Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Pisarze kryminalni włączają się do akcji "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki"

Ruszyła kolejna odsłona kampanii społecznej "Nie odcinaj się od przeszłości. Dbaj o zabytki", przygotowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Tym razem przyłączyli się do niej twórcy powieści kryminalnych – zostały opublikowane zbiór opowiadań i audiobook oraz przygotowane podcasty. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki ochrona pisarz opowiadanie Audiobook Katarzyna Cygler Trójka

"Ma nam przypominać biblijne Drzewo Życia, to symbol uniwersalny". Z historykiem Kościoła rozmawiamy o choince

- Pomysł choinki, stawiania takiego drzewka na Boże Narodzenie, zrodził się w regionach po obu stronach Renu, to głównie Alzacja, a po drugiej stronie Schwarzwald. Stamtąd rozwinął się na całym świecie – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl ks. prof. Józef Naumowicz, historyk, patrolog, badacz pierwszych wieków chrześcijaństwa.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Kościół społeczeństwo KULTURA HISTORIA Kościół katolicki POLSKA Przemysław Goławski magazyn 2022/2023

"Gdy czas się kończy, przyspieszamy okazywanie dobra". Co Boże Narodzenie mówi o końcu świata?

Chrześcijanie przed świętami Bożego Narodzenia rozważają biblijne teksty mówiące o końcu świata. Adwent, który jest czasem bezpośredniego przygotowania do świąt, jest również poświęcony przygotowaniom na powtórne przyjście Chrystusa - to na końcu czasów. Jak w tym kontekście odczytywać tajemnicę Bożego Narodzenia? - Naszym przeznaczeniem jest odnowienie wszystkiego w Jezusie Chrystusie - mówi dominikanin o. Wojciech Surówka. 
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Kościół społeczeństwo KULTURA magazyn 2022/2023 Kościół katolicki POLSKA teologia koniec świata Przemysław Goławski

"Zniknięcia". Tłumacz: to była ciężka praca, ale okraszona przyjemnościami

- Jest to utwór, który ma bardzo wiele warstw, także czysto formalnych. Najbardziej zauważalna to brak litery "e", ale jest także całe mnóstwo innych przymusów, bo to była racja pisania samego Pereca. Poszukiwanie wyjścia z tych rozmaitych pułapek, odniesień, kontekstów to była jednocześnie ciężka praca, ale okraszona całym mnóstwem gier i zabaw - mówił w "Poranku Dwójki" Stanisław Waszak, współautor pierwszego polskiego tłumaczenia książki "Zniknięcia" Georgesa Pereca.
Zobacz więcej na temat:  literatura Paweł Siwek tłumacz Dwójka

"Spaliliśmy ją w kominku". Wulgarne wypowiedzi o podręczniku do historii na łamach "Gazety Wyborczej"

Od samej publikacji książki "Historia i teraźniejszość" trwa nagonka środowisk liberalno-lewicowych na podręcznik autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Temat nie milknie też teraz - kilka miesięcy od początku roku szkolnego "Gazeta Wyborcza" oddaje głos licealistom. Przywoływane są wulgarne opinie mówiące o m.in. o symbolicznym paleniu książki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Wojciech Roszkowski szkoła młodzież społeczeństwo

Piotr Gociek: "Na Zachodzie bez zmian" nie zestarzała się

- W warstwie symbolicznej uderza niewzruszoność machiny śmierci. Wojna jest maszynką do mięsa, gdzie wpadają kolejne kawałki. Tak po prostu jest. Niezależnie od tego, czy jesteśmy za czy przeciw - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował wznowioną powieść Ericha Marii Remarque'e "Na Zachodzie bez zmian".  
Zobacz więcej na temat:  literatura I wojna światowa czytelnictwo Niemcy