckich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Angela Merkel stosunki polsko-niemieckie Holokaust Oświęcim polityka POLSKA

Akcja T-4. Niepojęta zbrodnia z czasu II wojny światowej

Akcja T-4 była wielką zbrodnią polegającą na eksterminacji dziesiątek tysięcy osób niepełnosprawnych psychicznie i fizycznie przez nazistów. Brali w niej udział także utytułowani lekarze-psychiatrzy, którzy wskazywali osoby z konkretnymi zaburzeniami do eksterminacji. - Określano to przedsięwzięcie e-Aktion albo eu-Aktion od eutanazji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Paweł Kosiński z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Agnieszka Kamińska HISTORIA Instytut Pamięci Narodowej