Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Marianna Janczarska: szukam prawdy o moim ojcu

- Między innymi z tego powodu powstała ta książka, żeby odnaleźć prawdę o tym, jaki to był człowiek. Nie tylko o tym, co napisał. To poszukiwanie wciąż trwa i myślę, że potrwa jeszcze długo - mówiła w "Poranku Dwójki" Marianna Janczarska, córka dziennikarza, satyryka, scenarzysty, dramaturga i autora słuchowisk radiowych Jacka Janczarskiego. W środę (17.05) ukazuje się książka, którą poświęciła swojemu ojcu - "Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej…".
Zobacz więcej na temat:  Jacek Janczarski biografia Paweł Siwek Dwójka

"Matka wszystkich intryg". Jan Wernik o operacji sowieckiego wywiadu "Trust"

- Rosja w latach 20 ub. wieku pogrążona jest w ogólnym chaosie, potrzebuje chwili na stabilizację swojej władzy. Żeby to zrobić, musi mieć spokój. Obawia się wojny prewencyjnej, inspirowanej przez "białą" emigrację, celem operacji było także skłócenie tego środowiska. Kolejnym celem była Polska (…), państwo jeszcze nieukształtowane do końca i opuszczone przez sojuszników - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Wernik, autor książki "Na powrozie ułudy".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

Wędrówki z Kurzolem, czyli dlaczego dzieci nie mogą spać i jak temu zaradzić?

Sen jest bardzo ważną rzeczą: pozwala odpocząć po trudach i emocjach dnia, zregenerować organizm i odzyskać siły. Dobry sen sprawia, że możemy bez problemów przeżyć kolejny dzień. Ale kiedy sen nie przychodzi, kiedy nie można zasnąć, wtedy zaczyna się problem… Co powoduje, że zasypiamy, a co, że nie możemy spać? Jak temu zapobiec?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dzieci sen Kasia Stoparczyk Trójka

"Dziwna zwyczajność". Piotr Gociek o opowiadaniach Carson McCullers

- Jestem pod bardzo dużym wrażeniem tych opowiadań, na bardzo wielu poziomach, poczynając od doskonałych portretów psychologicznych, klimat amerykańskiej "dziwnej zwyczajności", aż po szalenie zróżnicowany język - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem omawiał nowości wydawnicze.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

PR24 "Twórcze życie we dwoje". Julia Pańków o artystach, którzy miłość do sztuki dzielili z drugą osobą

"Twórcze życie we dwoje", to książka, opisująca nieprzeciętne osobowości, w często nieznanej odsłonie: Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Franciszka i Stefan Themersonowie, Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Czy w przypadku związku artystów pierwsze miejsce zajmuje miłość czy sztuka? Artyści plastycy, przedstawiciele bohemy, twórcy wielkoformatowych dekoracji architektonicznych - to wybrańcy sztuki, którzy postanowili czerpać z niej siłę we dwoje.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA literatura SZTUKA Maja Kluczyńska

"Trzej muszkieterowie" po raz kolejny na ekranach. Czym dzisiaj mogą nas jeszcze zainteresować?

Przebojowa powieść Aleksandra Dumasa ma we Francji status, który może być porównywany do statusu sienkiewiczowskiej "Trylogii" w Polsce. O ile jednak nad Wisłą najważniejsze wydają się akcenty historyczno-patriotyczne, nad Sekwaną stawiają na wątki awanturnicze i romansowe, choć w tle wyraźnie też widać wielką historię.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Aleksander Dumas literatura Jacek Frentzel Tomasz Miara Eva Green Vincent Cassel

PR24 "Sylwia z Gibalaka" Wojciecha Chmielewskiego. Orbitowski: to pocztówki z życia dawnej Warszawy

W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski przyjrzeli się dwóm zbiorom opowiadań - "Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania" Wojciecha Chmielewskiego, wydane przez Wydawnictwo Arcana oraz "Wielki karzeł i inne opowieści" Franza Hohlera, wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA

Magda Mikołajczuk W Dniu Polonii - o książce Teresy Hołówki "Delicje ciotki Dee"

O książce Teresy Hołówki "Delicje ciotki Dee" z roku 1990,  autobiograficznej, pełnej satyrycznego zacięcia opowieści o kilkuletnim pobycie na Środkowym Zachodzie Stanów Zjednoczonych w latach 80. XX wieku. Warto sobie przypomnieć, jak bardzo szokujące dla Polaka z PRL-u bywało zderzenie z amerykańską codziennością, a jak wiele jej elementów jest oczywistą częścią życia w Polsce dzisiaj. 
Zobacz więcej na temat: 

Stanisław Brzozowski – gruźlik, socjalista i domniemany zdrajca Polski

30 kwietnia 1911 roku we Florencji zmarł Stanisław Brzozowski – filozof i  jeden z czołowych literatów Młodej Polski. Mimo iż jego życie było krótkie i w dużej mierze obciążone chorobą, to pisarzowi udało się zostawić po sobie pokaźny dorobek literacki. Do najważniejszych dzieł artysty należą powieść "Płomienie", studium "Legenda Młodej Polski" i "Pamiętnik", który ujawnia czytelnikom, jak wyglądał ostatni rok życia Brzozowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Brzozowski Młoda Polska literatura Stefan Żeromski socjalizm

Życie codzienne wybrańców sztuki. "Mniej skandali, więcej prozy"

Wybrańcy sztuki, którzy postanowili czerpać z niej siłę we dwoje, są bohaterami książki Julii Pańków. - Artystyczne pary zazwyczaj kojarzymy ze skandalami i ja też nie chciałam stronić od ciemnych stron tych relacji. Ale przede wszystkim zależało mi, żeby pokazać ich dzieło, niesamowicie ciekawe dokonania - mówi autorka książki "Życie twórcze we dwoje".   
Zobacz więcej na temat:  Czwórka SZTUKA Kasia Dydo