Polskie Radio
Section05

Joanna Sławińska

Skazani na głód. Finisaż wystawy "Hołodomor i ponowne ludobójstwo"

W szczytowym momencie Wielkiego Głodu, sztucznie wywołanego przez komunistyczne władze Związku Sowieckiego śmiertelność ludności ukraińskiej wynosiła 17 osób na minutę. O tamtym nieukaranym ludobójstwie, a także o tym, jak dzisiejsza Rosja dąży do unicestwienia narodu ukraińskiego, opowiada wystawa przygotowana przez Narodowe Muzeum Hołodomoru-Ludobójstwa w Kijowie we współpracy z Muzeum Historii Polski i Instytutem Polskim w Kijowie, którą można oglądać do 30 listopada w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie.
Zobacz więcej na temat:  ludobójstwo wystawa Rosja Łazienki Królewskie Warszawa Muzeum Historii Polski Ukraina Wielki Głód hołodomor

"Moonage Daydream", "Jednym głosem", "Superheroes". Premiery kinowe na koniec listopada

David Bowie zmarł w 2016 roku. Na ekranach kin od dziś, 25.11, jest film o tej ikonie popkultury pt. "Moonage Daydream". W tym filmowym dokumencie David Bowie (w archiwalnych nagraniach) mówi o sobie samym. Autorem filmu jest Brett Morgen, twórca innej znakomitej dokumentalnej biografii pod tytułem "Kurt Cobain: Życie bez cenzury". Film o Davidzie Bowiem wchodzi na ekrany tego samego dnia co produkcje "Jednym głosem" i "Superheroes".
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Janusz Morgenstern

Poruszenie odbiorcy i siła miłości. Katarzyna Figura o aktorstwie i życiu prywatnym

W filmie Jakuba Skoczenia "Chrzciny", którego najważniejszym walorem są kreacje aktorskie, Katarzyna Figura, specjalnie do tej roli zmieniona fizycznie, zagrała postać starszej, wiejskiej kobiety, Marianny. – W aktorstwie najważniejsze dla mnie jest to, żeby odbiorca był zaskoczony i poruszony. Nie chcę, nie lubię i nie będę dawać mu tego, czego oczekiwałby ode mnie – deklaruje aktorka w audycji "Spotkanie z…".
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Figura aktorstwo film polski

"Prorok" wchodzi do kin. Opowieść o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Na ekrany kin wchodzi film pt. "Prorok", opowiadający o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Prymas Polski po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła. Reżyser pokazuje prymasa jako polityka, który negocjuje dla narodu warunki z ówczesną władzą komunistyczną. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy rozmów Joanny Sławińskiej z odtwórcą roli Stefana Wyszyńskiego - Sławomirem Grzymkowskim - i reżyserem Michałem Kondratem.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski reżyser

"Prorok" - "niereligijny" film o prymasie Stefanie Wyszyńskim

11 listopada w kinach pojawi się film "Prorok" - fabularna opowieść o przywódcy duchowym i wizjonerze, błogosławionym kardynale Stefanie Wyszyńskim. Obraz opowiada historię prymasa Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. To debiut fabularny Michała Kondrata. Na przedpremierowym pokazie filmu była Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Stefan Wyszyński KULTURA

"Niebezpieczni dżentelmeni". Tomasz Kot: to jedna z najważniejszych prac

Pokaz "Niebezpiecznych dżentelmenów" Macieja Kawalskiego, czyli szalonej komedii o polskiej bohemie artystycznej przełomu XIX i XX w., otworzył w piątek wieczorem 38. Warszawski Festiwal Filmowy. Wydarzenie, w którego programie znalazło się ponad 150 tytułów, potrwa do niedzieli 23 października. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawski Festiwal Filmowy kino film polski aktorzy Tomasz Kot Wojciech Mecwaldowski Marcin Dorociński Andrzej Seweryn KULTURA

38. Warszawski Festiwal Filmowy. Stefan Laudyn: filmy praktycznie z całego świata

Już w ten piątek w Warszawie rozpocznie się prawdziwe święto kina. Mowa o 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym, podczas którego obejrzymy 156 filmów z całego świata. Filmem otwarcia w Konkursie Głównym będą "Niebezpieczni dżentelmeni" w reżyserii Macieja Kawalskiego. Podczas tegorocznego festiwalu mocno zaznaczy się również kino ukraińskie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Patryk Michalski Warszawski Festiwal Filmowy Stefan Laudyn Odessa Ukraina

Inspiracja Tyrmandem i studium samotności. Michał Kwieciński o filmie "Filip"

Nakręcony przez Michała Kwiecińskiego film "Filip" jest oparty na powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule. Reżyser zdecydował się jednak na opowiedzenie o II wojnie światowej od innej strony. - Książka Tyrmanda była jedynie inspiracją. Zgadza się tyle, że jest to historia Żyda, w centrum nazistowskich Niemiec, który korzysta z życia. I właściwie to się zaczyna i kończy na korzystaniu z życia w opresyjnej sytuacji - mówi Michał Kwieciński.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Michał Kwieciński

"Robię pewien rodzaj rozrywki dla widzów". Xawery Żuławski o filmie "Apokawixa"

- Nie jestem ani prorokiem, ani żadnym wizjonerem, tylko człowiekiem żyjącym świadomie na tej planecie i współodczuwającym cały nasz teraźniejszy czas - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Xawery Żuławski, reżyser pierwszego polskiego filmu o zombie pt. "Apokawixa", w którym połączył horror i film katastroficzny z czarną komedią. Co wspólnego z jego produkcją ma pandemia COVID-19? O tym w rozmowie, którą przeprowadziła Joanna Sławińska.
Zobacz więcej na temat:  Xawery Żuławski film polski zombie