Polskie Radio
Section05

Józef Stalin

Łukaszenka zawiózł do Kazachstanu dokumenty ofiar Stalina

Na spotkaniu szefów państw Białorusi i Kazachstanu Alaksandr Łukaszenka zawiózł do Kazachstanu i przekazał Nursułtanowi Nazarbajewowi materiały archiwalne dotyczące  kobiet zsyłanych w latach 30. do łagru dla żon "zdrajców ojczyzny". Na terenie dawnego obozu w Kazachstanie jest teraz muzeum. Łukaszenka mówi, że gdy się o tym dowiedział, polecił poszukać w archiwum odpowiednich dokumentów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Raport Białoruś Białoruś wojsko ZSRR Kazachstan

"Rosjanie coraz bardziej obojętni wobec zbrodni Stalina"

Rosjanie nie są skłonni do krytykowania okresu stalinowskiego. Mniej niż połowa obywateli Federacji Rosyjskiej traktuje zbrodnie popełnione w Związku Radzieckim jako przestępstwa polityczne. Sondaż na ten temat przeprowadziło Centrum Analityczne Jurija Lewady. Blisko 25 procent Rosjan tłumaczy stalinowskie represje polityczną koniecznością tamtych lat. Tylko 39 procent uważa, że dopuszczono się zbrodni politycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja HISTORIA Związek Radziecki

"Czerwona zaraza". Okrutna rzeczywistość wyzwolenia Polski

Po brutalnej okupacji niemieckiej, Polacy witali ich z nadzieją na lepsze. Mieli zapewnić wolność i bezpieczeństwo. Zamiast wybawicieli pojawili się jednak bezwzględni zbrodniarze. Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie, w zetknięciu z żołdakami Stalina. W audycji Między Kropkami o tej karcie polskiej historii mówił Dariusz Kaliński, autor książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?".
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona PRL

"Od samego początku Stalin planował unicestwienie Polaków"

Publikacja "Wielki Terror w sowieckiej Gruzji 1937-1938. Represje wobec Polaków" została przygotowana przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gruzji. Książka jest poświęcona ludobójstwu Polaków w Związku Radzieckim - zapomnianej zbrodni okresu sowieckich represji z lat 1937-1938.
Zobacz więcej na temat:  historia ZSRR ZSRR Gruzja Instytut Pamięci Narodowej ludobójstwo Jarosław Szarek NKWD

Rozpruwacz kulturalny: narodziny dyktatora

Ogromna inteligencja, wyczucie słabości przeciwników i umiejętność manipulowania otoczeniem. Oto jedne z cech, które predestynują do bycia dyktatorem. O tym, jak ktoś taki może dorastać i kształtować swoją osobowość, pokazuje film „Dzieciństwo wodza”. Przy okazji polskiej premiery dzieła Brady’ego Corbeta w audycji „Rozpruwacz kulturalny” zastanawialiśmy się czym był faszyzm i czy ta ideologia może dziś powrócić.
Zobacz więcej na temat:  faszyzm hitlerowskie obozy koncentracyjne stalinizm IPN Francja FILM