Polskie Radio
Section05

KSIĄŻKA

Kateryna Babkina: mój dziadek opowiadał o wojnie, a nie o "Czerwonym Kapturku"

- Chciałam opowiedzieć przy pomocy prostych historii, jak to stulecie połamało zwykłych ludzi, jak się później pozbierali i z czym przychodzą dziś - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ukraińska pisarka Kateryna Babkina, która za książkę "Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek" została wyróżniona tegoroczną Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus 2021, jak również nagrodą czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej. Nagrodę za najlepszy przekład odebrał także Bohdan Zadura, tłumacz tej książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Nie omijając faktów historycznych, pisząc posłużyłam się też intuicją". Lesiak o królowej Rychezie

- Królowych, o których piszę, nikt nie pytał, czy kochają mężczyznę, za którego wskazano im wyjść za mąż, a to z kolei rodziło wiele dramatów - mówiła w Polskim Radiu 24 Janina Lesiak, autorka książki "Rycheza pierwsza polska królowa. Miniatura w czerni i czerwieni".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 literatura królowie Polski królewna pisarze i poeci

Literatura obyczajowa z przesłaniem. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" M. Gutowskiej-Adamczyk

Osiedle "Sielanka", na obrzeżach Warszawy, staje się dzięki Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk sceną cichej wojny. Naprzeciwko siebie stają wieloletni mieszkańcy i ci nowi, zasiedlający wyrastające jak grzyby po deszczu apartamentowce, traktowani przez pierwszych jako intruzi. "Osiedle Sielanka. Sąsiedzi" to druga część zabawnej, utkanej z codziennego życia historii, opublikowanej w ramach serii "Osiedle Sielanka".
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk

Książka w filmie, czyli ekranizacje rządzą!

Kiedyś "Lalka", "Lśnienie", "Czas apokalipsy" czy "Wesele", dzisiaj "Władca pierścieni", "Wiedźmin", "Gra o tron", czy powszechnie oczekiwana "Diuna" - ekranizacje książek właściwie zawsze cieszyły się popularnością, choć oczywiście z poziomem bywało różnie. Jednak w ciągu ostatnich 10 lat znowu można zaobserwować bardzo duży wzrost zainteresowania takimi produkcjami – zarówno kinowymi, jak i serialami. Czym to jest spowodowane i jaki jest klucz do udanej ekranizacji?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kino Monika Chrobak Marta Piasecka Trójka

Już jutro 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Za oknem jesień, a to oznacza, że powinniśmy rozpocząć poszukiwania lektury na chłodne, coraz dłuższe wieczory. Znakomitą to tego okazją są rozpoczynające się już we czwartek 14 października w Krakowie 24. Międzynarodowe Targi Książki. Jak mówi prezes zarządu spółki Targi w Krakowie Grażyna Grabowska, oferta zgromadzonych na wydarzeniu wydawców i twórców szczególnie zadowoli miłośników literatury górskiej, science fiction i fantasy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KULTURA targi Kraków literatura góry Stanisław Lem science-fiction

Spotkania, premiery książkowe i warsztaty. Noc Księgarń po raz trzeci!

Kilkudziesięciu gości oraz blisko sto wydarzeń i kiermaszy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci w 120 księgarniach na terenie całego kraju. Po raz trzeci branża księgarska zjednoczy siły, aby wspólnie zorganizować wielkie święto księgarstwa. O Nocy Księgarń 2021, która zaczyna się już w piątek 22 października, w "Trójce przed południem" opowiada jej organizatorka Anna Karczewska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka KULTURA literatura noc dzieci literatura dziecięca Kasia Stoparczyk Warszawa

"Był surowym recenzentem elit". Jerzy Kłosiński o dorobku i twórczości historyka Jerzego Łojka

- Jerzy Łojek uważał, że to od jakości przywódców i tego, czy na pierwszym miejscu stawiają niepodległości i podmiotowość Polski, zależy nasza przyszłość - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Kłosiński, autor książki "Historyk na tropie zdrady elit. Rzecz o Jerzym Łojku". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Jerzy Kłosiński historia Polski rozbiory Polski niepodległość Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 społeczeństwo