Polskie Radio
Section05

Jakub Jamrozek

Szef Warszawskiego Festiwalu Filmowego: nie chodzi o liczby

- W tym roku spośród bez mała 5 tysięcy zgłoszeń z całego świata wybraliśmy 156 filmów z 57 krajów; 88 pełnometrażowych, w tym 28 dokumentów i 68 filmów krótkometrażowych. Ale to są tylko liczby. Nie o liczby na Warszawskim Festiwalu Filmowym chodzi – mówił w "Poranku Dwójki" Stefan Laudyn, dyrektor wydarzenia. Jego tegoroczna odsłona rozpocznie się już w najbliższy piątek (14.10).
Zobacz więcej na temat:  kino Warszawski Festiwal Filmowy Dwójka FILM

Ignacy Łukasiewicz - czy może inspirować dzisiaj?

- Większości z nas Łukasiewicz kojarzy się z lampą naftową i przemysłem naftowym. Jednak działał także w konspiracji i był społecznikiem - mówi prof. Grzegorz Ostasz, prorektor Politechniki Rzeszowskiej. - Łukasiewicz przechodził transformację od trochę szalonego romantyka do pozytywisty. Może inspirować młodych i jest doskonałym patronem uczelni technicznej.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka chemia wynalazcy wynalazek NAUKA Ignacy Łukasiewicz

Antoni Wit: styl pracy Jerzego Semkowa z orkiestrą był szczególny

- Imponowała mi u niego magnetyczna osobowość w sposobie oddziaływania na orkiestrę oraz to, że jego interpretacje były głęboko przemyślane - mówił maestro Antoni Wit o wybitnym dyrygencie Jerzym Semkowie. Mistrz batuty występował z najlepszymi orkiestrami na świecie, nagrywał dla największych firm fonograficznych. Dyrygował zespołami wykonującymi utwory Szymanowskiego, Lutosławskiego i Pendereckiego na scenach w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Berlinie. Wśród licznych nagród, jakie otrzymał, znalazła się m.in. Diamentowa Batuta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Semkow Dwójka Antoni Wit orkiestra Krzysztof Jakowicz opera Jakub Kukla KULTURA

Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Tłumacz rzecznikiem i promotorem

- Postać tłumaczki czy tłumacza ma dziś znacznie większą widoczność niż jeszcze niedawno. To konsekwencja wieloletnich starań przede wszystkim Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, które bardzo aktywnie działa na rzecz widoczności zawodu - mówiła na antenie radiowej Dwójki Anna Osmólska-Mętrak, italianistka, tłumaczka, literaturoznawczyni i filmoznawczyni podczas rozmowy z okazji obchodzonego 30 września Międzynarodowego Dnia Tłumacza. 
Zobacz więcej na temat:  tłumacz Dwójka literatura media społecznościowe KULTURA

Autorka "Fabryki splendoru": festiwale filmowe nie istnieją bez gwiazd

- Wszystkie trzy najważniejsze europejskie festiwale oprócz kina artystycznego, filmów mistrzów i mistrzyń lubią kino komercyjne. Premierom takich filmów towarzyszą bowiem gwiazdy. Łatwo wtedy rozpromować festiwal, łatwo o zainteresowanie mediów i o wypełnienie czerwonego dywanu - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Ewa Szponar, autorka książki "Fabryka splendoru".
Zobacz więcej na temat:  kino festiwal filmowy Cannes Wenecja Berlinale FILM

Bez tabu - raperzy otwarcie o męskiej depresji

- Mężczyźni nie dają sobie prawa do chwili słabości i pozostają w maskach nałożonych im przez społeczeństwo. To może prowadzić do poważnej choroby, jaką jest depresja - mówi w Czwórce Przemek Kaca, autor książki "Sny z betonu". - Z depresją zmaga się także wielu raperów i coraz odważniej podejmują ten temat w swoich tekstach. Jest to problem, o którym trzeba mówić głośno.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka rap psychologia depresja MUZYKA mężczyzna Mateusz Kulik

Przed III Konkursem Wokalnym im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów

- Zadanie jest niełatwe, przesłuchujemy przez kilka dni, czasem jeszcze po kilku tygodniach wracamy do nagrań, żeby nikogo nie skrzywdzić, żeby wszyscy najlepsi, najbardziej utalentowani śpiewacy mogli stanąć na deskach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie - mówiła w Dwójce Ewa Vesin, dyrektor artystyczna III Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów, który rozpoczyna się w przyszłym tygodniu w Lublinie. 
Zobacz więcej na temat:  śpiew konkurs Lublin muzyka klasyczna pieśń opera