Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Prof. Łazuga: Polacy mieli ogromne wpływy w Austro-Węgrzech

- Nawet wśród zawodowych historyków zerowa jest wiedza na temat tego, jak potężne wpływy mieli Polacy w jednym z państw zaborczych, a mianowicie w Austro-Węgrzech. Przez dwadzieścia lat w tamtejszym Ministerstwie Skarbu, najważniejszym resorcie, mówiło się po polsku. Leona Bilińskiego, ministra skarbu, pomawiano, że jest największym winowajcą za wybuch I wojny światowej, bo gdyby powiedział, że Austro-Węgry nie mają pieniędzy, żadnej wojny by nie było - mówił w Dwójce prof. Waldemar Łazuga, autor książki "Uwikłani w przeszłość".
Zobacz więcej na temat:  niepodległość Jakub Kukla Dwójka

Projekt "Dzieciństwo": nagrodzony katalog i wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym

Otwarta na początku czerwca wystawa "Dzieciństwo" w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie pokazuje, jakie smaki i odcienie miało dzieciństwo na przestrzeni lat. Wcześniej powstał katalog "Dzieciństwo" będący blisko 400-stronicowym repozytorium wiedzy o etnografii dzieciństwa. I to on został nagrodzony srebrnym medalem za opracowanie graficzne w konkursie "European Design Awards 2023". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA grafika projektowanie muzeum Tomasz Miara Trójka

Święto miłośników opowieści kryminalnych we Wrocławiu

- W tym roku we Wrocławiu pojawią się autorzy, którzy zdobyli sobie już wielu, wielu fanów. W niedzielę na przykład zagoszczą u nas m.in. Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz. Będą oni mieć spotkania autorskie wokół swoich najnowszych książek. To jednak nie wszystko, w programie także wiele różnych dyskusji na rozmaite tematy, np. o tym, jak autorzy kryminałów sięgają po motyw miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Dąbrowska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Dwójka Paweł Siwek Wrocław literatura

Kto się wstydzi czytania kryminałów?

We Wrocławiu w środę startuje 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2023. Jak przyznaje Ewa Dąbrowska, koordynatorka wydarzenia, od początku festiwalowej historii zmieniły się nie tylko sama impreza, ale także funkcjonowanie tego typu powieści w przestrzeni publicznej. To już nie jest coś, czego się wstydzimy. Do czytania kryminałów przyznają się profesorzy, piszą o tym artykuły naukowe – ocenia rozmówczyni Katarzyny Cygler. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

Jacek Ostrowski: w dochodzeniu w sprawie porwania płockiej lekarki popełniono błędy

Gościem "Trójki pod Księżycem" był Jacek Ostrowski, autor cyklu o mecenas Zuzie Lewandowskiej. Najnowsza, dziewiąta już powieść z tej serii, zatytułowana "Bohomaz" ukazała się pod koniec kwietnia. Niedawno wznowiono też "Ostatnią wizytę, książkę nawiązującą do tajemniczego porwania płockiej lekarki na początku lat 70.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA porwanie Płock pisarz kryminał Katarzyna Cygler

"Poczytnik". Twórczość Jarosława Abramowa-Newerlego

- Niektóre z jego piosenek to prawdziwe perełki, że wspomnę "Bogdan, trzymaj się" Łazuki, czy sławni "Okularnicy" (...). Do dzisiejszego dnia jest trochę niedoceniony jako prozaik - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, który z Tomaszem Zapertem, rozmawiał o dorobku artysty. 90 lat temu, 17 maja 1933 roku, urodził się w Warszawie Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Jarosław Abramow-Newerly