Polskie Radio
Section05

III Rzesza

"Nikt się nie łudził, że to było wyzwolenie". Dwie okupacje - niemiecka i radziecka - w relacjach świadków

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów nagrań znalezionych w Archiwum Polskiego Radia, które są wyborem relacji na temat różnych wymiarów okupacji niemieckiej na ziemiach polskich w okresie II wojny światowej oraz następującej po niej okupacji sowieckiej, niesłusznie do dziś nazywanej jeszcze czasami "wyzwoleniem".
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Krajowa Armia Czerwona Żołnierze Wyklęci okupacja sowiecka okupacja niemiecka Stanisław Broniewski Jan Olszewski Franciszek Niepokólczycki Józef Światło

TYLKO U NAS "To nieprawda". Była więźniarka z Auschwitz oburzona odpowiedzią Merkel na jej list

- Odszkodowanie, które wymienione jest w liście napisanym w imieniu pani Merkel otrzymałam nie za swoje cierpienia w czasie wojny i pobyt w Auschwitz, ale za utracony majątek mojego ojca, który miał przed wojną konto w szwajcarskim banku - mówi w rozmowie z Polskim Radiem była więźniarka z Auschwitz Barbara Gautier, która otrzymała odpowiedź od kanclerz Niemiec na swój list.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne odszkodowanie Holokaust II wojna światowa

Obóz KL Gusen nie zostanie zniszczony. Gliński: ta decyzja to efekt starań rządu

Do umowy koalicyjnej austriackiego rządu wprowadzono zapis dotyczący wykupu działek i dalszej rozbudowy miejsca pamięci w Gusen. - Ta decyzja wieńczy kilkuletnie starania polskiego rządu i byłych więźniów KL Gusen o godne upamiętnienie ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Niemcy Austria POLSKA nazizm

Ekspert o sytuacji z Netflixem: reakcja premiera była właściwa

- To nieprawda, że polityka historyczna nie jest narzędziem polityki bieżącej. Dopóki nie będziemy mieli skutecznej własnej polityki historycznej, dopóty będziemy przedmiotem gry polityką historyczną generowaną gdzie indziej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog, Uniwersytet Łódzki).
Zobacz więcej na temat:  netflix premier Mateusz Morawiecki polityka historyczna II wojna światowa Polskie Radio 24 POLSKA Michał Rachoń społeczeństwo

Trybunał w Norymberdze – rozliczenie z nazizmem

8 sierpnia 1945 cztery mocarstwa okupujące Niemcy powołały Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w celu ukarania zbrodniarzy wojennych. Oskarżonym postawiono cztery główne zarzuty: udział w spisku w celu popełnienia zbrodni międzynarodowej, zbrodnie przeciwko pokojowi, zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciwko ludzkości. Wyroki zapadły 1 października 1946.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm HISTORIA Holokaust II wojna światowa Niemcy Norymberga

V1 i V2 - największe tajemnice III Rzeszy pozyskane przez Polskie Państwo Podziemne

- Badania nad nowoczesnymi broniami były jedną z największych tajemnic III Rzeszy. Zdobycie informacji na ten temat stanowiło jedno z największych wyzwań dla polskiego wywiadu. Jednak Polacy mają ogromne sukcesy w pozyskaniu materiałów nt. pocisków V1 i V2 oraz w przekazywaniu ich na Zachód - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik ABW Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne Armia Krajowa fakty opinie ciekawostki Agnieszka Kamińska

"Na Kremlu nadal żywy jest duch Stalina". PE debatował o II WŚ

Europosłowie w Strasburgu dyskutowali o pakcie Ribbentrop-Mołotow i zbrodniach Związku Radzieckiego, które dziś - jak mówili - Rosja stara się "wybielać". - Na Kremlu nadal żywy jest duch Mołotowa, duch Stalina, duch kłamstwa, przepisywania historii, wszystkiego, co widzieliśmy w przeszłości - powiedziała litewska europosłanka Rasa Juknevičiene.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Parlament Europejski pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa ZSRR

Piotr Gursztyn: Stalin był hieną

- Jeżeli na początku września 1939 r. prasa sowiecka pisała o dzielnych Polakach, to Stalin wówczas czekał, aż obie strony się wykrawią. Kto wie czy nie zacząłby grać na dwie strony. Stalin był pod tym względem hieną - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Gursztyn, historyk i publicysta z TVP.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy Związek Sowiecki Rosja Tadeusz Płużański Piotr Gursztyn