Polskie Radio
Section05

Józef Mackiewicz

Dlaczego Mackiewicz krytykował Piłsudskiego?

– Akceptował ogólną koncepcję idei federacyjnej Piłsudskiego, która zakładała zintegrowanie narodów środkowo- i wschodnioeuropejskich jako pewną zaporę przeciw Rosji bolszewickiej i Niemcom – wyjaśnia prof. Grzegorz Łukomski, autor książki "Józef Mackiewicz (1902-1985). Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny". Jednocześnie, jak przypomina gość "Trójki literackiej", Mackiewicz miał do naczelnika państwa szereg zastrzeżeń. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert literatura KULTURA literatura polska zbrodnia katyńska

"Lewa wolna" jako przekaz historyczny. Prof. Łukomski: Mackiewicz miał wielkie wyczucie dziejowe

- "Lewa wolna" to przede wszystkim przekaz polityczny, przekaz historyczny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Łukomski, historyk, pytany o słynną powieść Józefa Mackiewicza. - Mackiewicz, mimo iż nie był profesjonalnym historykiem, miał wielkie wyczucie dziejowe, wielkie wyczucie historii i taka ta powieść jest. Jest też opatrzona materiałami źródłowymi, udowadniającymi pewne tezy związane z przebiegiem działań wojennych - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rafał Dudkiewicz bitwa warszawska KULTURA literatura

Józef Mackiewicz - jego twórczość wciąż żyje

Józef Mackiewicz zmarł w roku 1985. Przed jego śmiercią ukazały się 23 jego książki, po śmierci - kolejne. Ten pisarz, chciałoby się powiedzieć, wciąż żyje. To niezwykły przypadek, aby tak obfity dorobek ukazał się po zgonie autora. O drugim życiu, tym pośmiertnym, twórczości Józefa Mackiewicza Wacław Holewiński rozmawiał z dr. Pawłem Chojnackim z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński literatura

"Józef Mackiewicz doceniał życiodajną rolę przyrody"

- Józef Mackiewicz od dziecka był otoczony przyrodą i umiał się zachwycić jej pięknem. Przyroda jest funkcją myślenia Mackiewicza o świecie i kluczem do wielu jego tekstów, w niej objawia się istota człowieczeństwa. Mawiał, że życie społeczne, polityczne, wszystkie ludzkie sprawy są częścią przyrody, należy ją rozumieć bardzo szeroko - mówiła w Dwójce Katarzyna Bałżewska, autorka książki "Przestrzenie totalitarnego zniewolenia. Doświadczenie wojny i okupacji w twórczości Józefa Mackiewicza". 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Dorota Gacek przyroda

Kazimierz Orłoś opisuje życie [POSŁUCHAJ]

– "Cudowną melinę" pisałem na podstawie swoich doświadczeń z pobytu w Bieszczadach, gdzie pracowałem jako radca prawny w biurze budowanej w latach 60. zapory na Sanie i elektrowni wodnej. Miałem kontakt z miasteczkami powiatowymi, poznawałem stosunki tam panujące i na tej podstawie w 1971 roku zacząłem pisać swoją pierwszą powieść – wspominał w Dwójce Kazimierz Orłoś, który był bohaterem "Zapisków ze współczesności".
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś Stanisław Cat-Mackiewicz literatura Dorota Gacek wspomnienie KULTURA Dwójka

Prof. Bolecki: w Katyniu Mackiewicz zobaczył istotę komunizmu [ZOBACZ WIDEO]

- W moim najgłębszym przekonaniu Józef Mackiewicz jest pisarzem antypolitycznym. On nie zajmował się bieżącą polityką, żadnymi partiami, nie miał zamiaru zmieniać ustrojów. Na politykę patrzył jak na część życia duchowego, intelektualnego, rodzaj idei, którą się kierują ludzie. Przez całe życie podkreślał, że wiek XX jest wiekiem bałwochwalstwa polityki - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, który podsumowywał konferencję poświęconą wybitnemu publicyście i pisarzowi, a zorganizowaną w 120. rocznicę jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  IPN konferencja Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza. "Był artystą słowa"

- Miał to coś, co zawsze jest trudno opisać, ale co decydowało o takim indywidualnym sposobie widzenia i opisywania świata - mówi w "Kulturalnej Jedynce" o Józefie Mackiewiczu prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury i krytyk literacki. Z okazji 120. rocznicy urodzin tego znakomitego pisarza, przypadającej 1 kwietnia br., Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Wilno Litwa Kresy

Józef Mackiewicz - 120. urodziny w Dwójce

120. rocznica urodzin Józefa Mackiewicza, wybitnego polskiego pisarza, dziennikarza i publicysty przypada 1 kwietnia br. Z tej okazji przez cały dzień będziemy emitować w Dwójce krótkie fragmenty dzieł pisarza (m.in. "Lewa wolna", "Droga donikąd", "Nie trzeba głośno mówić"). Cytaty z książek Józefa Mackiewicza w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego usłyszymy w audycjach "Poranek Dwójki", "Kanon Dwójki", "Dwudźwięki na 85 obrotów", "Wybieram Dwójkę" oraz "Filharmonia Dwójki". ​
Zobacz więcej na temat: 

"Józef Mackiewicz uważał, że bolszewików należało dobić"

- Rozmawiając o antykomunizmie Józefa Mackiewicza nie mówimy o wycinku. To jest wielonurtowa myśl, która wynika z doświadczeń pisarza - 1 kwietnia minęło 120 lat od chwili narodzin Józefa Mackiewicza. Była to najlepsza z możliwych okazji, aby porozmawiać o nim jako o najbardziej - z polskich intelektualistów - przenikliwym krytyku komunizmu. Rozmawialiśmy o nim z dr. Pawłem Chojnackim.
Zobacz więcej na temat:  komunizm Dwójka Wacław Holewiński